Hunza Health Education Center

כושר גופני במצב מלחמה ומצבי קיצון, מצבי חירום.

ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור, רפואת ספורט ומדעי הרפואה, 
(מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה).   טל –  03-3724200 

מי מאיתנו לא חושב שכושר גופני טוב יכול לתרום לאיכות החיים שלו?
אבל מי מאיתנו חושב על כך שכושר גופני טוב יכול ממש להציל את החיים שלו?
מאורעות הטבח בשבת השחורה הוכיחו לי פעם נוספת שכושר גופני גבוה לא רק חשוב לאיכות החיים, אלא יכול להציל את החיים שלכם במצבי קיצון.
כולנו חווינו את הטראומה הנוראה של אזרחים תמימים ושוחרי שלום שהותקפו בצורה ברוטאלית בסגנון השמדה נאצי על ידי חלאות נאציות שטופות רגשות של שנאה ונקם. ביום בהיר אחד צריך אזרח מהשורה לעמוד מול אנשים שבמשך 365 ימים בשנה ובמשך עשרות שנים עסקו רק בדבר אחד, אימונים גופניים צבאיים מפרכים שמכשירים אותם להיות רוצחים צמאי דם. 

כנסו לסרטון או קראו את המאמר בעמוד זה ושמעו על הקשר בין כושר גופני למצבי חירום ומלחמה ואיך העצות שלי עשויים אפילו להציל אתכם ממוות!

הערה: אנא העבירו את הקישור לעמוד זה לכל אדם שאתם מכירים, ובמיוחד לכל חברי כיתת הכוננות ואנשי הבטחון בישוב שלכם, מי יודע, אולי העצות שלי יצילו אותם מתי שהוא מפציעה גופנית קשה או אפילו ממוות.

שלום חברים
אני ערן אשחר, מוסמך למדעי הרפואה, רפואת ספורט ובריאות הציבור מהפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית.
במאמר הזה אני רוצה לדבר איתכם על – כושר גופני במצבי קיצון כמו מלחמה ומצבים אחרים.

מי מאיתנו לא חושב שכושר גופני טוב יכול לתרום לאיכות החיים שלו?
אבל מי מאיתנו חושב על כך שכושר גופני טוב יכול ממש להציל את החיים שלו?
מאורעות הטבח בשבת השחורה הוכיחו לי פעם נוספת שכושר גופני גבוה לא רק חשוב לאיכות החיים, אלא יכול להציל את החיים שלכם במצבי קיצון.
כולנו חווינו את הטראומה הנוראה של אזרחים תמימים ושוחרי שלום שהותקפו בצורה ברוטאלית בסגנון השמדה נאצי על ידי חלאות נאציות שטופות רגשות של שנאה ונקם. ביום בהיר אחד צריך אזרח מהשורה לעמוד מול אנשים שבמשך 365 ימים בשנה ובמשך עשרות שנים עסקו רק בדבר אחד, אימונים גופניים צבאיים מפרכים שמכשירים אותם להיות רוצחים צמאי דם.
האמת היא שהסיכוי של אזרח בלתי חמוש לשרוד מול רוצחים מאומנים כאלה שמחזיקים בנשק אוטומטי הוא נמוך מלכתחילה, אבל כשראיתי את התמונות של הבריחה ההמונית של משתתפי המסיבה עברה מחשבה בראשי שלמי שהיה שם כושר גופני גבוה יותר היה סיכוי גדול יותר לשרוד.
האם אדם שלא עוסק ביומיום בפעילות גופנית אירובית ואחרת יכול פתאום לרוץ במהירות של קליע רובה ולהתחמק מכל כלי הנשק של כל הרוצחים גם יחד? הסיכוי קרוב לאפס.
מה יכול להגדיל את הסיכוי מ- 0 לבואו ונגיד – אחוז אחד אפילו? כושר גופני טוב. ואולי לא רק כושר טוב, אלא כושר מעולה, זה יכול לעשות את ההבדל בין חיים למוות.
אני עוסק בפעילות גופנית מסודרת בכל ימות השנה כמעט כבר עשרות שנים. מה מונע מכל אחד מכם להתחיל מיידית בפעילות גופנית שתגרום לכם להרגיש בריאים, חזקים וצעירים לנצח?
האם זאת עצלות וחוסר מודעות?
יש לא מעט מצבי קיצון בחיים שיכולים לדרוש מכם להיות בכושר גבוה ולהגיב מהר וחזק או שיגרם לכם נזק משמעותי או חלילה מוות. אני אתן לכם דוגמא על עצמי. במושב שגרתי יש המון כלבים שמטיילים להם ברחובות.
יום אחד יצאתי לטיול רכיבה על אופני ההרים שלי. באמצע הרחוב שבו גרתי ראיתי מרחוק את הכלבה של אחד הדיירים משוטטת לה על הכביש. הגעתי אליה לא במהירות גדולה מאוד אבל להפתעתי כשהגעתי קרוב אליה היא עברה בפתאומית מצד הכביש לאמצע הכביש ממש לפני האופניים שלי. זה היה מפתיע מידי ולא יכולתי לבלום. עפתי מעל האופניים קדימה עם הראש לכיוון כביש האספלט. באופן אינסטנקטיבי הנחתי את ידי על הכביש וביצעתי גלגול קדימה על הכביש. אחרי שכיבה קלה התאוששתי, קמתי ללא כל עזרא וגיליתי ששום נזק לא קרה לי מעבר לחבלה קלה וכמה שריטות שעברו תוך שבוע. אין לי שום ספק שאם לא הייתי בכושר גופני טוב ועם תגובות מהירות של אתלט הייתי יכול לשבור חוליות צוואר או עמוד שדרה ולצאת נכה מהסיפור הזה.
היו לי גם כמה מקרים בודדים בחיים שמצאתי את עצמי לא לגמרי מרוכז באמצע ריצה, נתקלי באבן או בקפל קרקע ועפתי קדימה אל הקרקע. תמיד יצאתי בשריטות קלות וללא נזק משמעותי גם כשהיה מדובר בשטח סלעי ומסוכן.
אז מה אני רוצה בעצם לומר כאן?
אוקיי, תארו לעצמכם מה היה קורה אם כל אחד ואחת מהמשתתפים במסיבה היה נמצא בכושר אירובי ושרירי גבוה מאוד? האם זה היה מגדיל את הסיכוי שלהם בכמה אחוזים לברוח מהר מהזירה ולהינצל? אני מאמין שלחלק מהם זה היה נכון.
אז חברים וחברות יקרים, לצערנו מדינת ישראל נמצאת במלחמה מתמדת. כמעט מידי יום הישראלים חווים התקפה כל שהיא. אלה מצבי קיצון. אתם לא יודעים אם ומתי תהיו מעורבים באירוע כזה. אנשים יצאו למסיבה תמימה ונקלעו לשדה טבח. אתם לא יודעים במצבים כאלה האם תדרשו לכושר אירובי, שרירים חזקים, סיבולת שרירית או מרכיב אחר של הכושר הגופני.
קחו לדוגמא את מה שקרה בזמן הטבח בקיבוצים. אנשים נכנסו לממדים. הסתבר שלא חשבו על הצורך בנעילה של הממדים מבפנים. מתכנני הממדים חשבו שמספיק שאתם בפנים. לכן עמדו כל הנרצחים האומללים ואלה ששרדו את התופת בפני מצב שבו הם היו צריכים להחזיק את הידית של הדלת בכוח רב ששקול לכוחם של רוצחים צעירים ומאומנים שבלעו סמי מרץ ואולי גם הדף של פצצות ולא לשחרר את הידית במשך שעות. החיים שלהם היו תלויים בזה. למרבה הטראגדיה לחלק גדול מהם לא היו הכוחות לעמוד במאמץ הזה והם נרצחו.
לכן, בלי קשר לכך שכל הממדים צריכים להינעל מבפנים, אתם חייבים להגיע לשתי תובנות קריטיות:
א. תתנהגו בכל יום בחיים שלכם כאילו מחר תצטרכו לעמוד בפני המשימה הכי קשה של החיים שלכם ולגייס את כל הכוחות שלכם ולכן אתם צריכים להיות מוכנים.
ב. אתם חייבים לפתח את כל מרכיבי הכושר הגופני שלכם ולא רק מרכיב אחד בודד. לצערי אנשים רבים חושבים שהליכה מהירה ועבודה קלה עם מכשירים בפארק הציבורי שלהם באמת תורמים לכושר הגופני שלהם. לצערי הם טועים לחלוטין. אתם צריכים לבודד את מרכיבי הכושר הגופני ולהתייחס לכל אחד מהם בנפרד ולפתח אותו בדרך הייחודית לו.
ראשית צריך לעבוד על הכושר האירובי והסבולת האירובית.
לאחר מכן לעבוד על חיזוק וסבולת שרירים, על גמישות ועל הפחתת מסה שומנית באמצעות תזונה טבעית.
כן, הפסקה של אכילה של מוצרים מזיקים ומעבר לאכילה של מזון טבעי הן פעולות קריטיות לשמירה על כושר גופני גבוה.
דבר חשוב נוסף שכדאי מאוד לעשות זה שכל אחד ישתתף בחוג של אומנות לחימה כל שהיא, ילדים, נשים ומבוגרים. לעולם אל תגידו אני לא יכול או יכולה וזה לא בשבילי. קומו מהכורסא ותעשו משהו עם עצמכם.
אני התחלתי באימוני קראטה בגיל 14 וקיבלתי חגורה שחורה. אני יכול לומר לכם שזה יעניק לכם בטחון שאתם יכולים להגיב באופן הרבה יותר יעיל ומהיר במצבי קיצון בלתי צפויים.
אני מבין שקשה ולא נכון לבוא לאדם שנוטל תרופות, שנמצא בעודף משקל, שמרגיש חלש ותשוש ולהגיד לו קדימה תתחיל לעשות פעילות גופנית או לך תתאמן בקרטה. בסרטונים אחרים שלי בנושא גם הסברתי שזה אפילו מסכן את החיים שלכם.
אז מה לעשות?
לכו צעד אחר צעד. מי שנמצא במשקל לא תקין חייב לעבוד על הורדת משקל. לא תוכלו לברוח ולהתחמק, למצוא מסתור במהירות ממחבל שמאיים על החיים שלכם אם תצטרכו להזיז עוד 10-30 קילו על הגוף שלכם. אני רואה יותר מידי גברים מסתובבים באדישות עם כרס שהולכת לפניהם ולא לוקחים בחשבון שזה עלול לסכן את החיים שלהם. חברים, אתם עלולים לעמוד מול מחבלים שנמצאים בכושר גופני של אנשי קומנדו, אתם מבינים את זה?
אז קודם כל תפטרו מכל עודף המשקל שלכם. הפסיקו עם התירוצים השונים למה אתם לא יכולים, כמה זה קשה לשנות תזונה, כמה אתם לא רוצים לוותר על האוכל המזיק שהתרגלתם איליו.
תבינו, אתם עלולים למצוא את עצמכם בסיכון כפול של תשלום על כך בחיים שלכם, פעם אחת להגדיל את הסיכון למחלות שיובילו לקיצור החיים שלכם ופעם שנייה במקרי קיצון שבהם לא תוכלו להגיב מהר או חזק כדי לבטל את הסכנה המיידית והפתאומית שתרחף מעל ראשכם.
אז חברים, כושר גופני לא משיגים ביום אחד, במיוחד אם יש לכם עודף משקל שצריך להיפטר ממנו.
לכן אני מציע לכם לא להתחיל מיד עם פעילות גופנית אלא לטפל קודם כל בבריאות שלכם, להיפטר מכל התרופות שאתם בולעים, להוריד משקל ורק לאחר מכן להתחיל בפעילות גופנית. אתם חייבים להתייעץ עם איש מקצוע שמומחה במגוון רחב של נושאים כמו:
ריפוי טבעי ממחלות והורדת תרופות,
תזונה טבעית לכל מצב בריאות,
פעילות גופנית מותאמת אישית לפי מצב הבריאות ובדיקות הדם שלכם,
פיענוח של בדיקות דם על פי סקלות של אנשים בריאים ולא הסקלות של הקופות ובתי החולים,
הבנה של ההשפעה ההדדית בין תזונה, מחלות, פעילות גופנית ובדיקות דם ופתרונות לכל המצבים והצרכים האלה גם יחד,
אז לסיכום חברים, תדאגו להעלות את הכושר הגופני שלכם בהדרגה על פי הנתונים האישיים שלכם.
ועוד מסר לאנשי כוחות הבטחון שוטרים, חיילים, אנשי כיתות הכוננות בישובים ובערים. תבינו, אתם נמצאים בחזית בכל תרחיש קיצון. אתם לא יכולים לא להיות בכושר של חיילי קומנדו משום שרמת הסיכון שאתם נחשפים אליה באירועים כאלה היא הגבוהה ביותר. אתם חייבים לאמן את עצמכם בכל ימות השנה כדי להיות מוכנים לגרוע מכל ולהגיב בעשיריות של שנייה שיכולות להציל את החיים שלכם. לצערי אני רואה רבים מאנשי הביטחון מסתובבים עם עודף משקל שלא מאפשר להם להיות בכושר שיא.
אסור למפקדים להרשות מצבים כאלה. אני יודע שאנשי כוחות הבטחון מתאמנים על תרחישים כאלה ואחרים, אבל אלה לא בהכרח אימונים ששומרים אותם בכושר גופני גבוה. אל תחכו שיארגנו את זה בשבילכם. תמצאו בעצמכם את הדרכים להיות מעורבים מידי יום בפעילות גופנית אינטנסיבית בצד אכילה נכונה ובריאה.
אני מציע לכל כיתת כוננות לארגן פעילות גופנית משותפת בכל יום. זה עשוי לתת מוטיבציה גדולה לכל חברי הקבוצה להשתפר. אני גם ממליץ להתחיל לצרף לאימונים של כיתות הכוננות בנים ובנות החל מגיל 16. לדעתי בזמן אמת גם הם יוכלו לסייע במאמץ הלחימה במקום להתבצר בממדים.
אתם יכולים להיעזר בקורס המוקלט שלי ששמו – שישה טיפים ו- ושישים ושניים תרגילים מנצחים לחיטוב מהיר של הגוף ושיפור הכושר והבריאות.
אני מאמין שהוא יוכל לספק לכם חומר לשנה שלמה של אימונים.
עוברת מחשבה בראשי שאם כל החללים של אנשי הבטחון שקיפחו את חייהם באירועים האחרונים אכן היו בכושר השיא שלהם היינו עדים להרבה פחות מקרים של מוות. במיוחד נכון הדבר לאלה שלא שייכים לכח הסדיר, אלא הפכו בן רגע מאזרחים ללוחמים בעל כורחם, אנשי כיתת כוננות שהופכים בן רגע מעובדים במפעל, פקידים או חקלאים ללוחמים שצריכים לעצור בגופם התקפה רצחנית. זה נכון גם לאנשים שעיקר עיסוקם הוא לשבת במשרד מול מחשב והם מגויסים בפתאומיות כדי להילחם באויב מאומן. תרשו לי להניח שמרביתם נמצאים בכושר גופני בינוני ומטה גם אם בעבר הם היו לוחמים בצבא הסדיר. אלה במיוחד צריכים לשמור על כושר גופני ברמה גבוהה ביותר במדינה שבה בכל רגע יכולה לפרוץ מלחמה והם עלולים למצוא את עצמם בחזית מול מחבלים.
אז חברים, אם אתם רוצים לקחת את דברי ברצינות אז אני ממליץ לכם להצטרף לתוכנית הכוללת והרחבה שלי לשיפור כל הפרמטרים של הבריאות והכושר הגופני שלכם. אתם עשויים למצוא את עצמכם תוך מספר חודשים ברמת בריאות וכושר גופני גבוהים ולחזור להיות צעירים בהרבה ממה שאתם חווים את עצמכם כרגע. ומי יודע, אולי מתי שהוא זה אפילו עשוי להציל אתכם ממוות.
אז חברים,
אני מודה לכם מראש על הפצת הסרטון הזה לכל מכריכם כי מי יודע הוא אולי אפילו יכול להציל אותם ממוות,

אז תחזרו לכושר גופני גבוה, תהיו בריאים

ונתראה בסרטון הבא

התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200
ולמדו איך תוכלו לשפר את הבריאות ואת הכושר הגופני שלכם תוך מספר חודשים ולהיות מוכנים הרבה יותר לכל מצב חירום שיבוא מבחינה נפשית וגופנית גם יחד!

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מהר