Hunza Health Education Center

מדוע דיאטות לא עובדות
מאמר מס' 2 בסדרה

ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה). 
מומחה לתזונה כירורגית המובילה לריפוי מלחץ דם גבוה טל –  03-3724200 

הערה: קראו את המאמר הראשון בסדרה לפני שאתם קוראים את המאמר הזה. 

דיאטה מנוגדת לטבע של הגוף והנפש

מעטים מאתנו לא ניסו לעשות דיאטה כל שהיא במהלך חיים. דיאטה היא סוג של הרעבה, או במקרה הטוב סדרה של הגבלות מעיקות על הנפש. כמה זמן תוכלו להמשיך בזה עד שתשברו?
אז לעיתים קרובות מידי דיאטה היא הדבר הכי לא יעיל שניתן לעשות. הרי הן כמעט תמיד נכשלות. אז למה להתחיל בהן?
אדם גוזר על עצמו שבועות וחודשים של סבל, איסורים ומגבלות ומלחמה פנימית עם הגירויים בסביבה תוך כדי מתיחת כח הרצון שלה לקצה גבול היכולת רק כדי להשיג מטרה שלאחר מכן הוא מאבד אותה מהר מאוד. אבל אז המסקנה שלו היא שזו לא הדיאטה הנכונה ואם הוא רק ימצא את הדיאטה הנכונה הוא יזכה במשקל ובאושר הנכסף. לכן היא/הוא עוברים לדיאטה האופנתית או המשווקת הבאה. חוגי דיאטה, מועדוני דיאטה וחברות לתוספים ושיקויים מנצלים באופן יעיל ביותר את המצוקה הזאת של אנשים שכמהים להגיע למשקל תקין אבל נכשלים פעם אחר פעם. הם נוטעים בהם את התקווה הכוזבת שהפעם הם ישיגו את מבוקשם, כמובן ללא שום כיסוי אמיתי או עם תוצאות זעומות ביותר שאינן מצדיקות את כל הסבל שבתהליך. הנזק הנפשי של רוכלי הדיאטה רב על התועלת משום שהאדם מאבד תקווה להשיג את מבוקשה והאמון שלה ברוכל הבא או אולי בצדיק שמציג לה דרך אמיתית מתחיל ממינוס.
הבעיה העיקרית בכל העניין היא שדיאטה היא שיטת תזונה שאנשים ממציאים מידי פעם בתקווה להערים על חוקי הבריאות ולעקוף אותם. מי שהולך עם חוקי הבריאות לא צריך דיאטה. דיאטה היא ניסיון לחפש קיצור דרך למטרה, מה שלעולם לא יכול לעבוד לאורך זמן. 

משקל תקין הוא תוצר טבעי של אורח חיים בריא ולא מטרה בפני עצמה
גם אם כדאי ורצוי לשאוף למשקל תקין מאוד לא רצוי להיאבק בגוף, לשבור אותו ולנסות להכניע אותו כדי לרדת במשקל בלבד על חשבון צרכים אחרים שלנו. משקל תקין חייב להיות תוצאה טבעית של תזונה טבעית לאדם ברמה הגנטית, הפיזיולוגית והנפשית. אימוץ של תזונה טבעית יגרום כמעט תמיד לשמירה על משקל תקין. אומנם, כדי לאזן תחילה את הנזק שהאדם גרם לעצמו במשך שנים ולעזור לגוף להקטין את רקמת השומן ומספר תאי השומן בגוף כדאי לנקוט בתחילה באמצעים יעילים יותר כמו "תזונה כירורגית", אבל לאחר שהאיזון הושג אין צורך יותר במאבק אין סופי במשקל. צריכה של מזון טבעי על פי צרכי הגוף ובכפוף לתחושת רעב טבעית לא תוביל שוב לעלייה במשקל ללא קשר לכמות המזון הנאכלת.
תוצר נוסף של תזונה טבעית הוא הסיכוי הנמוך למחלות. תזונה טבעית ומאוזנת כראוי תשמור על בריאות מצוינת במשך כל החיים עם הפחתה משמעותית של הסיכון להגיע למחלות העולם המערבי שבגינן כל אדם שני בישראל בולע תרופות החל מגיל צעיר.
יש להבין שצבירה של עודף משקל מצביעה בהכרח על תזונה לקויה ועל אורח חיים לקוי ועלולה להוביל במוקדם או במאוחר לבעיות ביוכימיות ובריאותיות. מבחינה קלינית, התופעה של חולי ללא עודף משקל או עודף שומנים בדם נדירה. מחלה זו או אחרת מלמדת באופן חד משמעי שהתזונה של אותו אדם שגויה, איננה טבעית לגופו של האדם ולכן היא גורמת לעודף משקל ולמחלות.

תזונה טבעית וירידה במשקל משפרים את תחושת הבריאות באופן מידי
רבים מכם יגידו – איך הוא מדבר בפסקנות כזו? אז ידידי, מכל החולים שעברו דרכי ב- 25 השנים האחרונות לא היה מקרה אחד של חולה ששינה את התזונה שלו לאורך מספיק זמן וביצע את כל שהתבקש מחוקי הבריאות ומצב בריאותו לא השתנה לטובה. אצל כל אותם מחלימים הייתה גם ירידה משמעותית במשקל. זה מוכיח שהגוף קובע שלהיות בריא זה להיות משמעותית יותר רזה!!
ודבר נוסף, האם זו לא הוכחה מספקת לכך שיש תזונה שמחוללת מהפך בבריאות שלנו ומפחיתה במשקל במהירות ושהתזונה הרגילה גורמת לעודף משקל ולמחלות?
למרבה הפלא וההפתעה אתם תגלו שהתזונה הטבעית מותקפת ונשללת על ידי כל הרופאים ומרבית הדיאטניות. לא מוזר?
תזונה ואורח חיים שמובילים להפחתת משקל מבוקרת ומהירה ולהחלמה מכל סוגי המחלות נחשבת בעינם לשגויה, אבל התזונה שהם מציעים שמנציחה את המחלות שהרפואה יוצרת ומטפחת באמצעות התרופות "היא תזונה טובה שחייבים להתמיד בה" !! מדוע? אולי כדי ליצור עבודה נצחית לרופאים ולבתי חולים ולהמשיך להעשיר את בעלי מפעלי התרופות שאיתם הרפואה כרתה ברית?

האם הערכת המשקל שלכם אמיתית ומה הוא באמת עודף משקל?
על פי רוב עליכם להפחית ממשקלכם הרבה יותר ממה שאתם חושבים כדי להגיע למשקל תקין מבחינה פיסיולוגית. למרבה הצער, מרבית הציבור הישראלי סבור שמשקלו תקין או שיש לו עודף משקל קל, אבל כאשר אדם בעל משקל עודף שחושב שמשקלו תקין עובר לתזונה נטורולוגית הוא מתחיל מיד לרדת במשקל.
מה זה מלמד לדעתכם?

שהגוף חושב אחרת ומקבל בברכה את השינוי ומנצל אותו כדי לזרוק את הפסולת שצברנו בגופנו מחוץ לגוף.
לא פגשתי מעולם אדם שאיננו טועה בהערכת עודף המשקל שלו. מטופלים מעריכים שהם צריכים להפחית 5 קילו ממשקלם כאשר הם צריכים להוריד בפועל 15 קילו כדי להגיע למשקל תקין. אנשים בעלי עודף משקל אומרים לי שמשקלם תקין ולא מבינים מדוע בריאותם לקויה והם סובלים מעייפות ובעיות רבות. כשאני אומר להם שהם צריכים להוריד 15 קילו הם מופתעים מאוד ואומרים לי שהרופא והדיאטנית שלהם אמרו שהמשקל שלהם תקין או שהם צריכים להוריד קצת במשקל.
כן ידידי, האשמה נעוצה בראש ובראשונה באותם מומחים כביכול שיוצרים במוחכם אמונות כוזבות. הם מניחים הנחה מוקדמת שקשה לכם להפחית במשקל ולכן יגידו לכם את מה שאתם רוצים לשמוע – שאתם לא כל כך שמנים, שתורידו רק כמה קילוגרמים וזה בסדר. הסטנדרטים שמציבים לכם אותם "מומחים" הם שגויים ומבטאים בעצם את הספקנות שלהם לגבי יכולתכם להצליח ולהתמיד במה שהם רואים כ- "גזרות" של הדיאטנית.
מדוע?
כי לרוב הם עצמם אינם עומדים במה שהם מציעים לכם לעשות ולכן הם עצמם נמצאים במצב של עודף משקל. הם משווים אתכם לעצמם ובלי שהם אפילו מודעים לזה הם לא מסוגלים לבקש מכם להוריד משקל כשהם בעצמם בעודף משקל או לא מצליחים לאכול בריא. כמה דיאטניות בעודף משקל פגשתם?

פגשתי אין ספור מטופלים שאמרו לי, הלכתי לדיאטנית של הקופה אבל כשראיתי אותה הבנתי שהיא לא מסוגלת לעזור לי כי הרי לעצמה היא לא מסוגלת לעזור. היא הייתה בעודף משקל של כ – … ק"ג. אם כך, ברור לכם שקל הרבה יותר למטפלת או דיאטנית שהיא עצמה רזה לדבר איתכם על משקל תקין באמת.
קביעת רף משקל שגוי מבטא גם את חוסר המקצועיות שלהם שמתבטאת בחוסר הרצון והיכולת שלהם להוביל אתכם למשקל התקין שלכם באמת. במקום להתייחס למשקל שלכם באמצעות סטנדרטים אובייקטיביים ומדעיים הם מכניסים לתמונה שיקולים זרים שיושבים בתת המודע שלהם. התוצאה היא טרגית – מיליוני אנשים עם עודף משקל ואיכות חיים ירודה בגלל בריאות כללית לקויה.

בקרב בעלי חיים בטבע אין עודף משקל
המצב הטבעי לאדם הוא להיות רזה. בטבע אין בעלי חיים שמנים, גם אם יש בעלי חיים גדולים. בעלי החיים השמנים היחידים שיש הם אלה שחיים באזורים קפואים וזקוקים לשכבות שומן גדולות כדי לשרוד. הסתכלו על צבי, על יעל, על ג'יראפה ועל סוס, מדוע אין אצלם עודף משקל? משום שהם אוכלים רק את המזון הטבעי שלהם במשך כל החיים. לעומת זאת, חיות הבית שניזונות משולחנו של האדם גם הן לוקות בעודף משקל.
כן אני מודע לכך שבתרבות שלנו להיראות רזה זה גם טוב וגם לא נראה טוב. היחס שלנו לרזון הוא דו ערכי. מרבית חברינו שמנים ועגלגלים ולכן בתרבותנו להיות שמנמן עד שמן זה נורמטיבי (מכנים אדם שמנמן- אדם בריא). בסתר ליבנו אנחנו ממשיכים להעריץ את הדוגמניות הרזות ורוצים להידמות להן, אבל אנחנו מדחיקים את זה במהירות כי ברור לנו שזה חלום בלתי ניתן להשגה. שלא תבינו אותי לא נכון, אינני אומר שהשאיפה שלנו היא להיראות כמו אותן דוגמניות חיוורות וחולניות שמרעיבות את עצמן כדי להגיע להישגים על הבמה. בעיני זה לא תקין וזו לא הדרך. אם אותן דוגמניות היו יודעות באמת משהו על תזונה טבעית הן יכלו לאכול לשובע, ליהנות מהאכילה ולשמור על משקל תקין וגם להיראות ולהרגיש בריאות יותר.
בקיצור אדם כמוני שנחשב לרזה במונחים של עולם מערבי וישראל נראה מוזר וחשוד כחולה ונשאל תמיד – כן, אבל אתה לא רזה מידי. התשובות שלי הן תמיד ש:
א. לא אני מחליט על המשקל אלא הגוף שלי.
ב. אם כל תושבי ישראל היו רזים כמוני יכולנו לסגור את כל בתי החולים ולהפוך את מקצוע הרפואה לשולי ומיותר במידה רבה (מה שרופאים לא ירצו כמובן שיקרה).
אם כך קוראי היקרים, אל תתעו בהערכת עודף המשקל שלכם. אל תתאימו את המשקל שלכם לאמונות השגויות ולספקנות של הרופא או הדיאטנית (שגם הם לרוב בעודף משקל) שלכם. הציבו לעצמכם סטנדרטיים אמתיים של משקל תקין.
רופאים לא מאמינים שהמטופלים שלהם מסוגלים לחיות אורח חיים בריא ולשמור על משקל תקין לאורך זמן. לראיה אומר פרופ' אהוד גרוסמן , מבית החולים שיבא בתל השומר: "קשה לשמור לאורך זמן על ההישג. במרבית המקרים תוחלת החיים של ההרזיה לא תעלה על שנה". אם כך מה בדיוק יש לו להציע? הוא כמובן יוביל אתכם לניתוח קיצור קיבה או לתרופה מצוינת שיש לו לתת לכם.
כאן למטה תוכלו לצפות בשלוש דוגמאות של מטופלים שהגיעו למשקל תקין ללא דיאטה.

רוצים להמשיך ולשמוע מדוע דיאטות אינן עובדות. בקרוב תקבלו את המאמר הבא בסדרה

אם אינכם מנויים של המאמרים שלנו אתם מוזמנים להירשם כאן למטה ולהבטיח לעצמכם לקבל מאיתנו מאמרים בנושאי בריאות שונים שיתרמו רבות לידע ולמודעות שלכם.

הערה:
אתם חושבים שהמאמר נתן לכם ערך? אנא שלחו את הקישור למאמר לכל מכריכם, אני מאמין שסיכוי גדול שתצילו מישהו מהתקף לב, אירוע מוחי, או אפילו נכות ומוות.

לכניסה לעמוד של סרטוני עדות לירידה במשקל כנסו לכאן

דוד נחמיאס – לפני ואחרי הטיפול ב"תזונה כירורגית". ירידה של 35 ק"ג.

דיויד גור – לפני ואחרי הטיפול בתזונה כירורגית ועבודה על התת מודע. ירידה של 15 ק"ג.

רוצים להתמודד עם עודף המשקל שלכם בקלות ולהעלים את בעיית עודף המשקל שלכם בזמן קצר?
התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך שאני מאמין שישנה את חייכם לתמיד, יוציא
מתוככם את הכוחות המופלאים שיש לכם, יחזיר אתכם לעצמכם ויחזיר
לכם את הביטחון והשמחה שאתם ראויים להם.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם  

לכניסה לעמוד של סרטוני עדות לירידה במשקל כנסו לכאן

שרה אמר – אחרי הטיפול באמצעות "תזונה כירורגית" ועבודה על התת מודע: 40 קילו על גובה של 143 ס"מ

שרה אמר – לפני התכנית שלי:
משקל 74 קילו על גובה של 143 ס"מ.

רוצים להתמודד עם עודף המשקל שלכם בקלות ולהעלים את בעיית עודף המשקל שלכם בזמן קצר?
התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך שאני מאמין שישנה את חייכם לתמיד, יוציא
מתוככם את הכוחות המופלאים שיש לכם, יחזיר אתכם לעצמכם ויחזיר
לכם את הביטחון והשמחה שאתם ראויים להם.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם