Hunza Health Education Center

האם אי ספיקת כליות, "כשל כליות", תפקוד כליות ירוד הוא מצב בלתי הפיך?
מאמר שני בסדרה

ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה).  טל –  03-3724200 


זה הוא המאמר השני בסדרת המאמרים והסרטונים הדנה בשאלה – האם כשל כליות ואי "ספיקת כליות כרונית" הוא מצב בלתי הפיך?

בפתח הדברים אני רוצה לומר לאלה שחושבים שכשל כליות הוא מצב בלתי הפיך שהמאמרים וסרטונים האלה יכולים לטפח בכם את האמונה שגם כאשר רופאים מעודדים אתכם להכין את עצמכם לדיאליזה במרבית המקרים המצב עדיין הפיך ולכן אל תמהרו להכין את עצמכם לדיאליזה או השתלת כליה.
חברים, אני מציע לכם להאזין היטב ולהפנים את הנאמר כאן משום שהמידע הזה יכול להציל אתכם או מישהו מבני המשפחה שלכם מסבל גדול ומוות מוקדם.


אם כך, השאלות שאני רוצה להתמודד איתן במאמר הזה הינן :

א. האם תפקוד הכליות שלכם בהתדרדרות, או שבכלל אין לכם ממה לחשוש?

ב. ואיך תוכלו לדעת בעצמכם האם תפקוד הכליות שלכם תקין או שהוא במצב של התדרדרות?

ג. והאם זה מחויב המציאות שתפקוד הכליות שלכם ילך ויתדרדר עם השנים?

אז בואו נפתח בשאלה הראשונה – האם בכלל תפקוד הכליות שלכם בהתדרדרות, או שאין לכם בכלל ממה לחשוש?

לצערי מיליוני ישראלים לא יודעים שתפקוד הכליות שלהם מתדרדר במהירות משום שהרופאים ברוב המקרים פשוט מתעלמים מהעובדה הזאת עד שהמצב כבר מוגדר על ידם כחמור.
התחלנו לדבר על מדוע הרופאים לא נוקפים אצבע כדי לעצור את ההתדרדרות של תפקוד הכליות בקצרה בסרטון הראשון.
הסיבה שהעלנו בסרטון הקודם הייתה שכשלרופאים אין שום כלים, כלומר תרופות, לבעיה מסוימת הם פשוט בוחרים לא לדבר עליה.
ומה קורה כשהאדם שאתם סומכים עליו שיראה את הבדיקות שלכם ויאיר את עינכם במידה ומתגלית בעיה כל שהיא לא עושה את תפקידו כראוי?

מה שקורה הוא שגם אתם לא מתייחסים לבעיה ופשוט ממשיכים בשלכם, כלומר ממשיכים לפגוע בתפקוד הכליות שלכם באותו אופן שעשיתם עד עכשיו. אתם לא משנים כיוון משום שאתם חושבים לתומכם שאין לכם שום בעיה.

אבל חברים, תתעוררו, מדוע עשרות אלפי אנשים בישראל מגיעים כל שנה למצב של דיאליזה ושל השתלות כליה?
הרי ההתדרדרות שלהם לא התרחשה ביום אחד.
הכליות של אותם האנשים הלכו והתדרדרו בהדרגה ומדדי תפקוד הכליות שלהם, קריאטינין, אוריאה, יוריק אסיד, הלכו ועלו עם השנים.

מטופלים סיפרו לי שבשלב מסוים כשהקריאטינין מגיע ל – 1.5 בערך רופא המשפחה אמר להם משהו לגבי הכליות, לפעמים הוא אומר למטופל להוריד את כמות המלח בתזונה ומוסיף – תהיה במעקב.
כאשר הקריאטינין מגיע לסביב 2, אז בדרך כלל שולח רופא המשפחה את המטופל לנפרולוג.
ומה עושה הנפרולוג?
נותן למטופל טיפול לריפוי של המצב? ממש לא.

הוא בוחן את העובדות בכובד ראש, שולח את המטופל לכמה בדיקות כדי לעשות רושם שמחפשים כאן את מקור הבעיה או באמת לשלול בעיה אנטומית אורגנית או גידול סרטני וכשהכל נשלל ואין לכאורה סיבה מוצדקת לירידה בתפקוד הכליות אומר לו הנפרולוג, שמע, אין מה לעשות, אתה צריך להיות במעקב, תחזור בעוד חצי שנה.

אז במענה לשאלה הראשונה, כן, חשוב ביותר להבין שכמעט כל אדם שניזון מהתזונה המערבית והישראלית הנפוצה ימצא שמצב תפקוד הכליות שלו ממש לא אופטימלי והולך ומתדרדר עם השנים.
איך אני יודע זאת?
אז הקביעה שלי מבוססת על הסתכלות שלי על מעל 13,000 בדיקות דם לאורך 26 שנים. אני מדבר על בדיקות דם של תינוקות, של ילדים, של מתבגרים, של בוגרים ושל מבוגרים, כלומר כל טווח הגילאים הקיים.
סקירה כזאת מלמדת שמדדי תפקוד הכליות בקרב תינוקות וילדים הם נמוכים להפליא, בהשוואה ל "טווח התקין" שנקבע על ידי הרפואה לכולם כאחד.
אם צפיתם בסרטון שלי שהעלה את השאלה – האם בדיקות הדם שלכם תקינות באמת, אז הבנתם שהטווחים של הבדיקות ברפואה משקפים מצב בריאות של אנשים בוגרים שמצב בריאותם נמצא בהתדרדרות מתמדת ולא ערכים של אנשים בריאים באמת. לעומת זאת הבדיקות של ילדים, שמצב הכליות שלהם עדיין לא הספיק להתדרדר, הן קרובות יותר למצב התקין. לכן כדאי שניקח אותן כבסיס ולא את הבדיקות של הבוגרים שמצב הכליות שלהם כבר מדורדר.
אז אם נתייחס לבדיקות של ילדים כבסיס אני לא פגשתי אדם בוגר או מבוגר אחד שתפקוד הכליות שלו באמת תקין.
מובן מאיליו שרופא קונבנציונאלי שמתייחס לטווחים שנקבעו על ידי הרפואה כתקינים הוא בבחינת עיוור שהאמת מונחת לנגד עיניו אך הוא לא רואה אותה. לכן גם לא תשמעו מרופאת המשפחה או הרופאה המומחית הנפרולוגית , מומחית למחלת כליות, לא לריפוי כליות, שמצב הכליות שלכם לא תקין עד לרגע שבו תהיה חריגה גדולה מאוד מהטווח הכביכול תקין של הרפואה, אבל אז זה כבר כשל כליות מתקדם.

אז איך תדעו האם תפקוד הכליות שלכם תקין או לא?

ובכן, אם הערך של הקריאטינין שלכם בדם נמוך מ- 0.5 אז כרגע התפקוד שלכם תקין.
ואם הערך של האוריאה בדם נמוך מ- 15 אתם עדיין במצב טוב.
ואם הערך של חומצת השתן בדם, שקרויה בלעז יוריק אסיד, נמוך מ- 2 אז מצבכם טוב כרגע.
אז עיינו בבדיקות הדם שלכם ותדעו האם אתם צריכים להתחיל לחשוב על תכנית פעולה לתיקון המצב או שאתם יכולים להיות רגועים כרגע.

ועכשיו בואו ונדון בשאלה – האם זה מחויב המציאות שתפקוד הכליות שלכם ילך ויתדרדר עם השנים?

והתשובה שלי היא שממש לא. זאת לא גזירת גורל, אתם יכולים לחיות עם תפקוד כליות תקין במשך כל החיים שלכם אם תנהגו נכון עם הגוף שלכם.
איך אני קובע זאת בוודאות כזאת?
אז אתן לכם שתי הוכחות:

א. עובדה היא שבתרבויות מסוימות שחיות על אורח חיים טבעי יותר מהעולם המערבי התופעה של כשל כליות, דיאליזה והשתלות כליה לא קיימת כמעט. לעומת זאת המספרים של חולי כליות, מטופלי דיאליזה ומושתלי כליה בעולם המערבי ובישראל הם מבהילים ממש. ממש תעשייה של חולי.
אז אם תנהגו כמו כולם בעולם המערבי ולא תהיו מודעים לאותם גורמים שיכולים לחבל בתפקוד הכליות שלכם אז סביר להניח שתראו התדרדרות בתפקוד של הכליות שלכם לאורך השנים.
מה שאני אומר כאן הוא שתפסיקו לאכול את הלוקשים של הרפואה שהגנטיקה או הגיל שלכם גרמו לבעיית הכליות או שהגורמים לכשל הכליות שלכם לא ידועים. לא ייתכן שהגנטיקה הגרועה הזאת נמצאת רק בקרב אנשים בעולם המערבי. כמו כן גם אנשים בתרבויות האחרות מזדקנים, אבל משום מה הגיל לא פועל על הכליות שלהם. אז גם הגיל הוא חסר משמעות כאן.
אז הגורמים להתדרדרות בתפקוד הכליות ידועים לחלוטין ואני אפרט אותם בסרטון הבא.

ולהוכחה השנייה –

ב. ההוכחה השנייה לכך שאתם יכולים לחיות עם תפקוד כליות תקין במשך כל החיים שלכם אם תנהגו נכון עם הגוף שלכם היא שכשאנשים מגיעים אלי ואני מנטרל את אותם הגורמים המחבלים בתפקוד הכליות שלהם, גם אז המצב של תפקוד הכליות הולך ומשתפר. זה מוכיח שאם מלכתחילה היו אותם חולי כשל כליות נוהגים בדרך שלימדתי אותם אז סביר להניח שהיו נמנעים מההתדרדרות בתפקוד הכליות שלהם.

ובכן עד כאן המאמר הזה.

במאמר הבא אדון בשאלות:

מדוע בכלל תפקוד הכליות שלכם מתדרדר עם השנים?

ומה הן שתי הסיבות המרכזיות לירידה בתפקוד הכליות שלכם?

הערה: אם המאמר תרם לכם קחו בחשבון שהוא יכול לתרום גם לכל מכריכם וחבריכם ולהציל אותם מאסון בריאותי. עשו להם טובה ושלחו להם את הקישור למאמר הזה.

התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך ההבראה שלכם מכשל הכליות.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם  

עדויות לריפוי מכשל כליות לפני דיאליזה – עובדות שרופאים והמשרד לקידום מחלות ("משרד הבריאות") מתעלמים מהן ומותירים מיליוני אנשים מופקרים לתעשיית התרופות וטיפולי הסרק בסבל וייסורים עד למותם המוקדם.
אם המידע הזה היה מגיע לציבור והיה מיושם, אזי מחלקות הדיאליזה היו נעלמות 

צפו ושמעו מה אומרים מדען ורופא, פרופ' ברוס ליפטון ופרופ' קרוסיס, על ההשפעה
של מחשבות, אמונות, התת מודע ותפילה על ריפוי של מחלות קשות