Hunza Health Education Center

האם לחץ הדם שלך באמת תקין?
מאמר מספר 3 

ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה). 
מומחה לתזונה כירורגית המובילה לריפוי מלחץ דם גבוה טל –  03-3724200 
            הערה: נא קראו את המאמר השני בסדרה לפני קריאת המאמר הזה. 
האם לחץ דם גבוה הוא סמן למצב של היצרות בכלי הדם
קודם כל התשובה היא שכן.
אם לחץ דם של 90/60 הוא לחץ תקין ומשקף מצב בריא של כלי דם, כלומר מצב שבו כלי הדם נקיים מרבדים של שומנים שנדבקים לדופן הפנימית של כלי הדם שלהם ולכן הם רחבים וגמישים, אז מה המשמעות של לחץ דם של 120/80?
למעשה לחץ-דם של 120/80 משקף לחץ דם גבוה ב -30 נקודות, כלומר ב – 33%, מהלחץ התקין.
אז אולי הסיכון ברמה כזו לאירוע מוחי או להתקף לב הוא נמוך, אבל אין לי ולנטורולוגים בעולם ספק שזה מצב שמשקף כבר דרגה בינונית של טרשת עורקים שעדיין איננה באה לידי ביטוי קליני.
יש להבין שטרשת עורקים, כלומר שכוב של שומנים והידבקותם לדופן הפנימית של כלי הדם היא תהליך ממושך ולא אירוע חד פעמי. אחוזי הטרשת עולים בהדרגה עם השנים כאשר התזונה הקלוקלת מאפשרת את זה. אין פלא שהרי מחקרים רבים גילו שתהליך טרשת העורקים מתחיל כבר בילדות המוקדמת כשילדים מוזנים במזון מערבי טיפוסי עשיר בשומנים רוויים, מחוממים ומחומצנים.
לאור עובדות אלה האם ניתן להתייחס ללחץ דם של 120/80 בשוויון נפש וכתקין או לראות בלחץ זה תמרור אזהרה אדום שמלמד על חולי שכבר קיים וילך וחריף עם השנים עם לא יטופל היום באופן יסודי?
כשאני מדבר על טיפול יסודי אינני מתכוון כמובן להונאה העצמית שרבים מידי מחזיקים בה, שימוש בתרופות לדיכוי לחץ הדם מבלי לטפל בשורש הבעיה, בטרשת העורקים שגרמה אותה. חולים אומרים לי – "אני מאוזן", משמע – כרגע אין לי באמת בעיה כי הלחץ תקין עם התרופות כי הוא עומד על 120/80. אז הינה לכם ההונאה העצמית המשולשת:  
א. לא ניתן לקרוא ללחץ דם מאוזן אם אתם משתמשים ברעלים לצורך איזונו. איזון הוא איזון ללא תרופות בכלל. רק איזון כזה משקף מצב בריא של כלי דם.
ב. לחץ דם של 120/80 זה לא לחץ דם מאוזן, אלא לחץ גבוה מידי שמשקף מצב של טרשת עורקים בשלב מוקדם.
ג. תרופות מטפלות בסימפטומים בלבד, בתוצאה, בלחץ הדם אבל לא גורמות לשחרור כלי הדם מהסתימות, מטרשת העורקים, שהיא הגורם המרכזי לעלייה בלחץ הדם. 
מדוע לחץ דם של 120/80 נחשב לתקין בעיני הרופאים? 
התזונה המערבית העשירה בשומנים רווים ושיטות תזונה לא אנושיות ומזיקות שמעודדות צריכה של שומנים רוויים גורמות לנזק עצום ומצטבר לכלי הדם של מיליוני אנשים בישראל החל מגיל אפס. אם הוכח במחקרים שתהליך טרשת העורקים מתחיל כבר בגיל שנתיים אז ברור שבקרב ילדים בגיל ההתבגרות כבר נמצא מצב של טרשת עורקים מתקדמת יחסית. כפי שציינתי טרשת עורקים של כ- 30% תתבטא בעליה דומה של 30% בלחץ הדם הסיסטולי שלנו. לכן בקרב צעירים מגלים לחץ דם של 120/80 ולא 90/60 כמו אצלי ואצל המטופלים שלי. רופאים שיוצא להם למדוד לחץ דם לצעירים רואים לרוב לחץ של 120/80 וחושבים – ברור שלא יכול להיות שלצעיר הזה יהיה לחץ דם גבוה, לכן לחץ הדם שלו הוא התקין. וכך נוצרה האמונה שלחץ דם של 120/80 שקיים אצל מרבית הצעירים הוא לחץ דם תקין, הוא לחץ הדם הבסיסי, כמו גובה פני הים, שממנו מתחילים למדוד האם לחץ הדם הוא גבוה. 
התייחסות מסוכנת של הרופאים והציבור ללחץ דם גבוה יותר מ- 120/80 
מובן שאם לחץ דם של 120/80 נחשב לתקין בעיני כולם הרי שלחץ דם של נניח 140/90 יחשב רק גבוה במקצת ולחץ דם של 150/95 יחשב לגבוה במידה בינונית ורק לחץ דם של 160/100 ומעלה יתחיל להיחשב לקצת גבוה, אבל זו טעות גסה. לחץ דם סיסטולי של 150 הוא לחץ דם שגבוה למעשה כבר ב- 60 נקודות ולא ב- 30 נקודות מהתקין. אם נחלק 60/90 הרי מדובר על עלייה של 66% בלחץ הדם ולכן נוכל להניח שמדובר גם על כ- 70% של הצרות בכלי הדם, שהרי יש קשר בין מידת ההיצרות בכלי הדם לבין רמת לחץ הדם. הצרות כזאת משקפת כבר סיכון גבוה מאוד לאירוע מוחי או התקף לב ואסור להתעלם ממנה.
לכן התייחסות ללחץ דם גבוה כבינוני ואפילו נמוך הינה בפירוש רשלנות מקצועית משום שלמעשה היא איננה מתריעה בפני החולים על רמת הסיכון האמיתית שלהם והם אדישים לה. רמת הסיכון הגבוהה הזאת מותחת את גבולות היכולת של כלי הדם של החולים לרמות שיכולות לגרום לאירועים מוחיים ולשטפי דם באזורים שונים ורגישים בגוף. התרשלות זו היא המקור לכ- 30,000 אירועים מוחיים והתקפי לב בשנה בישראל.
כולם יודעים שהאפשרות היחידה שהרופאים מציעים להורדת לחץ הדם היא כדורים מזיקים. הם לעולם אינם מציעים "תזונה כירורגית" כפתרון אמיתי, ריפוי אמיתי, לבעיית לחץ הדם הגבוה על ידי התמקדות בסיבה של הבעיה ולא בתוצאה שלה. הכדורים למעשה משלים את המטופל שהוא מטופל, או מאוזן, אבל במקביל הסיבה הולכת ומחריפה. 
הערה: בעקבות פרסום המאמר כתבה לי בתגובה מטופלת שהתחילה ממש השבוע טיפול שלי כך –
ד"ר אשחר, 
מסכימה עם כל מילה שכתובה. בגיל 52 עם לחץ דם של 120/80 הגעתי לניתוח מעקפים!! בלי עודף משקל, בלי לעשן, בלי סכרת!!
זהבה. ה
 
מה הנזקים של הגישה-התרופתית והתרופות ללחץ הדם?
הטעיות שנגרמות על ידי הרופאים
נזק תודעתי וחינוכי
נזק בריאותי כבד שעלול להסתיים במוות
נזק נפשי ורגשי 
 
מה הוא הפתרון האמיתי היחיד שיגן עליכם מלחץ דם גבוה, אירוע מוחי והתקף לב וכנראה גם שאר המחלות כולל קורונה -covid 19, במשך כל החיים? 

עברו למאמר ה- 4 בסדרה כדי להמשיך ולקבל תשובות.

הערה:
אתם חושבים שהמאמר נתן לכם ערך?
אנא שלחו את הקישור למאמר לכל מכריכם, אני מאמין שסיכוי גדול שתצילו מישהו מאירוע מוחי, או לבבי ואפילו נכות ומוות.

התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך ההבראה שלכם מלחץ הדם הגבוה.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם