Hunza Health Education Center

מדוע אינכם מבריאים מלחץ הדם הגבוה שלכם?
מאמר 9 בסדרה 

ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה). 
מומחה לתזונה כירורגית המובילה לריפוי מלחץ דם גבוה טל –  03-3724200 

הערה: קראו את המאמר השמיני בסדרה לפני שאתם קוראים את המאמר הזה.  

המטרה של סדרת המאמרים האלה הינה לעזור לאלה שאינם מבינים מדוע אינם מבריאים מלחץ הדם שלהם (וגם מכל מחלה אחרת) לברר עם עצמם איך המחשבות, הרגשות, החששות, הפחדים, החרדות, סדר העדיפויות, ההתמכרויות, חוסר הידע שלהם ועוד גורמים סמויים משפיעים על ההחלטה שלהם להישאר למעשה חולים ולהגיע למצבים קשים כמו – אירוע מוחי או התקפי לב, צנתורים וניתוחי מעקפים.
ובכן, מדוע חלק ניכר מהחולים ביתר לחץ דם לא יבריאו מלחץ הדם שלהם? אז להלן סיבה נוספת לכך. הפונה אומר לי ולעצמו:

 

אני אדם חלש אופי, אני לא אעמוד בשינויים האלה.

למעשה החולה נמצא במקום של חוסר אמון מוחלט בעצמו וביכולתו לעשות שינוי חיובי בחייו ולהתמיד בו לאורך זמן. הוא אומר – אני מכיר את עצמי, אני לא מאמין ביכולת שלי לעשות שום שינויים בתזונה. למעשה החולה מסתמך על חוויות העבר שלו שבהן נכשל בניסיון להתמיד בניסיון לאמץ דיאטה מסוימת שלבסוף הוא זנח.
אבל מה זה אומר עליו?
שהוא באמת לא יוצלח כרוני, מכור כרוני, כישלון מוחלט ללא תקנה שנועד למות עם מחלותיו על עגלת נכים? או שזה אומר אולי שהוא בסך הכל עבר דרך ידיים לא מקצועיות שלא ידעו כיצד באמת יש לסייע לאדם מכור לתזונה קלוקלת כמוהו לצאת מהמצב הזה?
למעשה החולה שמסתמך על ניסיון העבר שלו עושה שגיאה קשה ביותר בכך שהוא מסיק שהבעיה נעוצה בו באופן מוחלט. הוא מאמין שהמטפל מולו אכן נתן לו את הייעוץ הנכון והמקצועי ביותר והציפייה הינה שהוא יעשה עכשיו את חלקו בעסקה. משנכשל בלהחזיק בדיאטה האשמה נעוצה בו ולא במטפל, כך שהוא לא יכול לבוא בטענות לאף אחד מלבד לעצמו. ואז הוא נכנס לסדרה של האשמות וגינוים עצמיים – אני חלש אופי, אני טיפש, אני לא עקבי, אני לא חכם ועוד.
אז יש לי חדשות בשבילכם.

