Hunza Health Education Center

ד"ר ערן אשחר N.D נטורולוג, M.P.H, מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, מהפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים והדסה. 03-3724200

הסיפור קורע הלב של שולה (שם בדוי) והסוף השמח:

סיפורי מכיל בתוכו אירועים קשים ובלתי שגרתיים שיכול להיות שאתם יודעים על קיומם אבל מעולם לא פגשתם בהם ממקור ראשון. אני מבקשת את סליחתכם על התיאור הקשה של הדברים שגם כך אינם יכולים לשקף את מה שעברתי במציאות.

אני בת 52 , נשואה עם ילדים. אני אישה דתייה אפשר לומר חרדית. גדלתי במושב דתי יחד 9 אחים ואחיות. אבי היה החזן של בית הכנסת במושב. עכשיו אני יודעת שחיינו בצמצום במשך כל הילדות שלנו. היה לנו משק של עופות וביצים.
בגיל 12 נשלחתי על ידי אמי ללול לאסוף ביצים. הלול היה די מרוחק ומבודד מהבית. בהיותי לבדי בלול נכנס גבר שגר במושב, התנפל עלי ואנס אותי באלימות ובאכזריות למרות מחאותי. הייתי ילדה, הייתי המומה ולא היו לי כלים להתמודד עם הטראומה הזאת. הוא איים עלי שאם אספר למישהו זה יהיה הסוף שלי. הרגשתי חרדה גדולה ולכן שתקתי. פחדתי לספר על המקרה להורי כי הייתי בטוחה שהם יאשימו אותי במה שקרה אקבל על כך עונש חמור. לכן לא סיפרתי את מה שעברתי לאף אחד.
בגיל 14 עברתי אונס שני על ידי בחור נוסף מהמושב, באותן הנסיבות בדיוק. גם על המקרה הזה לא סיפרתי מעולם לאף אחד.
זמן לא רב לאחר מכן החל אבי להתעלל בי מינית. ההתעללויות שלו נמשכו כמה שנים. כלפי חוץ הצטייר אבי כלפי הקהילה כאדם שומר תורה ומצוות וכצדיק. בתוך הבית התרחשו דברים אחרים. אבי היה מבקש ממני להביא לו אלכוהול ואחר כך פוגע בי מינית. שוב שתקתי.
בשלב כל שהוא גם אימי התחילה להתעלל בי נפשית ופיזית. הייתי בטוחה שהיא יודעת מה קורה אבל במקום לעשות משהו היא שתקה. מיום ליום הרגשתי יותר מנותקת מהסביבה ומהחיים.
ממש במקביל לאירועים האלה התחלתי לפתח בעיות בדרכי הנשימה שהתפתחו יותר מאוחר לאסטמה קשה. מיד הוצמדתי למשאף שליווה אותי לאחר מכן במשך 32 שנים. זמן לא רב אחרי שהתחלתי להשתמש במשאף ובתרופות כמו קורטיזון ולאחר מכן סטרואידים פיתחתי אלרגיה קשה לכל מיני דברים. התרופות הובילו לגירודים בעור שהלכו והתגברו עם השנים. אז הלכתי והתנפחתי ועיליתי במשקל. עם השנים נפגעה לי גם השמיעה, הגעתי למצב של שחיקת סחוס בברכיים עם דלקת קשה, דלקת בגידי הידיים שבגינם עברתי ניתוח שלא עזר בכלום.

לאחר מכן אמר לי רופא אורטופד שאני מתחילה לסבול מניוון שרירים. השינה שלי הייתה גרועה והייתי קמה עייפה ומרגישה סמרטוט במשך כל היום. קיבלה תרופות לשינה שעזרו במעט. כל המצב הזה הוביל אותי לדיכאון קשה שאיתו התנהלתי לאורך כל חיי הבוגרים. סבלתי מסוכר גבוה בדם, שומנים גבוהים בדם, כולסטרול רע בשמים, נשירת שיער קשה, דופק גבוה, ציפורניים ושיניים הרוסות, חומציות גבוהה מאוד בדם, עודף משקל של 25 קילו, אחוזי שומן תת עורי גבוהים מאוד, כאבי ראש, כאבי רגליים, שיעול כרוני קשה, מחסורים חמורים בויטמינים בדם, אנרגיה ירודה ועייפות קשה, סחרחורות, בחילות, פריחה, גירודים, תפקוד כליות גרוע, תפקודי כבד גרועים, לחץ דם גבוה, חרדות, מתח נפשי קבוע, ורידים בולטים ברגליים. לקחתי תרופות לאסטמה, לשינה, לפריחות, לאלרגיה, לשיעול, לדיכאון ולמה לא. כל מי שראה אותי ראה סבל ודיכאון.
בעלי לא ראה אותי מעולם עם שמחת חיים. אני לא זוכרת את עצמי צוחקת איתו או עם הילדים שלי. הרגשתי נורא ולא היה לי רצון לחיות.
בעלי ראה והרגיש שאני סובלת ויום אחד הוא היגיע הבייתה ואמר לי – הרב יוסף. א ירד קרוב ל- 30 קילו אי אפשר פשוט להאמין, הוא הפך לבן אדם חדש והוא אומר שהוא מרגיש צעיר ב – 30 שנה. כששאלתי אותו איך הוא עשה את זה הוא המליץ לי על המטפל שלו ד"ר ערן אשחר. כך הגעתי לד"ר אשחר.
בעקבות הקורס שלו שאותו שמעתי והפגישה האישית שעשיתי לאחר מכן הבנתי מהר מאוד שהוא האדם הנכון בשבילי. התחלתי מיד בתהליך הליווי של ד"ר ערן.

אין מילים בפי לתאר את מה שקרה במהלך הליווי הזה. בחלומות הכי ורודים שלי לא יכולתי לצפות לתוצאות כאלה. אחרי כמה שבועות מצאתי את עצמי בלי תרופות בכלל ועם 10 קילו פחות. בפעם הראשונה אחרי שנים השיעול פחת מאוד והתחלתי לנשום. ככל שעבר הזמן ירדתי עוד ועוד במשקל ולבסוף השלתי 27 קילו. הרגשתי קלה ממש כמו ציפור. הנשימה שלי לא היית כזאת כבר 30 שנה, ללא תרופות. לסינוזיטיס, לכאב הראש, כאבי הבירכיים ולכאבים האחרים בגוף לא היה יותר זכר. שחיקת הסחוס נעלמה מבחינתי. הגירוד, הפריחה והסחרחורות הלכו ונעלמו. רמת האנרגיה שלי הלכה ועלתה.
התחלתי לצאת עם בנותיי להליכה והן היו ממש בשוק. אמא הן אמרו לי, את בכושר יותר טוב מאיתנו, אין זכר למחלה שלך, את נושמת בקלות, קשה לנו להשיג אותך בהליכה, מה זה, איך כל זה קרה?
זה היה בהחלט מעבר לכל ציפיותיי ומעבר לכל דמיון. לחץ הדם שלי ירד והיגיע ללחץ דמיוני של 88/63, ללא תרופות. ההרגשה הפיזית שלי הייתה מדהימה. התחלתי לישון טוב יותר. הדלקות בגידי הידיים נעלמו וגם אלרגיה של עשרות שנים.
הבנות בעבודה היו בהלם. הן ראו אותי רצה במדרגות, מה שלא עשיתי מעולם.
אבל עדיין האסטמה ולעיתים קוצר הנשימה והשיעול לא עזבו אותי לחלוטין. סבלתי מהמון ליחה, נזלת והפרשות.

וכאן אנחנו מגיעים לחלק הכי מדהים בסיפור. ד"ר ערן הציע לי בתחילת הדרך לעשות עבודה רגשית מטאפיזית. לא הבנתי על מה מדובר. הוא אמר לי שלרגשות ולאמונות שחבויים במעמקי הנפש שלנו יש השפעות על הגוף הפיזי ושכדאי לשחרר רגשות קשים שפוגעים לנו בגוף. אני חייבת להודות שלמרות השיפור הגופני העצום שלי ששימח אותי מאוד המצב הנפשי שלי עדיין היה מאוד ירוד. הגדרתי את מצבי כדיכאון כרוני. בעבר הייתי בטיפול של מישהי ולצערי היא פגעה בי נפשית וברחתי ממנה. כיוון שראיתי את התוצאות שלי עם ד"ר ערן והיה לי בו אמון רב ופינה חמה בלב (קראתי לו בשמות חיבה רבים) ולמרות כל הצלקות שלי הסכמתי לעשות איתו את העבודה שהציע לי. וזאת הייתה חוויה שינתה לי את החיים.
ד"ר ערן פיתח גישה ייחודית מאוד להגעה לפינות החשוכות ביותר של הנפש של האדם. השתוקקתי לעוד ועוד שיחות איתו. מה שקרה במהלך השיחות האלה היא יותר מפלא. ערן ביקש ממני לסרוק את כל  הרגשות שלי אחד לאחד כלפי עצמי וכלפי אנשים אחרים בעולם. מה שהתגלה שם היה נורא ואיום, שנאה לעצמי וכמעט לכל אדם אחר שאי פעם פגע בי. חוסר יכולת לאהוב את עצמי ואת בני משפחתי הקרובים ביותר, לפחות לא היה שום ביטוי לכך. אוסיף כאן פרט חשוב, לפני כשמונה שנים נפטר אבי. לשבעה הגיעו אנשים רבים שהכירו את אבי, האיש הצדק ושוחר הטוב. שמעתי את הדברים שנאמרו שם וליבי כמעט התפוצץ. איך יתכן שאנשים אומרים על האיש הרע והרשע הזה דברי שבח? לא יכולתי יותר להבליג. כל רגשותיי צפו ועלו ופתחתי את פי. סיפרתי לכל אחיותיי שהאיש הזה לא ראוי שישבו עליו שבעה כי הוא רשע. סיפרתי להם על מסכת ההתעללות שעברתי על ידו. אמי מיד קראה לי שקרנית והכחישה את זה שהיא ידעה זאת כל השנים. אבל הסיפור רק הלך והסתבך. הסתבר שכמעט כל אחיותיי עברו התעללות דומה. הן קיבלו כח מכך שאני פתחתי את פי וסיפרו את סיפורן. אם היה שבב של קשר עדיין ביני לבין אמי בנקודה זאת גם זה נעלם. מערכת היחסים בנינו לאורך כל השנים הייתה קרה מאוד. מהחקירה עם ערן התחלתי להודות שממש שנאתי את שני הורי שנאה גדולה. הייתה לי טינה קשה ביותר לכל מה שהם עוללו לי ועל כך שהם הרסו לי את החיים. אם זה לא מספיק אז אפשר להוסיף לזה סכסוך עם אחת האחיות ועם האח הגדול שתמיד היה המועדף במשפחה וכמובן התעלם מכל מצוקותיי וצידד תמיד בעמדה של הורי ובמיוחד של אמא שלי. לא רציתי שום קשר עם אמא שלי ועם מרבית בני משפחתי. פעם בכמה חודשים הייתי מרימה טלפון לאמא שלי ושואלת אותה בקרירות לשלומה. השיחה ארכה לא יותר מדקה. היא לא התעניינה לא בשלומי ולא בילדי. הריחוק והטינה היו גדולים ועמוקים.   
כך התחלתי את העבודה עם ערן. ערן סקר את מערכות היחסים שלי עם עצמי ועם העולם, החל מהאנסים והורי ואנשים במקום העבודה וגם עם אחותי ואחי, בעלי וילדי. פתאום הסתכלתי על המציאות מזווית אחרת לחלוטין שמעולם לא לימדו אותי עליה. חידשתי את הקשר שלי עם נישמתי ועם אלוהים. עקב כך הצלחתי לראות את כל אלה שפגעו בי נפשית ופיזית ממקום אחר לחלוטין, מפתיע ומדהים, ממקום של חמלה עמוקה. החיבור לעצמי, לרגשותי לפגיעות שלי ויציאה משם למקום של בחירה בחיים, בחירה במציאות שאני רוצה, יצירת החיים שלי באופן פעיל ולא כקורבן שלהם שינה את כל עולמי. לא להאמין אבל הצלחתי להרגיש סליחה כלפי כל אלה שפגעו בי. השחרור הרגשי היה עצום. הרגשתי שהר ירד לי מהלב. פתאום הצלחתי להרגיש שמחה. הטון של הקול שלי השתנה. התחלתי להשתמש במושגים ביטויים שקודם לא היו שגורים בפי, כמו אהבה. בעודי בליווי של ערן התרחש פלא נוסף. קיבלתי טלפון מאמא שלי. בניגוד לפעמים הקודמות הצלחתי להרגיש שלווה, רגועה ומשוחררת נוכח קולה. היא התעניינה בשלומי, מה שלא קרה במשך שנים. הייתי בהלם. זרמתי איתה והתעניינתי בטבעיות בשלומה. היא אמרה לי שהיא מתגעגעת אלי ורוצה שאבוא לבקר אותה. זה כבר היה מעבר למה שיכולתי לשאת ופרצתי בבכי. כששיתפתי את ערן בנס שקרה כאן הוא אמר לי שברגע שאני שיניתי את האנרגיה שבתוכי מיד שלחתי מסר טלפתי לאמא שלי שהרגישה כל השנים את השנאה שלי אליה, שאני אדם שונה. מרחב הסליחה והחלמה יצר משיכה במקום דחייה. הטלפתיה הוכיחה את עצמה כאן במלא עוצמתה. בחודש שלאחר השיחה עם עימי קרו דברים שלא קרו לי מעולם במערכת היחסים שלי עם אימי. היא התקשרה שוב ושוב, התייעצה איתי על דברים שונים וביקשה שאתלווה אליה לקנייה של בגד ואייעץ לה. מצאתי את עצמי יוצאת עם אמי פעמיים בשבוע לקניון לבחור בגדים. שנאה של שנים נעלמה כלא הייתה. נפשי וגופי חגגו. מרגע זה בריאותי הלכה והשתפרה עוד יותר והיא טובה יותר מזה 23 שנים.
אני מודה לבורא עולם ששלח לי את שליחו, ד"ר ערן אשחר, שעשה עבורי מסע מדהים ומשנה חיים בעוצמתו ובעומקו והפך אותי משבר כלי לאדם שמח ומאושר. כן, אני יכולה לומר כאן בפה מלא, בפעם הראשונה אחרי 40 שנה שאני אדם שמח ומאושר.
תודה רבה מעומק ליבי לד"ר ערן על תרומתו הגדולה לחיי.

באהבה
שולה

הערה: מסיבות ידועות לא פרסמתי את שמי ברבים, אבל אישרתי לד"ר ערן לתת את הטלפון שלי כממליצה לכל מי שתרצה כדי לדבר איתי בשיחה אישית מלב אל לב. אני חושבת שהעבודה של ד"ר ערן צריכה להגיע לכמה שיותר אנשים בעולם ואשמח לעזור בכך ככל יכולתי.

 

בכל שאלה או בקשה או הערה אתם מוזמנים להתקשר לטל: 03-3724200  או ל – 0545-742631

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה מתחת לתיבה זו ואנחנו נחזור אליכם ברגע שנוכל

נושא הראיון של ד"ר ערן אשחר עם מיכאל בלום: הרפואה – האם באמת היא פועלת למען בריאותכם?

הנושאים שנדונו בראיון:
א. מה מצב הבריאות בישראל? האם אזרחי ישראל נהנים מבריאות טובה? 

ב. מה עושה "הרפואה המתקדמת ביותר בעולם" נוכח המצב הזה?
ג. איך זה שהרפואה לא מרפאה שום מחלה כרונית.
ד. מה לא בסדר בזה והאם אפשר אחרת?
ה. רפואה מדעית היא רפואה שמבריאה אתכם באמת מהמחלה.
ו. מה מראה הניסיון שלי ומה המסקנות שלי? 
עדות אישית של נשיא החברה – מפכ"ל המשטרה לשעבר, מר אסף חפץ. אסף חפץ מדבר על: 
א. מדוע החליט לפנות לד"ר אשחר כאשר המערכת הקונבנציונאלית הציעה לו את כל מערך הטיפולים המתקדמים שלה אחרי שעבר אירוע מוחי. 

ב. מה התוצאות שקיבל כתוצאה מהטיפול הטבעי של ד"ר ערן אשחר בהשוואה לטיפול שקיבל מהרופאים לאורך השנים.
ג. מה התובנות והמסקנות שלו בהקשר ליעילות של הרפואה בטיפול בחולים באמצעות תרופות לעומת היעילות של הטיפול הטבעי.
ד.  מה הוא מציע לעשות כדי לתת מקום מרכזי ואפילו ראשוני לטיפול הטבעי בחולים בישראל.