Hunza Health Education Center

מדוע אינכם מבריאים מלחץ הדם הגבוה שלכם?
מאמר 4 בסדרה 

ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה). 
מומחה לתזונה כירורגית המובילה לריפוי מלחץ דם גבוה טל –  03-3724200 

הערה: קראו את המאמר השלישי בסדרה לפני שאתם קוראים את המאמר הזה. 

המטרה של סדרת המאמרים האלה הינה לעזור לאלה שאינם מבינים מדוע אינם מבריאים מלחץ הדם שלהם (וגם מכל מחלה אחרת) לברר עם עצמם איך המחשבות, הרגשות, החששות, הפחדים, החרדות, סדר העדיפויות, ההתמכרויות ועוד גורמים סמויים משפיעים על ההחלטה שלהם להישאר למעשה חולים. 
ובכן, מדוע חלק ניכר מהחולים ביתר לחץ דם לא יבריאו מלחץ הדם שלהם ויגיעו לצערנו לאירועים מוחיים והתקפי לב. אז הסיבה הרביעית לכך היא:

זילזול והקטנה של הבעיה

למעשה החולים שואלים את עצמם – מדוע צריך לעשות שינויים כל כך חדים, מדוע לא להסתפק בשינויים קלים שיפתרו את הבעיה?
לדעתי השאלות האלה משקפות חוסר הבנה מעמיקה של הבעיה. לחץ דם מהווה בעיה הרבה יותר חמורה מכפי שנדמה לחולה. לדעתי כיוון שרופאים פותרים את העניין במהירות ובקלות ראש על ידי כדור אזי גם המטופל נוטה לזלזל בבעיה, אלא אם כן התרופות והלחץ עצמו גורמים לו לסבל.
אתם הרי כבר מבינים שלחץ דם גבוה הוא בדרך כלל תולדה של הצרות והתקשחות של כלי הדם אז מדוע שתניחו שניתן לפתור בעיה שהתפתחה במשך עשרות שנים במהירות ובקלות, אלא אם כן אין לכם כוונה לטפל בגורם היסודי לבעיה, טרשת העורקים. רוב החולים בלחץ דם גבוה סובלים גם מעודפי שומנים בדם ומשקל עודף. הדרך לריפוי מלחץ דם גבוה היא לגרום להרחבה של הקוטר הפנימי של כלי הדם. כדי להגיע לכך על הגוף לאכול את השומנים שדבוקים לדפנות הפנימיים של כלי הדם ב- 100,000 ק"מ של כלי דם בגוף.
עכשיו חישבו, מדוע שהגוף יאכל את השומנים שדבוקים לדפנות הפנימיים של כלי הדם כשיש לו די והותר שומנים סביב הגוף, שומן תת עורי, ושומנים צפים בדם? הוא לא יעשה זאת, אלא אם כן תיאכל רקמת השומן התת עורית ומרבית השומן הצף בכלי הדם. רק לאחר מכן הוא ייגש לשומנים שדבוקים לדפנות כלי הדם.
ועכשיו לשאלה הבאה – האם לדעתכם תהליך שטחי (שאיננו תזונה כירורגית) יכול לעשות זאת? התשובה היא שאין שום סיכוי. כלומר כדי לפתור את הבעיה הקשה הזאת של טרשת עורקים קשה ומפושטת בכל כלי הדם בגוף יש לעשות תהליך עמוק ויסודי. אבל הציפייה התמימה או אולי התקווה הבלתי הגיונית של החולה היא לעשייה של תהליך שטחי שיניב לו תוצאות של 100%. זו אשליה גמורה. אשליה זו גורמת לאלפי אירועים מוחיים מיותרים לחלוטין ומצערים מידי שנה שהורסים את החיים של האדם באופן בלתי הפיך. כרגע נמצאים בליווי שלי 2 מטופלים כאלה שעברו אירועים מוחיים. אחד מהם כבר יושב כמה שנים על כיסא גלגלים כאשר חצי גופו משותק.
הקטנה וזלזול בחומרת הבעיה הינה לדעתי גם הסיבה לכך שרבים מנסים לפתור כביכול את הבעיה באמצעות לקיחת תוספים שונים במקום תרופות.
במקרה של לחץ דם גבוה חייבים לבצע שינוי עמוק, משמעותי ולאורך מספיק זמן כדי להגיע לתוצאות. ניקוי כלי דם לוקח חודשים רבים אם עושים ב- 100% את מה שנדרש לעשות. האמת שזה לא הרבה זמן יחסית לזמן שנדרש לכלי הדם להפוך לצרים ונוקשים שנמדד בעשרות שנים.
לכן שינויים קלים לא יפתרו את הבעיה ורק יגרמו לתסכול ולייאוש ולאמונה הכוזבת שלחץ דם היא מחלה שלא ניתנת לריפוי ולכן אין ברירה אלא להיצמד לתרופות הרעילות למשך כל החיים.

והינה הסיבה החמישית להישארותו של וחולה ביתר-לחץ-דם חולה במשך כל חייו.

פחד משינוי או קיבעון מחשבתי

החולה שואל את עצמו – מדוע אני צריך לשנות את התזונה שלה אני רגיל ואותה אני אוהב?
אני מוצא שהפחד הזה משינוי התזונה הוא אולי המחסום הגדול ביותר בפני הגעה לריפוי מלחץ הדם הגבוה.
ראשית, חולים כאילו מסרבים להכיר בעובדה שהתזונה הגרועה עתירת השומנים שאליה התמכרו היא זאת שגרמה להיצרות של כלי הדם שלהם. לעיתים נדמה לי שהם עוצמים את עיניהם ואוטמים את מוחם כדי לא להבין את זה או להכחיש את זה למרות שכל העובדות מוגשות להם ותומכות בכך. לרבים, גם מאות ואלפי עדויות מצולמות וכתובות של החלמה לא מספיקות כדי לשכנע אותם בכך. לכן הם שואלים בהרמת גבה – מדוע שאשנה את התזונה שלי? הרי בלעדיה חיי אינם שווים כלום.
אז כפי שהסברתי שינוי התזונה הוא הכרחי משום שבלעדי השינוי לא תקבלו שום תוצאה וככל שתמהרו להפנים את זה כן תמנעו מעצמכם סבל ונזקים בלתי הפיכים. לא ניתן להגיע לתוצאות כל שהן ללא שינוי ואפילו ללא שינוי משמעותי ביותר משום שהבעיה בכלל לא פשוטה!!!
אבל גם רובם של החולים שכן מכירים בעובדה שהתזונה הגרועה היא זאת שגרמה לכלי הדם להפוך לצרים וקשיחים אינם יודעים מצד אחד מה בדיוק בתזונה גרם לבעיה שלהם ומה צריך בדיוק לעשות כדי לשנות את כיוון המחלה ומצד שני אינם מוכנים לשנות את התזונה שלהם. שוב, הפחד הזה משינוי התזונה מוביל אלפי אנשים בשנה לאירועים מוחיים ואירועי לב מיותרים.
מדוע לא מוכן החולה לשנות את התזונה גורמת הנכות והמוות שלו גם כשהוא יודע שהיא תחסל אותו?
משום שהחולה אומר לעצמו – בלי התזונה שלי חיי יהיו מרים ולא יהיה להם שום טעם. התזונה הטבעית הזאת ככל הנראה לא טעימה ואפילו דוחה, כנראה שכדי להיות בריא אני צריך לסבול מתזונה שאני לא אוהב, אני מוכן למות ולא לשנות את התזונה שלי ולאבד את טעם החיים.
כל האמונות הכוזבות האלה מנותקות מהמציאות. אלה הן פחדי שווא שהחולה טיפח במוחו כאשר הוא בעצם מדבר רק עם עצמו ונשאר שבוי במחשבות השגויות שלו.
העובדות מתבררות כהפוכות והן:

אנשים שעורכים אצלי את השינוי שמחים ומאושרים
חולי יתר לחץ דם שעורכים בהדרכתי שינויים תזונתיים ואחרים ממש שמחים ומאושרים ללמוד על תזונה בעלת מרכיבים שונים וחדשים, תזונה טעימה ומרעננת יותר. אצל רובם תוך זמן קצר משתנה חוש הטעם ומסתגל למרקמים, למרכיבים, לטעמים אחרים שמתקבלים בברכה ובהנאה רבה.
אז המחשבה ש – בלי התזונה שלי חיי יהיו מרים ולא יהיה להם שום טעם, מתבררת כשקר עצמי מוחלט שהאדם בודה במוחו, ציפיית שווא בלתי מבוססת במציאות, מחשבה שלילית ותו לא! זה בסך הכל תקיעות מחשבתית שמבוססת על פחד לא מציאותי שגורם לאדם לא לנוע קדימה אל עבר עתיד טוב יותר. 

אתה חייב להגיד לי מה אוכלים אצלך
זכור לי מקרה קיצוני אחד של מדען שאחיו קיבל ייעוץ ממטפל ידוע. כיוון שכל שיטת הטיפול של המטפל הידוע הזה, שמעולם לא הוכשר לטיפול בצורה מקצועית, היא לדעתי שגויה, אחיו של המדען יצא בטראומה מהטיפול ונטש אותו מהר מאוד. לכן, השאלה היחידה של המדען הייתה – האם התזונה שלך דומה לזו של ….אני ניסיתי להסביר לו בדיוק את מה שכתבתי כאן שהפחד משינוי בתזונה יעלם במהלך התהליך, אבל זה לא עזר, הוא רצה לקבל את כל התפריט מראש כדי להסכים להתחיל בתהליך. הוא כמובן לא התחיל עד היום וכנראה לעולם לא יתחיל. הפחדים שלו חונקים את מוחו ולא נותנים לו לנוע קדימה. הוא כל כך כבול על ידי הפחד שחייו הקודמים יעלמו והוא יצטרך להיות משהו שהוא לא רוצה להיות כי הוא בטוח שזה יהיה פחות טוב ממה שיש לו עכשיו כך שהוא לא מוכן לשקול בכלל או אפילו להעלות בדעתו שום אפשרות אחרת. 

כדאי שתשאלו איך ארגיש לאחר השינוי ולא מה אוכלים
אז החולים לא שואלים את השאלה – מה יגרום לי להיות בריא, חיוני, נמרץ, במשקל תקין, שמח, מאושר, צעיר ב- 20 שנה, אלא הם שואלים – אז מה אני אוכל? על מה אני צריך לוותר? דומה הדבר כאילו שחייהם תלויים בסוג המזון שהם יאכלו או לא יאכלו. לתלות הקשה הזאת של האדם במזון קוראים – התמכרות קשה!

והינה הגענו לסיבה השישית להישארות של חולי לחץ-דם-גבוה חולים במשך כל חייהם:

התמכרות למוצרים תעשייתיים שגורמים למחלות
שטיפת המוח של תעשיית המזון וההיצע הרב של המוצרים בעלי הטעמים הממכרים שלהם גורם לבני אדם בעולם המערבי להתמכר למוצרים אלה ולהיות תלויים בהם באופן רגשי ונואש.
במצב זה המוח של החולה לא מספיק גמיש כדי להגיד:
א. אני מוכן לשים בצד את מה שמוכח שגורם לי למחלות ולהיצמד רק למזון שיגרום לי להיות בריא, שמח ומאושר.
ב. אני מוכן להכיר בעובדה שיש לבריאות חוקים ויש לגוף שלי צרכים שעד כה לא הענקתי להם תשומת לב מספקת ואני מוכן לאמץ אותם ולא להילחם בהם.
הם מחליטים מראש שללא המזון המחליא הם יהיו אומללים ויסבלו. 
כשהאדם הופך לתלוי באופן נואש בסוגי מזון מסוימים בלבד ומקדש את ההנאה מהם וכאשר המזון הופך להתמכרות זאת היא נורה אדומה גדולה שעליכם לבחון הטיב משום ששום התמכרות לא מסתיימת טוב עבור הגוף והנפש שלנו.

התמכרות למזון גרוע גורמת לעשרות אלפי אירועים מוחיים ואירועי לב מידי שנה.
אז האם זה באמת שווה את זה?
המכור למזון יגיד – אין לי ברירה, אין מה לעשות. הוא ישב על כיסא גלגלים, יצלע, ירגיש חולה באופן קבוע, יאבד את מקום עבודתו ופרנסתו, יגרום למשפחתו לרדת לעוני, יאבד את כושר החיים שלו, אבל יכריז שהוא נהנה מהמזון גורם המחלות והסבל שלו ויסרב להיפרד ממנו. כמה מצער. אין ספק שקיבעון מוחי וחרדות שווא מובילים לאובדן פיזי וכלכלי ולמוות.
בסופו של דבר זה כל כך פשוט, נכנסים לסופר בוחרים את המזון הבריא ולא קונים את המזון שגורם למחלות ולמוות מוקדם.
 
רוצים לשמוע על עוד סיבות מדוע אתם לא מבריאים מלחץ הדם שלכם?
קראו את המאמר החמישי בסדרה שיצא בקרוב.

הערה:
אתם חושבים שהמאמר נתן לכם ערך?
אנא שלחו את הקישור למאמר לכל מכריכם, אני מאמין שסיכוי גדול שתצילו מישהו מאירוע מוחי, או לבבי ואפילו נכות ומוות.

מקורות:
1. ד"ר אשחר .ע (מחקר לתואר דוקטור בנטורולוגיה): השפעת "התזונה הכירורגית" על הפחתת ערכי לחץ-דם בקרב חולי יתר לחץ דם בשנים 2001-2004 בישראל. המרכז לנטורולוגיה מדעי הבריאות והתזונה, 2005.
2. Goldhamer A, Lisle D: “Telling the Truth about High Blood Pressure”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, July 2000, p. 10.
3. Goldhamer A, Lisle D, Parpia B, Anderson SV, Campbell T.C: “Medically Supervised Water-only Fasting in the Treatment of Hypertension”, Journal of Manipulative ad Physiological Therapeutics, Vol’ 24, Num’ 5, June 2001.
4. Goldhamer A: “High Blood Pressure – Learning to Live Without It”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, fall 2002,

התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך ההבראה שלכם מלחץ הדם הגבוה.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם