HUNZA HEALTH EDUCATION CENTER

מדוע דיאטות לא עובדות
מאמר מס' 4 בסדרה

ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה). 
מומחה לתזונה כירורגית המובילה לריפוי מלחץ דם גבוה טל –  03-3724200 

הערה: קראו את המאמר השלישי  בסדרה לפני שאתם קוראים את המאמר הזה. 

אני ממשיך כאן בדיון בבעיית עודף המשקל שהינה תופעה חברתית נפוצה בישראל ובמערב ואני מנסה להבהיר מדוע כולם כמעט נכשלים בכל הדיאטות שהם מנסים לעשות כדי להשיג את המשקל הנכסף.
מדוע מיליוני אנשים נדחפים לעשות ניתוח קיצור קיבה, טבעת?
הבעיה מתחילה שוב מהרופאים שמתייחסים לבעלי עודף המשקל בחוסר אמון מוחלט. אדם שנכשל שוב ושוב בדיאטות שלו נתפס בעיני הרופא שלו כיצור חלש אופי ומתמכר שאין לו תקנה, אדם שאיננו מסוגל לראות את טובתו לנגד עיניו ולפעול בקביעות על פי חוקי הבריאות כדי לשמור על בריאות אופטימלית. וכמובן, כל מה שנשאר ליצור חלש אופי, עלוב ומסכן כזה לעשות הוא לנסות לכפות על עצמו בכוח אי אכילה באמצעות הטלת מום בעצמו, קיצור קיבה. אלפי אנשים הגיעו אלי אחרי הניתוח הזה וסיפרו לי שהם עוברים סיוט מתמשך. הרי הבעיה מתחילה מהראש ולא מהקיבה. הראש שלהם, כלומר האמונות, התשוקה למזון, החסכים הרגשיים שמובילים לאכילה רגשית, כל אלה לא השתנו כי הם לא טופלו באמצעות טבעת בקיבה. למעשה הטיפול הזה משמעו להתחיל מהסוף ולא משורש הבעיה.
אז מדוע כולם רצים לעשות ניתוח טבעת, קיצור קיבה?
להבנתי משום שאין אדם מקצועי שעומד מולם ונותן בהם אמון. אין איש מקצוע שמתחיל מלעבוד איתם על הראש, על שינוי עמוק של הידע והמודעות והאמונות הבריאותיות והאחרות שלהם. שום עבודה יסודית על שורש הבעיה שמובילה לאכילת יתר ואכילה כפייתית. לאיזה רופא יש כלים וזמן בכלל לטפל בכל זה?
מתי ראיתם רופא משפחה, שלמעשה זה התפקיד שלו, עושה משהו דומה לזה עם מטופל שפונה איליו במצוקתו? אני לא ראיתי ולא שמעתי על אחד כזה. לכן הרופא דוחף את המטופל שלו מהר מאוד לפתרון כביכול קל שמנסה לעקוף עבורו את כל הבעיות האמיתיות שלו והגורמים למצבו העגום.
לצערנו, ההכשרה של הרופאים הינה שטחית ואיננה כוללת מענה לאנשים במצבים רבים מאוד ובטח לא לבעיות שמערבות בבירור אלמנטים נפשיים מובהקים. כששואלים רופאים מדוע אתם לא ממליצים על שינוי תזונה ואורח חיים למטופלים שלכם הם עונים – כל המטופלים ששלחתי לדיאטנית נכשלו אז אני הסקתי מזה שמטופלים לא רוצים שאני אתערב להם בחיים שלהם ואגיד להם לוותר על מה שהם אוהבים לאכול. זה חסר סיכוי. ממילא הם לא יקבלו את ההמלצה שלי.
זו תשובתו של רופא שבא לעבודה אבל לא לעבוד. הוא לא בא לעבודה עם נשמה, עם אש בעיניים להבריא אנשים, לעזור, להמציא את עצמו כל יום מחדש, לחנך לבריאות, לצאת מהריבוע ולמרוד במה שלמדו אותו לעשות, ולא להיות רק רובוט שמחלק תרופות. אין לי זמן, אני צריך לקבל 30 אנשים ביום, הם אומרים. ברור שאין לך זמן כי אתה פועל בשיטה אידיוטית שיוצרת לך תורים של 40 אנשים בכל יום ששוב אתה לא עוזר להם בכלום ואז הם מגיעים אליך שוב בשבוע הבא ובחודש הבא עד שהם מאבדים בך את האמון ומגיעים אלי. הבנת אדוני הרופא מדוע בסוף אתה הופך להיות ללא רלוונטי למטופל שלך?
המסר של הרופא הינו ששינוי תזונה איננו חשוב באמת
מצער לראות שרופא למד 10 שנים כביכול "בריאות", אבל ברגע האמת כשהוא צריך להוביל את המטופל שלו לדרך הבריאות אין לו באמת שום כלים לעשות זאת. כל מה שהוא עושה זה לספק למטופלת פתרונות קלים בצורה של ניתוח ותרופות.
שאלתם את עצמכם פעם – מדוע רופאים מנצלים את סמכותם ומפעילים לחץ כבד עליכם לקחת תרופות, חיסונים (כפי שקורה עכשיו בפרשת הקורונה, covid 19 לדוגמא) ולבצע ניתוחים אבל לעולם לא משתמשים בסמכות שלהם בנחישות ובעוצמה כדי להנהיג את החולה לאורח חיים ותזונה בריאים?
כאשר הרופא לא דן עם המטופל בכלל על התזונה שלו אז מה אנחנו מצפים שיחשוב המטופל על החשיבות של שינויי תזונה? התשובה ברורה – הוא אומר, אם הרופא לא מדבר איתי על זה אז כנראה זה לא מה שחשוב במקרה שלי. כך נוח למטופל להסתכל על זה והרופא מנצל את זה ושותק כמו דג.
אבל חברות וחברים, הדג מסריח מהראש, החולי שלכם ועודף המשקל שלכם מתחיל מהחולי של מערכת הבריאות הכושלת בישראל ברשות משרד הבריאות או המשרד לקידום מחלות משום שזה בדיוק מה שהוא והרופאים עושים כשהם מועלים בתפקידם לחנך את הציבור לבריאות אמיתית בדיוק כמו שאני עושה כבר 25 שנה (ועל זה משרד הבריאות משמיץ אותי בכתבות ג'מבו זדוניות ושקריות).
אז מדוע דיאטן/נית קליניים נכשלים גם הם?

יש לך כמה סיבות:

א. שוב, גם הם כמו הרופא מתחילים מהסוף. הן מבצעות שיחת הסבר קצרה, שטחית ומלאה בקביעות שמנוגדות לצרכי האדם ומבוססות על תיאוריות שגויות או מושתלות על ידי תעשיות המזון. המתייעצת לא מקבלת הסבר עמוק שמשנה אמונות יסוד ולא משתכנעת שזו התזונה הנכונה עבורה. במצב כזה רמת המוטיבציה נמוכה ביותר ולא יכולה להוביל להתמדה בתוכנית. כאשר אין אמונה במשהו חייבים להשתמש בכוח הרצון. כשמפעילים כוח רצון מופעל כוח התנגדותי בכיוון השני. כיוון שכוח הרצון הוא כוח מוגבל הוא תמיד ישבר אל מול כוח ההתנגדות שמוזן על ידי אלמנטים נפשיים חזקים. לכן ירידה במשקל לא משיגים על ידי מלחמה, אלא על ידי אהבה. שמעתם פעם רופא או דיאטנית קלינית שמדברים איתכם על שימוש באהבה עצמית כדי להצליח?

ב. גם אם הדיאטנית הקלינית הייתה מקדישה כמה שעות (כפי שנחוץ ואני עושה, אני מקדיש לכל אחד מעל 12 שעות של קורס אישי) כדי לעשות שטיפת מוח חיובית לראש של המטופלת שלה זה לא היה נותן תוצאות משום שהיא כוללת בתזונה סוגי מזונות שאינם טבעיים לאדם והם בעלי ריכוז עצום של חלבונים, שומנים ופחמימות ריקות. איך אפשר לראות שיפור עם תזונה כזאת? עם תזונה כזאת הדיאטה הופכת למלחמה במשקל שחייבת להסתיים בכישלון.

 

ג. הדיאטה נתפסת כקשה, לא הגיונית ובלתי ניתנת לעמידה לאורך זמן. 
כיוון שלא נעשתה קודם כל עבודה על האמונות של המתייעצת המתייעצים מקבלים רושם שאלה הן הגבלות וכללים נוקשים שלא ניתן לעמוד בהם, דיאטה קשה, ולכן מי שבכל זאת מנסה אותה וגם לא רואה תוצאות נוטש/ת אותה תוך זמן קצר.
ד. אין תמיכה וליווי בתהליך ובהתמודדות הרגשית הכרוכה בשינוי הרגלים.
האם שמעתם על דיאטנית שנתנה למי שהיא ליווי צמוד ויומיומי כדי שהיא תצליח להטמיע את תהליך השינוי? מה פתאום? זה לא קיים בעולם של הדיאטניות. איך אפשר לעבור לבד את ההתמודדות עם כל הקשיים כשאין אוזן קשבת, הדרכה נכונה, שינויים בתכנית וליווי צמוד? אין שום סיכוי שמטופלת כל שהיא, גם אם כוח הרצון שלה גבוה, תשרוד את התהליך ותגיע להצלחה.
האם שמעתם שרופא כלשהו מקופה כל שהיא מלווה מטופלים באופן צמוד 3-7 פעמים בשבוע עם זמינות ברמה גבוהה כדי לתמוך בהצלחת המטופל בתכנית? הצחקתם אותי.

ירידה במשקל לתמיד מחייבת התייחסות לתת מודע שלכם:

אתם מבינים שמסע מורכב אל תוך הנפש פנימה, שזה משהו שחובה לעשות לפני שעושים שינוי בתזונה, זה לא שירות שדיאטנית ורופאים הוכשרו לתת לכם? ובלי זה אתם תיכשלו תמיד. אתם לא יכולים להתחיל מלשנות את התזונה מבלי שתשנו משהו עמוק בראש שלכם. זה לא יעבוד.

מערכת הבריאות בישראל יודעת לגבות מכם את מיטב כספכם על ביטוח בריאות שנותן לכם בגדול 0 בריאות ושירות שתורם באמת לבריאותכם. מערכת הבריאות בישראל חוזרת ומתפארת בפניכם שהיא הטובה בעולם ומוכיחה זאת באמצעות מבצעי ראווה של חיסונים מיותרים שבמקרה הגרוע – 90% מהאוכלוסייה בכלל לא זקוקה לו ולצייר את זה כאילו היא הצילה אתכם ממוות ואתם לצערי בולעים את הלוקש.
אבל שירות אמיתי וקריטי לחיי היומיום של מיליוני אנשים כמו ייעוץ אמיתי לבריאות וליווי צמוד על ידי מומחים שהוכשרו לכך לא קיים בכלל במערכת הבריאות. על זה לכו ושלמו מכיסכם אלפי שקלים ולרוב גם תיפלו ברשתם של שרלטנים ויועצים לא מקצועיים שיגזלו את כספכם תמורת כלום.
בתקציב של מיליארד אחד מתוך ה- 400 מיליארד ששרפו על מגיפת הקורונה שלא הייתה יכולתי לפתור את כל בעיית עודף המשקל לכל אוכלוסיית ישראל וגם להבריא עוד מיליוני אנשים ממחלות רבות נוספות.
אבל כידוע לכם אינני שר הבריאות וגם אינני רץ לכנסת. אבל אולי ד"ר אריה אבני יעשה את העבודה, מי יודע?

 

ברוכים תהיו יקירים.
אהבו את עצמכם והרבו אהבת חינם בעולם
רוצים להמשיך ולשמוע מדוע דיאטות אינן עובדות.
בקרוב תקבלו את המאמר הבא בסדרה
אם אינכם מנויים של המאמרים שלנו אתם מוזמנים להירשם כאן למטה ולהבטיח לעצמכם לקבל מאיתנו מאמרים בנושאי בריאות שונים שיתרמו רבות לידע ולמודעות שלכם.

לכניסה לעמוד של סרטוני עדות לירידה במשקל כנסו לכאן

הערה:
אתם חושבים שהמאמר נתן לכם ערך? אנא שלחו את הקישור למאמר לכל מכריכם, אני מאמין שסיכוי גדול שתצילו מישהו מהתקף לב, אירוע מוחי, או אפילו נכות ומוות.

רוצים להתמודד עם עודף המשקל שלכם בקלות ולהעלים את בעיית עודף המשקל שלכם בזמן קצר?
התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך שאני מאמין שישנה את חייכם לתמיד, יוציא
מתוככם את הכוחות המופלאים שיש לכם, יחזיר אתכם לעצמכם ויחזיר
לכם את הביטחון והשמחה שאתם ראויים להם.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם  

לכניסה לעמוד של סרטוני עדות לירידה במשקל כנסו לכאן