מעל ל- 90% מהכישלונות של המטופל נובעים משיטת הטיפול ומהמטפל

למטפלים יש ציפייה דמיונית, ואולי לא, שהמטופל שלהם ישנה את כל הרגלי חייו ותזונתו אחרי מפגש של שעה אחת איתם ומתן תכנית תזונה. מטפל כזה איננו מקצועי ואיננו מבין בנפש האדם. ניסיוני לימד אותי בדרך הקשה שגם מפגש של 4 שעות לא מספיק כדי לגרום לשינוי לאורך זמן במוחו של מטופל שנפשו קשורה למזון קלוקל. תבינו, יש גורמים נפשיים עמוקים שמחברים את האדם למזון שלו. יש המון שטיפת מוח של תעשיות, יש אמונות שנקלטו מהסביבה הקרובה. אי אפשר לשנות את כל זה בכמה שעות ובטח לא בפגישה של שעה. מה שנדרש למטופל זאת עבודה יסודית על המוח, על האמונות שלו. למטופל אולי נדמה שהוא בא לקבל רק תזונה שתשפר את בעיתו אבל הוא לא מבין שהבעיה שלו עמוקה בהרבה ונובעת מנבכי נפשו. המטפל צריך להיות מספיק מקצועי, נחוש, כריזמתי אפילו כדי לשכנע את המטופל לחשוב אחרת, לשנות את התפיסה שלו שהדרך שהוא מציע הינה ארוכה מידי. הוא צריך לשכנע את המטופל שהדרך שהוא מציע לו הינה הדרך הקצרה ביותר והבטוחה ביותר לריפוי אמיתי.
אתם מכירים מטפלים כאלה?
המטפל צריך לעמוד בנחישות על שלו גם כשהמטופל מתחנן בפניו לקצר את התהליך, לדלג על חלקים ממנו כי הוא כבר יודע הכל, קרא הרבה ספרים, "הוא לא צריך את זה כי הוא משוכנע בדרך" ועוד אמירות שמטופלים אומרים כדי לשכנע אותי שאעשה להם הנחות בתהליך. לא פעם ויתרתי על מטופלים רק משום שהם לא רצו לעשות את כל הדרך כפי שהצעתי להם. מעט מאוד מטפלים יהיו מוכנים לוותר על מישהו שמוכן לשלם להם רק משום שהם מאמינים בדרכם ובטובתו של הפונה אליהם. לרוב הם יגידו, אם זה מה שהוא מוכן לעשות אז עדיף שיעשה את זה מאשר כלום. ואז הוא יכשל והם יגידו, טוב זה הוא אשם, לא אני.
אבל הכל מתחיל באמונות של המטפל ושיטת הטיפול שהוא טיפח.

שיטת הטיפול יכולה להוביל לריפוי מלא או כישלון מוחלט

 

שוב, אם המטפל אומר; אני בסך הכל צריך להראות לו כיצד מבחינים בין מזון בריא למזון מזיק, לבנות לו תפריט וקדימה שייגש לעבודה, אזי הכישלון ודאי במרבית המקרים. המטופל לא באמת מקבל כלים להתמודדות עם הפחדים והחרדות שלו משינוי, מאיבוד הישן, מאיבוד הנאות חייו. מה שיקרה הוא שמהר מאוד הוא יזנח את הדיאטה הקשה מבחינתו ויחזור להרגליו הקודמים שלהם הוא מכור. לכן יש למצוא את הדרך לנתק את הקשר הנפשי של המטופל מצד אחד למזון הישן ולחבר אותו בקשר חם ועמוק לתזונה החדשה והמבריאה. זה כבר כרוך בעבודה פסיכולוגית עמוקה שלדעתי אף מטפל לא עושה.
מדוע?
א. כי הוא לא יודע לעשות את זה, אין לו שיטת עבודה מקצועית, אין לו את הכישורים לכך.
ב. כי הוא לא מאמין שיש מטופל שיסכים לעשות מסע כזה ארוך והוא מפחד לאבד אותו.

 

 

משמע למטפל אין ידע מקצועי מתאים או אמונה או משנה סדורה, שיטה מדויקת לטיפול במצבים קשים כאלה של התמכרות וחולי. טיפול בבעיות בריאות של בני אדם הוא סיפור מורכב ביותר שנופל בין הכיסאות. מצד אחד במערכת הרפואה הרגילה אין שום הכשרה לכיוון שעליו אני מדבר ומצד שני בבתי חרושת למטפלים קיקיוניים של מטפלים אלטרנטיביים הטיפול שטחי מידי ולא מייצר מטפלים מקצועיים באמת. לכן הכישלונות רבים מאוד וההצלחות הקבועות, השרירות והקיימות לאורך זמן מועטות.
מובן שאין תהליך שתמיד יביא ל- 100% תוצאות ואם 4 שנים אחרי כל השינוי העמוק המטופל לא המשיך להזין את עצמו בידע וחיבור למקור וההשפעה הסביבתית עליו הלכה גברה יש סיכוי שהוא ירופף את אחיזתו בדרך החיים החדשה. אבל רבים מאוד מפנימים את היתרונות העצומים של אורח חיים בריא ומתאהבים בתזונה החדשה כך שהם מתמידים בה לאורך כל החיים.

 

שיטת טיפול נכונה הופכת את המטופל לרופא של עצמו
מניסיוני שיטת טיפול יסודית ומקצועית חייבת ללמד את המטופל שהוא יכול, מסוגל ואמור לשלוט בחייו ובבריאותו. היא צריכה להראות לו שהכח נמצא בידיים שלו ולא בידי הרופא או המזל. היא צריכה להעצים אותו, לתת לו כלים רבים ומדויקים, ידע עמוק, לעודד אותו לקחת אחריות על הבריאות שלו במידה הרבה ביותר שהוא יכול לקחת ובסופו של דבר להיות הרופא של עצמו. במקביל הוא צריך לקבל את התחושה שיש לו ליווי צמוד של איש מקצוע שיכול לענות לו על כל שאלה וחשש לאורך כל הדרך, אחרת הוא לא יחזיק מעמד. מניסיוני רק עבודה שמכילה את כל המרכיבים האלה כולל תמיכה רגשית ועבודה על נפש האדם מייצרים הצלחה. רק עבודה כזאת מייצרת אצל האדם מוטיבציה פנימית באמצעות יצירת שמחה וחיבור פנימה שדוחפים את המטופל קדימה. מטופלים מגיעים אלי עם דכדוך, ייאוש, חוסר תקווה, דיכאון וחוסר אמון בעצמם ויוצאים שמחים ועם ביטחון עצמי עצום. הם מגלים את עצמם מחדש. הם מגלים שעם האדם הנכון, השיטה הנכונה והליווי הצמוד הם יכולים להגיע להצלחה, לא משנה כמה פעמים הם נכשלו בעבר. הם מגלים שהבעיה לא היית נעוצה בהם, אלא בדרך, במטפל, בשיטת העבודה השטחית והלא מקצועית. שמעתי זאת ממטופלי אלפי פעמים. הם אומרים לי – ניסיתי אין ספור שיטות ותמיד נכשלתי ואצלך הצלחתי בענק, אני בהלם, חשבתי כבר שאין לי שום סיכוי, שאני דפוק, שמשהו אצלי לא בסדר. אני שואל, הודות למה זה קרה לדעתך? תמיד התשובה היא – הדרך שלך, היא מאוד יסודית ועמוקה, היא עובדת על כל האמונות של המטופל מהיסוד, התמיכה שלך, היא צמודה ברמה שאין כמוה, האכפתיות שלך שמורגשת כל כך והעוצמה והאמון שאתה מקרין בדרכך, זה סוחף.
אז תודה למטופלי על התגובות האלה. אני פשוט עושה את הטוב ביותר שאני יכול ומאמין בדרכי ולשמחתי התוצאות מדברות בעד עצמן.

חברים וחברות, אנא האמינו בעצמכם ובכוחות האדירים שטמונים בכם כי יש בכם יכולת ליצור כל מה שתרצו ולהביא את האושר אליכם פנימה.

 

אני לא מומחה בבריאות, אני לא יכול לקחת אחריות על הבריאות שלי, בשביל זה יש רופאים, לא?
עלות הטיפול יקרה לי

זו בעיה של גיל, לכל אחד בגיל כזה לחץ הדם חייב לעלות, אני לא ילד
ניסיתי הכל אבל אין פתרון אחר חוץ מתרופות
אי אפשר לא להיות עם לח"ד גבוה במצב הלחוץ של החיים שלי, לחה"ד הוא תוצאה של לחץ בחיים 

 

 

רוצים לשמוע על עוד סיבות מדוע אתם לא מבריאים מלחץ הדם שלכם?
קראו את המאמר העשירי בסדרה שיצא בקרוב. 

הערה:
אתם חושבים שהמאמר נתן לכם ערך? אנא שלחו את הקישור למאמר לכל מכריכם, אני מאמין שסיכוי גדול שתצילו מישהו מאירוע מוחי, או לבבי ואפילו נכות ומוות.

התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך ההבראה שלכם מלחץ הדם הגבוה.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם  

מקורות:
1. ד"ר אשחר .ע (מחקר לתואר דוקטור בנטורולוגיה): השפעת "התזונה הכירורגית" על הפחתת ערכי לחץ-דם בקרב חולי יתר לחץ דם בשנים 2001-2004 בישראל. המרכז לנטורולוגיה מדעי הבריאות והתזונה, 2005.

2. Goldhamer A, Lisle D: “Telling the Truth about High Blood Pressure”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, July 2000, p. 10.
3. Goldhamer A, Lisle D, Parpia B, Anderson SV, Campbell T.C: “Medically Supervised Water-only Fasting in the Treatment of Hypertension”, Journal of Manipulative ad Physiological Therapeutics, Vol’ 24, Num’ 5, June 2001.
4. Goldhamer A: “High Blood Pressure – Learning to Live Without It”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, fall 2002,