Hunza Health Education Center

האם אי ספיקת כליות, "כשל כליות", תפקוד כליות ירוד הוא מצב בלתי הפיך?
מאמר 8 בסדרה

ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה).
  טל –  03-3724200 

האם כשל כליות, אי ספיקת כליות הוא מצב סופני?

ראשית, אני רוצה לומר לאלה שחושבים, שכשל כליות הוא מצב סופי או בלתי הפיך, שהמידע שתקבלו בסדרת הסרטונים האלה יכול בהחלט ליצור בתודעה שלכם אמונה חדשה ומנוגדת למסר הרפואי שיועבר לכם בנחישות בלתי מתפשרת שמצבכם בלתי הפיך ושאתם חייבים להכין את עצמכם לדיאליזה. אני מאמין שהמידע שמוצג לכם בסרטונים שלי עשוי לגרום לכם להאמין שבמרבית המקרים המצב עדיין הפיך ולכן לא כדאי לכם למהר ולהכין את עצמכם לדיאליזה או השתלת כליה.
אתן לכם דוגמא:
המטופל דניאל הוא בן 61 והוא היגיע אלי עם קריאטינין ברמה של 7.0. בחודש הראשון המשיך הקריאטינין שלו לעלות והיגיע ל- 8.6, אבל בבדיקה שנעשתה אחרי כחודשיים כמעט צנח הקריאטינין בבת אחת ל – 5.8 ואחרי עוד 3 שבועות ירד ל- 4.99.
אז מה המסקנה?
המסקנה הפשוטה וההגיונית הינה שניתן לשפר את תפקוד הכליות גם במצבים שמוגדרים על ידי הרפואה כאי ספיקת כליות סופנית שמצריכה דיאליזה.
חברים, אני מציע לכם לקרוא את המאמרים בסדרה או להאזין לסרטונים בקשב רב ולהפנים את הנאמר בהם משום שהמידע שתקבלו יכול להציל אתכם או את מישהו מבני המשפחה שלכם מסבל גדול ומוות מוקדם.

על מה נדבר כאן?

ובכן, במאמר הזה אני רוצה להמשיך ולדון בעוד סיבה מתוך 13 הסיבות החשובות להתדרדרות בתפקוד הכליות – והיא זיהום אוויר.
בעיית זיהום האוויר והשלכותיה על הבריאות

זיהום האוויר הפך לבעיה קשה בריכוזי האוכלוסייה בעולם המערבי. אין מחלוקת על כך שכל מי שגר בעיר נחשף לאוויר מזוהם הנפלט ממנועי המכוניות וממרכזים תעשייתיים גם אם הוא גר יחסית בשולי העיר. אוויר עירוני רווי בריכוז לא קטן של חלקיקים רעילים של פיח ועשן מכוניות.
מחקרים מגלים שבמרכזי הערים יש ענן גדול ודחוס יותר של חלקיקים רעילים באוויר והוא גם קרוב יותר לקרקע. לעומת זאת ככל שמתרחקים מהמרכז הסואן כך קטן הענן והצפיפות שלו יורדת. יחד עם זאת בהרבה ערים יש מספר רב של מרכזים מסחריים ותעשייתיים שהם מקור לפליטה של חלקיקים מזהמים לאוויר. אזורי תעשייה צפופים פולטים זיהום לאוויר בכמויות גדולות מאוד, במיוחד אם הם לא עומדים לגמרי בתקנים של מניעת זיהום אוויר באמצעות התקנת מסנני אוויר. בכל מקרה ריכוזי אוכלוסייה גדולים וצפופים ואזורי תעשייה הם מקור קבוע לזיהום אוויר.

האם כדאי לגור ולעשות ספורט במרכז העיר?

רבים אינם מודעים לעובדות אלה ואינם עושים בחירות מושכלות היכן לבלות את זמנם, או היכן לגור במרחב העירוני. יש אנשים שמתוך שיקולי נגישות בוחרים לגור ממש במרכזי הערים. אני גם רואה אנשים רבים שבוחרים אפילו לעשות פעילות גופנית אירובית כמו ריצה או הליכה דווקא לאורך כבישים ראשיים שבהם יש תנועה סואנת ופקקי תנועה.
כדאי לדעת שרמת הזיהום לאורך צירי תנועה מרכזיים של מכוניות היא גדולה מאוד ואנשים שמעורבים בפעילות גופנית אירובית מזהמים את הריאות והדם שלהם בכמות של חלקיקים רעילים בסדר גודל של פי 5 מאדם שלא מעורב בפעילות אירובית. הסיבה לכך היא שבזמן פעילות גופנית תצרוכת החמצן גדלה משמעותית, אפילו עד פי 5 ויותר. התוצאה היא שאיפה של כמות גדולה פי 5 של אוויר כדי לספק מספיק חמצן לשרירים המתאמצים. הכנסה של כמות גדולה פי 5 של אוויר רעיל לריאות גורמת בהכרח להכנסה של פי 5 רעלים המצויים באוויר לזרם הדם של האדם.
במקרה זה התוצאה היא הפוכה לזה שהמעורבים בפעילות הגופנית רוצים להשיג. מן הסתם הכוונה שלהם הינה לשפר את הכושר הגופני והבריאות שלהם, אבל במקום זה הם מרעילים את עצמם ברמה מסוכנת.
אם החשיפה היא חד פעמית אז נוכל להניח שהגוף יהיה מסוגל להתגבר על הזיהום הקשה, אבל אם החשיפה הינה על בסיס יומיומי, שבועי וחודשי אז מדובר כבר על הרעלה מתמשכת ומצטברת שעלולה לא רק לעודד ולגרום לתהליכים סרטניים בגוף, אלא להרוס את אברי הניקוי של הגוף כמו הכבד והכליות.
אני מזכיר שוב שאורח החיים המערבי והתזונה הלא אורגנית כבר מחדירים לגוף כמות גדולה של רעלים שעוברים דרך הכליות ופוגעים בהן. החדרת עוד ועוד רעלים כימיים לגוף עלולה להביא את הגוף והאיברים לנקודות קריסה כמו אי ספיקת כליות וסרטן.
להערכתי זאת הסיבה שאנחנו רואים אצל כולם התדרדרות בתפקוד הכליות עם הגיל. זיהום האוויר הוא עוד תוספת לזיהום הגוף ולנזק שנגרם לתפקוד הכליות.

מה אתם יכולים לעשות עם זיהום האוויר?

לכאורה תאמרו – איך אני יכול להשפיע על זיהום האוויר, הרי זה לא תלוי בי. אני לא לגמרי מסכים עם הקביעה הזאת. אבל ללא קשר לגורמים לזיהום האוויר אתם יכולים לנקוט במספר פעולות כדי להקטין את הסיכון האישי שלכם לנוכח הזיהום באוויר.
א. להתרחק ממרכזי הערים וממוקדי זיהום אוויר ככל שאתם יכולים בשעות העומס.
ב. לקנות מסיכות מיוחדות שמונעות מחלקיקי הזיהום באוויר להיכנס למערכת הנשימה שלכם. אני לא מדבר על מסיכות שיוצרו כביכול למניעת חדירה של ווירוס הקורונה. מסיכות אלה התגלו כחסרות תועלת. חפשו באינטרנט מסיכות שמיועדות למניעת הרעלה מזיהום אוויר.
אם אתם יודעים כבר שיש לכם בעיה עם תפקוד הכליות שלכם אז חשוב שתנקטו בצעדי מניעה וטיפול למניעת התדרדרות נוספת בתפקוד הכליות שלכם.
ג. דבר נוסף שיש להימנע ממנו באופן גורף זה לעשות פעילות גופנית אירובית לאורך או קרוב לצירי תנועה ראשיים של מכוניות. בחרו באזורים מרוחקים מהמרכזים העירוניים לפעילות שלכם. נסו לבחור בגנים ופארקים כמקום הפעילות שלכם. חשוב שתדעו שפעילות גופנית בסביבה ירוקה ועשירה בצמחייה מזכה אתכם בבונוס נוסף שהוא – רמת חמצן גבוהה יותר באוויר בגלל תהליכי הפוטוסינתיזה של אלפי הצמחים ומאות העצים שפולטים חמצן לאוויר. גנים, חורשות ופארקים עם צמחיה צפופה הם הם מקומות אידיאליים לפעילות גופנית משום שהם הריאות הירוקות של המרחב שלנו. היצמדו אליהם עד כמה שאפשר.
מחקר שנעשה בארה"ב על שכונה צפופת בניינים הראה השפעה נפשית מדהימה שנבעה מקרבה למרחבים ירוקים. במחקר זה נמצא שככל שהבניין היה קרוב יותר לפארק ציבורי ומצבור של עצים ירדה רמת הפשע והאלימות של תושבי אותו הבניין. המסקנה הייתה שלקרבה לעצים ולצמחייה יש השפעה דרמטית על הבריאות הנפשית של בני אדם. מי יודע, אולי הם נהנו באופן קבוע מרמת חמצן גבוהה יותר למוח שלהם וזה השפיע על מערכת העצבים שלהם ועל ההתנהגות שלהם. או אולי העצים פולטים אנרגיה ייחודית שמשרה תדר של שלווה ורוגע. כך או כך ההשפעה החיובית שלהם עלינו איננה מוטלת בספק.
הקרבה לצמחים ועצים משרה רוגע ושלווה גדולים יותר בנפשם של בני אדם. אז קחו את הרכב שלכם וסעו כמה דקות כדי להגיע לפארקים וחורשות ועשו שם את הפעילות שלכם ולא במרכזי הערים המזוהמים. כך תזכו לפחות בחצי שעה ביום שבה אתם מבלים במחיצת עצים וצמחים לפני שאתם הולכים לשבת שעות במשרדים ובבתים עשויים מבטון.
אני רוצה להוסיף שבהרבה ערים יש טיילת לאורך הים והיא מושכת אליה אנשים רבים שרצים או סתם הולכים להנאתם. הבעיה היא שמרבית הטיילות צמודות לכבישים סואנים וכמות העשן והפיח שנפלטים מאלפי המכוניות פוגעת בהנאה ובבריאות של הפעילים. אז התרחקו מהמקומות האלה משום שהם פוגעים בבריאות שלכם במקום לשפר אותה או שתבקשו מראשי הערים שלכם להרחיק את נתיבי התנועה מהטיילות.
פעולה נוספת ומיידית שאתם אולי יכולים לעשות כדי לתרום להפחתה משמעותית של זיהום האוויר בערים הינה לעבור ממכוניות בנזין וסולר למכוניות חשמליות וגם לעבור מנסיעה ברכב לרכיבה על אופניים או כלים חשמליים קטנים כפי שקורה בשנים האחרונות בהרבה ערים צפופות בעולם.
יש עוד פעולות רבות שאתם יכולים לעשות כדי לבטל לחלוטין את ההשפעה של זיהום האוויר על הגוף ועל הכליות שלכם. לא אכנס כאן לכולם, אבל חלק מהן הוא לדאוג לניקוי נוזלי הדם והתאים שלכם באמצעות סדרה של פעולות מובנות וחכמות.
כל מטופל שלי לומד את הפעולות האלה במהלך סדרת הקורסים שהוא מקבל ממני ובמהלך חודשי הליווי.


אז עד כאן למאמר הזה
במאמר הבא אמשיך לדון בשאר הסיבות לירידה בתפקוד הכליות שלכם.
אתם מוזמנים לעקוב אחרי המאמרים והסרטונים הבאים בסדרה, כי מי יודע, אולי תצילו את עצמכם או מישהו ממעגל המכרים שלכם בעולם מדילאיזה מיותרת או השתלת כליה. 
הערה: אם המאמר תרם לכם קחו בחשבון שהוא יכול לתרום גם לכל מכריכם וחבריכם ולהציל אותם מאסון בריאותי. עשו להם טובה ושלחו להם את הקישור למאמר הזה.

התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך ההבראה שלכם מכשל הכליות.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם  

עדויות לריפוי מכשל כליות לפני דיאליזה – עובדות שרופאים והמשרד לקידום מחלות ("משרד הבריאות") מתעלמים מהן ומותירים מיליוני אנשים מופקרים לתעשיית התרופות וטיפולי הסרק בסבל וייסורים עד למותם המוקדם.
אם המידע הזה היה מגיע לציבור והיה מיושם, אזי מחלקות הדיאליזה היו נעלמות