HUNZA HEALTH EDUCATION CENTER

מדוע דיאטות לא עובדות
מאמר מס' 6 בסדרה

ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה). 
מומחה לתזונה כירורגית המובילה לריפוי מלחץ דם גבוה טל –  03-3724200 

הערה: קראו את המאמר החמישי בסדרה לפני שאתם קוראים את המאמר הזה. 

אז בואו נמשיך בדיון בבעיית עודף המשקל שהינה תופעה חברתית נפוצה בישראל ובמערב. אני מנסה להבהיר מדוע כולם כמעט נכשלים בכל הדיאטות שהם מנסים לעשות כדי להשיג את המשקל הנכסף.
אחד הכשלים העיקריים בניסיון לטפל בבעיית עודף המשקל הוא:

טיפול שטחי ולא מקצועי בהתמכרויות למוצרי זבל ו"מזון" תעשייתי

אין זה סוד שהתחרות בין חברות יצרני הזבל (אני מסרב בכל תוקף לקרוא להן תעשיות המזון כדי לא להעליב את המזון הטבעי והאמיתי שבורא עולם יצר עבור כל ברואיו) על כספו של הצרכן היא קשה.
יצרני הזבל מגייסים לטובתכם את המומחים מכל תחומי המדע כדי לייצר לכם מוצרים יותר מגרים, יותר נחשקים ושטעמם יפיל אתכם על הרצפה, כלומר שתתמכרו להם. רבים ישאלו, מה הבעיה בזה, אסור שמזון יהיה טעים? אז הבעיה היא שמוצר מעובד שעשיר בפחמימות ריקות, שמנים מחוממים ורווים, חלבון עודף ומזיק לגוף בתוספת נדיבה של חומרי טעם ריח וצבע כימיים, מלח וסוכר לבן הם המתכון הסודי של התעשיות האלה ליצור גירוי חזק של חושי הטעם שלכם עד כדי התמכרות. הבעיה הקשה היא שמה שהם מיצרים הוא לא בריא לגוף שלכם ומזיק לו באופן קשה. הגוף שלכם חזק מאוד, הוא לא יינזק מאכילה של פעם בחודש, אף על פי שגם על זה הייתי מוותר, אבל אם האכילה הבלתי מרוסנת הזאת תחזור על עצמה כל יום וכל שבוע אתם תהיו בצרות.
התמכרויות למוצרי זבל הינה קשה והגמילה מהן היא עניין לא פשוט בכלל. ההתמכרות גורמת לכם לאכול עוד ועוד ללא כל קשר לתחושת הרעב והשובע שלכם. התוצאה הטראגית היא עלייה במשקל ובמסת השומן עד כדי גרימת חולי וסיכון למוות מוקדם. למרות ההבנה הזאת האדם המכור לזבל התעשייתי ולמוצרים המזיקים לא מסוגל להיפרד מהם. הוא מחפש לחזור על ההנאה שלו שוב ושוב. אני כולל כאן גם את כל המשקאות התעשיתיים הרעילים לגוף שמכילים כימיקלים שחשודים כמסרטנים. כאן מפתים אתכם על ידי טעמים שונים שמושגים על ידי כימיקלים ועל ידי ההבטחה שהם דלי קלוריות שבאות מסוכר מזוקק כמובן.
דיאטה איננה מתייחסת בכלל לבעיית ההתמכרות. היא יוצאת מהנחה מוטעית שאם אדם עם עודף משקל יאמץ סדרה של הנחיות תזונה הוא אכן יעקוב אחריהן בקפידה וגם יגיע לתוצאות שישמרו לאורך כל חייו. המציאות טופחת על פניהם של חסידי הדיאטות. הם פשוט לא מזהים שיש גורמים סמויים להיווצרות של ההתמכרויות, בסיס רגשי עמוק שאיליו הם לא מתייחסים ובו הם בכלל לא מטפלים. יש רבים שמתייגים את ההתמכרות בשם "אכילה רגשית". הכוונה שלהם הינה שכשמגיעים לאכילה אז רבים מנוהלים על ידי רגשות אימפולסיבים ובלתי נשלטים במקום להסתמך על ההיגיון שלהם. זה נכון, אבל הבעיה היא שזה רק מה שאנחנו רואים על פני השטח. מה גורם להם לעשות זאת? מה המקור לרגשות האלה ומה עושים איתם?
אז אולי לא כל מקרה של אדם בעודף משקל הוא מקרה של התמכרות קשה, אבל בסופו של דבר כולנו מופעלים על ידי אותם המניעים והבעיות ולכן עבודה יסודית בנושא זה היא התנאי להצלחה אמיתית וקבועה.

אתם מופעלים על ידי גורמים רבים שיושבים עמוק בנפשכם

דיאטות על פי רוב נכשלות משום שההתמודדות עם בעיית עודף המשקל נשארת שטחית מבלי להתמודד עם אותם גורמים בנפש שמובילים את האדם לפעול מתוך רגשות עזים ולא היגיון ושכל ישר שהרי היינו מצפים כביכול מכל אדם שיפעל רק לטובת עצמו ובריאותו, לא?
רבים מדווחים שבשעות מצוקה הם פועלים מתוך דחף עצום ובלתי נשלט כמעט שממש מכריח אותם לבלוע משהו שהם יודעים בעליל שהוא מזיק להם. אז מה קורה כאן?
כאן נכנס לתמונה "מנגנון הפיצוי הפסיכולוגי". המנגנון הזה הוא מצב נפשי שבו אדם חווה מצוקה נפשית רגשית כל שהיא שלה הוא מחפש איזון, חוויה רגשית הפוכה לה ומאזנת, מתגמלת מהנה ,כזאת שמקהה לו את החוויה הרגשית השלילית. אכילה היא פתרון קל וזמין להשגת הנאה פיזית מידית.
אבל הבעיה היא שמצד אחד תגובה כזאת איננה מתמודדת כלל עם הבעיה הרגשית ומצד שני היא מזיקה לגוף ולבריאות.
אוקיי, אתם אומרים, אז מה אתה מציע, שאכנס לטיפול פסיכולוגי ממושך שיעלה לי הון תועפות וירושש אותי כך שמצבי הנפשי יהיה גרוע יותר, שהרי הטיפול גם לא יבטיח לי שאצא בריא בנפשי?
לצערי, אני באופן אישי אינני חסיד הגישה הפסיכולוגית שבעיני איננה מגיעה לעומקים הרצויים ואיננה מובילה לפתרון מהיר כפי שניתן להגיע. למיטב ניסיוני המקצועי, יש בהחלט דרך ישירה, עמוקה, יסודית וקצרה בהרבה להגעה למעמקי הנפש ולפתרון מוחלט של בעיות רגשיות שמובילות להתמכרויות לאכילה.
בכל מקרה, לא תוכלו להתחמק מלעשות עבודה כל שהיא אם אתם רוצים להגיע לשלום ולשלווה פנימיים ולעשות סוף למצוקות הרגשיות שגורמות לכם להזיק לעצמכם. במה זה כרוך?
ראשית בלהכיר את עצמכם, מי אתם באמת, מה הוא האדם, האם הוא גוש בשר שיעלם ויכחד מתי שהוא או שהוא יותר מכך? מה מטרת בואך לעולם הזה? מי שלח אותך לכאן ומדוע?
האם אתה מכיר בעובדה שלא הגעת לכאן סתם במקרה? אולי אתה בכלל לא מודע לתכליתך כאן על פני אדמות. האם יש לך כלים להתמודד עם סוגיות החיים שלך ומה הם? האם החיים שלך בלתי נשלטים על ידך, כפי שאולי אתה מאמין, או שיש לך יכולת לשנות את מסלול חייך וליצור לך חיים נפלאים בכל נקודה במהלך חייך? אם כן, כיצד אתה יכול לעשות זאת?
שאלות רבות אלה ועוד חייבות לעלות לדיון בכל ניסיון לשפר את המצב הרגשי של האדם. הסיבה לכך היא שהתשובות להן נוגעות באופן ישיר ועמוק לחוויית החיים שלנו כאן בעולם הפיזי.

כולנו צברנו פגיעות נפשיות וצלקות

קשה עד בלתי אפשרי למצוא אדם ללא צלקות ופגיעות בנפשו. לפגיעות אלה יש השפעה ישירה על חווית החיים שלנו. אין קשר לגיל, למידת ההצלחה הכלכלית או ההשכלה של אדם ולהתגברות שלו על צלקות בנפשו. פגשתי אנשים מבוגרים, משכילים, עשירים ומצליחים שברמה הרגשית נשארו ילדים. כל זמן שאדם לא יטפל בסוגית הצלקות בנפשו, מה שמרביתנו לא עושים כל החיים, נשאר ילדים מבחינה רגשית. מה פירוש ילדים רגשית?
רובנו לא חווינו אהבה ללא תנאי בילדותנו. האהבה שקיבלנו מהורנו הייתה תמיד מותנית, בתנאי שתתנהג יפה, שתאכל הכל בצלחת, שתעזור ב… שתקום לביה"ס…שתעשה עם עצמך משהו…וכן הלאה. כילדים למדנו בגיל מוקדם שאהבת הורנו איננה מובטחת. לכן פיתחנו הגנות נפשיות מפני אכזבות, פיתחנו חוסר פתיחות רגשית, חסימות, בנינו הגנות כדי שלא נחווה תסכול, לא נתאכזב במידה ולא נקבל את מה שאנחנו מצפים לקבל. הנמכת הציפיות שמרה אותנו חנוקים, בלתי מבוטאים רגשית ומילולית. פה מתחילה להיבנות המצוקה הרגשית. תוסיפו לכך התעללויות במודע ושלא במודע שילדים רבים חווים מהוריהם ומהסביבה. כאשר הורים מצביעים פעם אחר פעם על "חולשותיו" של ילדיהם ומגנים אותם – אתה עצלן, אתה לא אחראי, אתה משקר, אי אפשר לסמוך עליך, אתה לא עוזר לי, ועוד האשמות רבות אזי אנחנו יוצרים צלקות בנפשם של ילדנו. הדימוי העצמי של הילד נבנה במידה רבה על ידי הוריו והסביבה הקרובה שלו. אם הילד לא מקבל מספיק חיזוקים חיוביים הוא יטפח חוסר אמון בעצמו וביכולותיו ליצור מציאות ולשלוט בחייו. חוסר ביטחון רגשי מסוג זה מוביל ליצירה של התמכרויות. לא אדון כאן בכל המצבים שגורמים ליצירת חוסר יציבות רגשית, רגשות של אשמה, בושה, כעס, חוסר ערך עצמי ועוד. לצורך עניינו רק אומר שההורים והסביבה הקרובה, מורים, זרים בסביבה, חברים לספסל הלימודים יכולים ליצור נזקים בנפשו של הילד. בסופו של דבר הכל מסתכם במסקנות ובאמונות רבות שהאדם יוצר ומאכסן בתת המודע שלו. החומר הנפשי הזה קבור בחשיכה, במעמקי הנפש, משום שקשה לאדם לחשוף את המקומות הפגיעים שלו. לכן החומר לא נחשף לאורך חיים שלמים ויוצר קשיים רגשיים ומצוקות נפשיות.

כולנו מופעלים על ידי כפתורים סמויים ולא באמת על ידי מה שקורה עכשיו

אם כתינוק בכיתי כי הייתה לי מצוקה והורי ממש לא הבינו אותי ולכן דחפו לי מוצץ או בקבוק עם מיץ או חלב לפה כדי שאירגע אז המסקנה שלי עלולה להיות – אני לא יכול לבטא את ריגשותי, לא רואים אותי, אני לא נחשב, לא חשוב, לא מתייחסים אלי, עדיף לשתוק ולא להביע רגש או בכל פעם שיש לך רגשות עזים פשוט תשתה מיץ, תאכל משהו ותשתיק את הרגשות שלך. המסקנה או האמונה הזאת לא ממש גלויה לעיננו אבל היא לחלוטין עלולה להפעיל אותנו לאורך כל חיינו. עשרים שנה מאוחר יותר היא עדיין יוצרת תגובה אוטומטית מותנית, אכילה רגשית, שבה רגש מסוים דוחף אותנו שוב ושוב להתנהגות מסוימת שמהווה פיצוי על החסך הרגשי שאנחנו חווים עכשיו.
אם האדם למד בילדותו שהוא לא מוערך, לא שווה, לא מספיק טוב משום שכל הזמן ביקרו וצלבו אותו הוא עלול לפרש כל הערה קלה על התפקוד שלו כפגיעה אישית בו והוא עלול להיעלב עד מעמקי נפשו. סביר להניח שהוא יאשים את המעיר בפגיעה בו והעלבה שלו ולא יחפש את הגורם לתגובתו אצלו בנפש פנימה. הוא איננו מודע כלל לכך שההערה של האדם השני בסך הכל לחצה לו על כפתור שנמצא עמוק בנפשו והפעילה אצלו תגובה אוטומטית. אז אם אנשים היו מסוגלים לזהות את הכפתורים ולחשוף אותם, לדבר עליהם, היה אולי אפשרי לשחרר אותם מהמועקה של הכפתור הזה וגם מהתגובה האוטומטית, ההתמכרות, אבל לצערנו מרבית האנשים אינם עושים זאת. הם אינם עושים זאת משום שהם חושבים שהם בסך הכל צריכים דיאטה מתאימה שלא מחזיקה יותר משבועיים.
לצערנו חלקם של הדיאטניות הקליניות ורוכלי הדיאטות שאין להם שום הכשרה מקצועית בטיפול ברובד הנפשי של האדם בכישלון של המטופל שלהן הוא מכריע.

אז כמו שאני אומר תמיד, דיאטה מתחילה מהראש, או במעמקי הנפש, ולא מהקיבה.

מי ייתן ותמצאו מזור לנפשכם ולגופכם
תבורכו והרבו באהבה עצמית
רוצים להמשיך ולשמוע מדוע דיאטות אינן עובדות.
בקרוב תקבלו את המאמר הבא בסדרה
אם אינכם מנויים של המאמרים שלנו אתם מוזמנים להירשם כאן למטה ולהבטיח לעצמכם לקבל מאיתנו מאמרים בנושאי בריאות שונים שיתרמו רבות לידע ולמודעות שלכם.

לכניסה לעמוד של סרטוני עדות לירידה במשקל כנסו לכאן

הערה:
אתם חושבים שהמאמר נתן לכם ערך? אנא שלחו את הקישור למאמר לכל מכריכם, אני מאמין שסיכוי גדול שתצילו מישהו מהתקף לב, אירוע מוחי, או אפילו נכות ומוות.

רוצים להתמודד עם עודף המשקל שלכם בקלות ולהעלים את בעיית עודף המשקל שלכם בזמן קצר?
התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך שאני מאמין שישנה את חייכם לתמיד, יוציא
מתוככם את הכוחות המופלאים שיש לכם, יחזיר אתכם לעצמכם ויחזיר
לכם את הביטחון והשמחה שאתם ראויים להם.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם  

לכניסה לעמוד של סרטוני עדות לירידה במשקל כנסו לכאן

התמונה של דוד לפני הטיפול ולקראת סופו

רוצים להתמודד עם עודף המשקל שלכם בקלות ולהעלים את בעיית עודף המשקל שלכם בזמן קצר?
התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך שאני מאמין שישנה את חייכם לתמיד, יוציא
מתוככם את הכוחות המופלאים שיש לכם, יחזיר אתכם לעצמכם ויחזיר
לכם את הביטחון והשמחה שאתם ראויים להם.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם