Hunza Health Education Center

מדוע אינכם מבריאים מלחץ הדם הגבוה שלכם?
מאמר 6 בסדרה 

ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה). 
מומחה לתזונה כירורגית המובילה לריפוי מלחץ דם גבוה טל –  03-3724200 

הערה: קראו את המאמר החמישי בסדרה לפני שאתם קוראים את המאמר הזה. 

המטרה של סדרת המאמרים האלה הינה לעזור לאלה שאינם מבינים מדוע אינם מבריאים מלחץ הדם שלהם (וגם מכל מחלה אחרת) לברר עם עצמם איך המחשבות, הרגשות, החששות, הפחדים, החרדות, סדר העדיפויות, ההתמכרויות ועוד גורמים סמויים משפיעים על ההחלטה שלהם להישאר למעשה חולים.
ובכן, מדוע חלק ניכר מהחולים ביתר לחץ דם לא יבריאו מלחץ הדם שלהם ויגיעו לצערנו לאירועים מוחיים והתקפי לב.
אז להלן הסיבה השמינית לכך.
חלק לא מבוטל מהחולים מספרים לי בשיחה המקדימה –

אני עושה ספורט וזה עוזר לי להוריד את לחץ הדם

רבים אמרו לי, הרופא אמר לי לעשות פעילות גופנית מאומצת וזה יוריד לי את לחץ הדם. אז אני עושה פעילות גופנית ואני מודד מיד אחרי הפעילות ורואה שאכן לחץ הדם שלי ירד יפה.
ראשית, די מדהים שרופאים נותנים פעם אחר פעם עצות מטופשות, חסרות אחריות ומסוכנות לחולים. לייעץ לאדם שכלי הדם שלו נכים, צרים וקשיחים לעשות פעילות גופנית מאומצת משמעו לסכן את חייו. מידי פעם אתם שומעים על אנשים שמתו במהלך פעילות גופנית או תחרות ספורט. לא ערכתי בדיקה גופנית לאף אחד מהם אבל הניחוש שלי הוא שהם היו במצב של לחץ דם גבוה ואולי אפילו לקחו תרופות לבעיה. אבל כיוון שהם קיבלו עצה מהרופא לעשות פעילות גופנית "כי זה מרחיב את כלי הדם שלהם" אז הם פשוט התעלמו מהמחלה ומילאו אחר ההוראה של הרופא. סיבת המוות לדעתי היא עלייה של לחץ הדם בזמן הפעילות לרמות מסוכנות. חישבו לרגע, חולה בלחץ דם גבוה הוא בעל כלי דם נכים ולכן מלכתחילה הלחץ בהם גבוה מידי. בזמן פעילות מאומצת עולה לחץ הדם במערכת עוד יותר. חולה שלחץ הדם ההתחלתי שלו לפני הפעילות הוא 140/90 מעלה את הלחץ ל- 190-200 ואף יותר בזמן פעילות. על כן, האם יעלה על הדעת להמליץ לאדם שכלי הדם שלו נכים להפעיל עומס גבוה על כלי הדם ולהעלות עוד יותר את לחץ הדם בזמן הפעילות? הרי הלחץ הסיסטולי הגבוה בזמן הפעילות יכול לסכן את החולה באירוע מוחי או כשל לבבי, במיוחד אם החולה הוא גם עם עודף משקל של 5-10 קילו.
חולי לחץ-דם-גבוה הפסיקו מידית כל מאמץ פיזי קשה
העצה המטופשת הזאת מרופאים מסכנת חיים ממש. אי אפשר לשם משקולת של 20 קילו על כתפיו של אדם שמרותק לכיסא גלגלים ולהגיד לו שינסה לקום וללכת. חולי לחץ דם גבוה חייבים להבין שכלי הדם שלהם לא במצב תקין ואסור להם להפעיל עליהם לחץ נוסף. לפני שהם מחליטים לעשות פעילות גופנית מאומצת עליהם לטפל בהצירויות ובהתקשחות של כלי הדם שלהם. החולים חיים באשליה שאם הם מדדו לחץ דם מיד אחרי הפעילות או שעתיים אחרי כן וראו שאכן לחץ הדם ירד אז הפעילות הגופנית באמת מוריד לחץ דם. הם לא שואלים את עצמם אז מדוע אחרי 5 שעות או למחרת בבוקר לחץ הדם שוב גבוה וצריך שוב לקחת תרופות? אם פעילות גופנית באמת משפיעה על הסיבה להיווצרות של לחץ הדם אז היא הייתה מסוגלת לפתור את הבעיה אחת ולתמיד מהשורש, אבל הרי זה אף פעם לא קורה ולא יקרה כי לפעילות גופנית יש השפעה זמנית על התוצאה של המחלה, לחץ הדם, אבל לא על הסיבה שגרמה לה – טרשת העורקים. אספר לכם מניסיוני כדי שתבינו את גודל האשליה. לאורך השנים ספרתי 3 רצי מרתון שהגיעו אלי לטיפול בגלל הצרות קשה של כלי דם והתוויה של הרופאים שהם זקוקים לניתוח מעקפים דחוף. אתם קולטים את העניין? מדובר על אנשים שעושים ספורט אירובי ברמה גבוהה ביותר, רצים 100 ק"מ ויותר בשבוע ולמרות זאת כלי הדם שלהם הגיעו למצב של הצירויות קשות שמעל 90%!
זו הוכחה חותכת לכך שאפילו פעילות גופנית מאומצת ביותר לא יכולה להשפיע על מצב כלי הדם. זה מוכיח שהעצה של רופאים לחולי דם איננה מבוססת על שום ידע מדעי ועל ניסיון קליני אמיתי והיא מסכנת את החיים שלכם. כפי שציינתי במאמרי הקודמים כמעט תמיד הסיבה להיווצרות של לחץ דם גבוה היא ההיצרות וההתקשחות הקשים של כלי הדם את אלה ניתן לתקן רק על ידי "תזונה כירורגית" וכלים נוספים שעליהם ניתן לשמוע בהרחבה בקורס שלי – מבוא לריפוי טבעי ותזונה כירורגית" ( קורס מבוא) . רק שינוי תזונה משמעותי וחזק וכלי ניקוי ייחודיים וחזקים יכולים לפתוח סתימות מתקדמות כאלה (ראו – פתיחת כלי דם סתומים). שום פעילות גופנית לא מסוגלת לנקות את כלי הדם מהשומנים ששקעו ונדבקו לכלי הדם וגורמים לעשרות אלפי אירועים מוחיים והתקפי לב בשנה בישראל .

הרופאים משלים אתכם שפעילות גופנית תשפר את מצב כלי הדם שלכם

פעילות גופנית לא רק שלא תשפר את מצב כלי הדם שלכם, אלא היא אף תסכן את החיים שלכם!!
לצערי, הרופאים משלים את החולה שאם לחץ הדם ירד קצת ובאופן זמני באמצעות הפעילות הפיזית אזי יש לכך משמעות קלינית והקטנת הסיכון מלחץ הדם הגבוה, אבל זו כאמור אשליה. אם לפעילות גופנית אין השפעה על פתיחת כלי הדם, כלומר על תהליך טרשת העורקים, אז ברור שאין לה שום השפעה קלינית, כלומר השפעה על הקטנת הסיכון לאירועים מוחיים והתקפי לב. אכן בזמן פעילות גופנית מאומצת יש הזרמה גדולה מאוד של כמויות דם גדולות לשרירי הגוף. עקב כך מופעל לחץ גבוה ומסוכן על כלי הדם וזה עלול להסתיים בפיצוץ של כלי דם זעירים ועדינים במוח. לחץ הדם גורם גם למתיחה קלה של כלי הדם והרחבה שלהם באופן זמני ולכן רואים מיד אחרי פעילות ירידה קלה בלחץ הדם, אבל כאמור הירידה הזאת איננה נמשכת, איננה קבועה ואיננה משמעותית מבחינה קלינית משום שכלי הדם חוזרים למצבם הקודם המכווץ והקשיח כמה שעות אחרי הפעילות.
אז אנא הפסיקו להשלות את עצמכם שהטיפול בלחץ הדם שלכם הוא באמצעות פעילות גופנית. הבינו שאתם רק מגדילים עוד יותר את הסיכון שלכם לאירוע מוחי, התקף לב ומוות באמצעות פעילות גופנית אם אתם חולי לחץ דם גבוה. התחילו משינוי תזונה וניקוי גוף עמוק בכלי הדם באמצעות "תזונה כירורגית" וכלים נוספים ורק אחרי שלחץ הדם שלכם ירד באופן משמעותי תוכלו לעשות פעילות גופנית כאוות נפשכם. רק כך לא תסכנו את בריאותכם וחייכם כתוצאה מפעילות במצב חולני של כלי הדם שלכם.
אני לא מומחה בבריאות, אני לא יכול לקחת אחריות על הבריאות שלי, בשביל זה יש רופאים, לא?
עלות הטיפול יקרה לי
אני לא מאמין ביכולת שלי לעשות שינויים כאלה בתזונה
הניסיון שלי מראה לי שלא החזקתי בשום דיאטה יותר משבועיים
אני אדם חלש אופי, אני לא אעמוד בשינויים האלה.
זו בעיה גנטית לא יכול להיות לה פתרון טבעי
זו בעיה של גיל, לכל אחד בגיל כזה לחץ הדם חייב לעלות, אני לא ילד
ניסיתי הכל אבל אין פתרון אחר חוץ מתרופות
מצבי טוב, עם התרופות אני מאוזן
אי אפשר לא להיות עם לח"ד גבוה במצב הלחוץ של החיים שלי, לחה"ד הוא תוצאה של לחץ בחיים 

רוצים לשמוע על עוד סיבות מדוע אתם לא מבריאים מלחץ הדם שלכם?
קראו את המאמר השביעי בסדרה שיצא בקרוב. 

הערה:
אתם חושבים שהמאמר נתן לכם ערך? אנא שלחו את הקישור למאמר לכל מכריכם, אני מאמין שסיכוי גדול שתצילו מישהו מאירוע מוחי, או לבבי ואפילו נכות ומוות.

מקורות:
1. ד"ר אשחר .ע (מחקר לתואר דוקטור בנטורולוגיה): השפעת "התזונה הכירורגית" על הפחתת ערכי לחץ-דם בקרב חולי יתר לחץ דם בשנים 2001-2004 בישראל. המרכז לנטורולוגיה מדעי הבריאות והתזונה, 2005.
2. Goldhamer A, Lisle D: “Telling the Truth about High Blood Pressure”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, July 2000, p. 10.
3. Goldhamer A, Lisle D, Parpia B, Anderson SV, Campbell T.C: “Medically Supervised Water-only Fasting in the Treatment of Hypertension”, Journal of Manipulative ad Physiological Therapeutics, Vol’ 24, Num’ 5, June 2001.
4. Goldhamer A: “High Blood Pressure – Learning to Live Without It”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, fall 2002,

התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך ההבראה שלכם מלחץ הדם הגבוה.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם