HUNZA HEALTH EDUCATION CENTER

מדוע דיאטות לא עובדות
מאמר מס' 5 בסדרה

ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה). 
מומחה לתזונה כירורגית המובילה לריפוי מלחץ דם גבוה טל –  03-3724200 

הערה: קראו את המאמר הרביעי בסדרה לפני שאתם קוראים את המאמר הזה. 

 
בסדרת המאמרים הזאת אני דן בסוגיה הקשה של דיאטות שאינן עובדות. אז העובדה הבאה בהקשר לכך היא זאת.

לעשות שוב ושוב את אותו הדבר לא משנה את התוצאה:

בחורה רואה את המשקל שלה הולך ועולה ללא שליטה או שהיא כבר במשקל עודף גדול שמעיק עליה. היא מגיעה למסקנה שיש לה X קילוגרמים להוריד כדי להיראות טוב ולאהוב את עצמה. אז היא פוצחת בדיאטה על פי העיקרון של לא לאכול מהדברים האהובים עליה, לצמצם את כמויות המזון, להרעיב את עצמה יותר שעות. לצערנו היא ממשיכה לאכול גם במהלך הדיאטה מזון שאיננו מספק את צרכי הגוף שלה ומזיק לו. היא מאמינה שזאת הדרך להגיע למשקל תקין. מוזר שאנשים ממשיכים להאמין בתפיסה הזאת גם כאשר הם רואים שוב ושוב שהיא נכשלת. הם ממשיכים לפעול באותה הדרך שוב ושוב ולא מבינים שהם חייבים לשנות את גישתם לעודף המשקל שלהם באופן יסודי. חשוב להבין את הגורמים שדוחפים את האדם להתייחס באימפולסיביות ובחוסר שליטה על האכילה שלו. מה הגורמים האלה?

חוסר מודעות לנזקי האכילה הגרועה:
לרבים מאוד יש מחשבה שלא ממש משנה מה מכניסים לפה, כל זמן שזה טעים. הם שופטים את איכותו של המזון לפי מידת העונג שהוא גורם להם בחושי הטעם. לכן לחם לבן עם שוקולד נחשב למזון והורים רבים מציידים את ילדיהם במוצרים פסולים אלה שעליהם גוף הילד צריך לחיות לאורך שעות רבות. הם נוטים לחקור מעט מאוד את ההשפעות של כל מוצר על הגוף והבריאות שלהם לאחר שהוא נבלע. למעשה הם לא מתייחסים לגוף שלהם כחבר, שותף בתהליך החיים שלהם. הם לא ממוקדים בלחשוב שהחבר הזה זקוק להם וגם סומך עליהם שהם יספקו את כל מחסורו וצרכיו כדי שהוא יתפקד באופן מושלם ויחזיר להם שפע של אנרגיה ובריאות. לא צריך להיות גאון כדי להבין שמוצרים שעשירים בסוכר לבן, קמח לבן, שמן מזוקק, אורז לבן אינם באמת מזון בריא לגוף. הנזק המצטבר שלהם יבוא לידי ביטוי בסופו של דבר בגוף של האדם. בסופו של דבר כל תהליך ביוכימי בגוף נשען על רכיבי המזון שאנחנו מכניסים לגופנו. לכן תהליכים ישתבשו אם משהו חסר או ניתן לגוף בצורה לקויה. מזון מעובד ומלוטש עתיר בשמן, חלבון וסוכר מזיק לגוף ומוביל ליצירת כל סוגי המחולות. מחלות אינן קללה משמיים.
תובנה חשובה שממנה מתעלמים רבים היא העובדה הבאה.

מזון לא מתאים לגוף האנושי משאיר את הגוף רעב לחומרי תזונה
כאשר הגוף שלכם לא מקבל את עשרות אלפי הרכיבים שלהם הוא זקוק כדי לבנות את התאים הרקמות והאיברים החדשים שלו מידי יום אזי מנגנון האזעקה שלו מופעל. מנגנון האזעקה הזה הוא תחושת הרעב שקוראת לכם לאכול עוד ועוד. מה יש לגוף לעשות לפני שהוא קורס חוץ מלצעוק – לא קיבלתי את מה שאני זקוק לו, תנו לי מזון? אבל מה עושה האדם? אוכל עוד מאותו הדבר שגרם לגופו למחסור מלכתחילה. מזון זבל נוסף לא יכול להרגיע את הגוף, הוא רק יוצר רעב נוסף תוך זמן קצר. אתן לכם הוכחה לכך. אנשים רבים מגיעים אלי בחרדה קשה מלהיות רעב. אחת השאלות הראשונות שהם שואלים היא – אני לא אהיה רעב בדיאטה הזאת? כשאני אומר להם שלמעשה הם יאכלו הרבה פחות ולא יחושו לעולם ברעב מציק הם לא מאמינים לי שזה אפשרי. קשה להסביר לאדם שלא חווה את זה את התחושה של שלווה עמוקה, תחושה שאתם לא מוטרדים יותר מהצורך התכוף לאכול או מהתחושה של רעב מציק וכמעט קבוע. למעשה בפועל מה שקורה הוא שאנשים מדווחים לי שהם אוכלים הרבה פחות ושבעים הרבה יותר. הם לא מחפשים יותר מזון כל הזמן. התוצאה הישירה של התופעה הזאת הינה ירידה אוטומטית במשקל. אבל איך זה קורה?

לא הכמות נחשבת אלא האיכות:
כאשר אתם אוכלים כמות גדולה של מזון, אבל כזאת שלא מספקת את כל הרכיבים החיוניים לגוף שלכם הגוף נשאר רעב וקורא לכם לאכול עוד ועוד. אבל כאשר אתם אוכלים מזון בריא באמת, מזון מלא ברכיבים חיוניים הגוף נרגע מהר מאוד וחש שבע ומסופק. אתם לא תמנעו כמובן את הצורך במזון כי הגוף זקוק תמיד למזון רק שתחושת הדחיפות והמצוקה הקשה ייעלמו לחלוטין. מה שידהים אתכם לגלות זה שגם כאשר לא תאכלו במשך שעות רבות לא תחושו מצוקה כל שהיא. זה לא קורה מידית. אל תצפו שזה יקרה בשבוע הראשון לשינוי בהרגלי האכילה, אבל תוך שבועיים שלושה כל המטופלים מדווחים על שינוי מדהים בתחושת הרעב והשובע. למעשה בפעם הראשונה מזה שנים הם חשים תחושה עמוקה של רוגע ושובע. באופן קבוע מטופלים נדהמים לגלות שהם זקוקים להרבה פחות מזון בהשוואה למה שצרכו קודם. הם אפילו חוששים שהם אוכלים מעט מידי ואולי יחסרו להם רכיבים תזונתיים. די מצחיק, כי כשהם אכלו מזון קלוקל הם לא חשבו שאולי חסר להם משהו, אבל כשהם עוברים לאכול מזון בריא פתאום נכנסים פחדים שאולי חסר משהו רק משום שהם אוכלים הרבה פחות. חברים תבינו, מה שחשוב מבחינת הגוף זו האיכות ולאו דווקא הכמות. הניסיון מראה שכאשר הגוף מקבל מזון בריא, כלומר מספיק רכיבי תזונה חיוניים, הוא מרגיש מהר מאוד מסופק ושבע. תופעה זו יוצרת אוטומטית ומיד ירידה מהירה, גדולה ועקבית במשקל. פתאום מורידים משקל בקלות, מה שקודם היה בלתי אפשרי או הצריך מאבק קשה עם הגוף.

הפתעה – הגוף מוריד בעיקר מים:
רבים חושבים שכל גרם שהם מורידים הוא שומן. זו טעות מוחלטת. תאים מכילים משהו כמו 75% מים, תלוי בסוג התא. לכן כאשר אתם מאבדים את תכולת התאים העודפים אתם תאבדו גם אחוז כזה של מים מכל קילו שאתם משילים מעליכם. כמובן שבתזונה נכונה, למשל "תזונה כירורגית" הגוף נדחף בסופו של דבר גם לשרוף את השומנים שלו. אבל עדיין המרכיב הגדול ביותר שמורידים הוא מים ולא שומן. אין לכם מה להתאכזב כי בסופו של דבר תרגישו הרבה יותר בריאים כשכל הנפיחות והבצקתיות בגוף שלכם תיעלם. תחושת ההקלה הינה מידית כמעט. כל המטופלים מדווחים תוך יומיים שלושה על תחושות של קלילות ורעננות גדולים יותר. הגוף לא עסוק שעות רבות ביממה בטיפול בעודפי מזון גדולים ורעילים לגוף ולכן אנרגיה עצומה מתפנית לשימוש הגוף.

עם המים יוצאים הרבה מאוד רעלים
אבל מדוע הגוף החזיק כמות כזאת גדולה ומיותרת כביכול של מים ? התשובה הינה שהגוף מוצף על ידכם ברעלים רבים שבאים מהסביבה ומהמזון שלכם ולכן הגוף מגן עליכם באמצעות דילול של המלח שבמזון והרעלים באמצעות מים. לגוף אין יכולת לפלוט את כל הרעלים בשעה שמידי יום אתם מציפים אותו בעוד ועוד מהם. אבל כאשר אתם עוברים לאכול מזון בריא שאיננו מעיק על הגוף ואיננו מציף אותו בעודפים גדולים של רכיבים שונים ורעלים הוא מוציא פחות אנרגיה על המלחמה והטיפול בהם. האנרגיה שנחסכת מופנית מידית לתוך הגוף ומשמשת לתהליכי הניקוי שלו. או אז מתחיל הגוף לעבור תהליכי ניקוי עמוקים שאותם אנחנו רואים מתרחשים בקרב מטופלים רבים. כיוון שהגוף מתחיל להיפטר מהרעלים שלו הוא לא צריך יותר לדלל את החומרים בכמויות גדולות של מים ולכן הוא מפריש אותם החוצה עם הרעלים. כך הגוף יורד במשקל ומורגשת הקלה פיזית גדולה. לכן הייתרון העצום של תזונה נכונה, "תזונה כירורגית", לעומת שלל הדיאטות הינה שהגוף גם עובר תהליכי ניקוי עמוקים מאוד ומבריא ממצוקות בריאותיות ומחלות.
הקשר בין הרעלים האגורים בגוף לבין אכילה מיותרת ועליה במשקל מורכבת יותר מכפי שתיארתי כאן ולכן ארחיב על כך את הדיון במאמר הבא.
היו בריאים, כי בכם תלוי הדבר
והרבו באהבה עצמית
רוצים להמשיך ולשמוע מדוע דיאטות אינן עובדות.
בקרוב תקבלו את המאמר הבא בסדרה
אם אינכם מנויים של המאמרים שלנו אתם מוזמנים להירשם כאן למטה ולהבטיח לעצמכם לקבל מאיתנו מאמרים בנושאי בריאות שונים שיתרמו רבות לידע ולמודעות שלכם.

לכניסה לעמוד של סרטוני עדות לירידה במשקל כנסו לכאן

הערה:
אתם חושבים שהמאמר נתן לכם ערך? אנא שלחו את הקישור למאמר לכל מכריכם, אני מאמין שסיכוי גדול שתצילו מישהו מהתקף לב, אירוע מוחי, או אפילו נכות ומוות.

רוצים להתמודד עם עודף המשקל שלכם בקלות ולהעלים את בעיית עודף המשקל שלכם בזמן קצר?
התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך שאני מאמין שישנה את חייכם לתמיד, יוציא
מתוככם את הכוחות המופלאים שיש לכם, יחזיר אתכם לעצמכם ויחזיר
לכם את הביטחון והשמחה שאתם ראויים להם.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם  

לכניסה לעמוד של סרטוני עדות לירידה במשקל כנסו לכאן

התמונה של דוד לפני הטיפול ולקראת סופו

רוצים להתמודד עם עודף המשקל שלכם בקלות ולהעלים את בעיית עודף המשקל שלכם בזמן קצר?
התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך שאני מאמין שישנה את חייכם לתמיד, יוציא
מתוככם את הכוחות המופלאים שיש לכם, יחזיר אתכם לעצמכם ויחזיר
לכם את הביטחון והשמחה שאתם ראויים להם.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם