Hunza Health Education Center

מדוע לא כדאי לכל אחד ובכל מצב לעשות פעילות גופנית?
מאמר מס' 1

ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה).
  טל –  03-3724200 

במאמר זה אני רוצה להתחיל בדיון בשאלה האם כל תכנית בריאות חייבת לכלול פעילות גופנית כדי שהיא תצליח, כפי שאומרים לכם המומחים?
אז האם יש מצב שאסור לכם לעשות פעילות גופנית?
השאלה הזאת אולי נשמעת לכם מוזרה ולא הגיונית, נכון? לא לעשות פעילות גופנית? מדוע ולמה?
כי הרי כל המומחים כביכול לבריאות אומרים לכם – תאכלו מאוזן ותתחילו מיד בפעילות גופנית. מבחינתם יש תכנית והיא כוללת חלקים שונים שחייבים לעשות אותם, אחרת לא תראו תוצאות הם אומרים לכם.
אז אני ממש לא מסכים עם זה.
חברים, אני יכול לספר לכם שאני עושה פעילות גופנית אינטנסיבית כמעט בכל יום, רץ, מרים משקולות, עושה התעמלות קרקע, אז מדוע לא לכולם כדאי לעשות פעילות גופנית?
האם יש מישהו שפעילות גופנית לא רק לא תועיל לו אלא עלולה אפילו להזיק לו?
התשובה היא שכן. לא לכל אדם ובכל נקודה בחיים שלו מתאים ונכון להתחיל בפעילות גופנית אינטנסיבית באופן מידי. האמת היא שיש אחוז גבוה של אנשים באוכלוסייה שבמצבם הפיזי והבריאותי ממש לא כדאי להם להתחיל לעשות פעילות גופנית, ובוודאי לא בעצימות מסוימת.
אז בסרטונים הבאים בסדרה הזאת אני רוצה לפרט באילו מקרים ומצבי בריאות ממש לא כדאי לכם לעשות פעילות גופנית משום שהיא עלולה להיות מסוכנת עבורכם, כלומר להזיק לכם יותר מאשר להועיל ואפילו לסכן את החיים שלכם.
אז המצב הגופני הראשון שבו לא כדאי לכם להתחיל מפעילות גופנית הוא עודף משקל, ובמיוחד עודף משקל גדול, ובמיוחד אם קודם לכן לא עשיתם פעילות גופנית סדירה.
אני מודע לכך שמה שאני אומר כאן הוא הפוך לדעה של כל היועצים השונים, לכן אני אסביר את עצמי.
אדם מגיע ליועץ וזה מתווה לו תכנית אכילה ומיד גם תכנית של פעילות גופנית. הבעיה עם זה היא שגופו של האדם שנמצא בעודף משקל ובמשך הרבה זמן לא היה רגיל בפעילות גופנית סדירה נמצא בתת-כושר. פירושו של דבר שרקמות השרירים, הגידים והרצועות שלו חלשים מידי ומנוונים. לייעץ לאדם כזה להפעיל מיד עומס גדול על המערכות שלו זה לא אחראי משום שהוא עלול לגרום לעצמו לנזק גדול שישבית אותו מפעילות ובתנאים מסוימים עלול אפילו גם לסכן את חייו.
אדם בעודף משקל צריך קודם כל להפחית מאוד ממשקל הגוף שלו ולהוריד את עומס המשקל על השלד שלו, על המפרקים והסחוסים, ועל הרקמות הרכות, שרירים גידים ורצועות. הורדה של משקל הגוף חייבת להיעשות בשלבים הראשונים ללא כל פעילות גופנית מאומצת.
הדעה של יועצים שונים שלפעילות גופנית יש תרומה לירידה במשקל איננה נכונה בשלב זה. היא טובה לשלב השמירה על משקל תקין והרגלי חיים בריאים.
למיטב ניסיוני, כל הקלוריות שיוצאו על פעילות גופנית ממילא מוחזרות בשלב זה לגוף בגלל תחושת רעב מוגברת עקב הפעילות. לכן הפתרון הוא להפעיל על המטופל את הטקטיקה התזונתית שאני קורא לה "תזונה כירורגית" ולא לשכוח להוסיף לזה גם עבודה רגשית ועבודה עם התת מודע, כלומר טיפול באכילה הרגשית. עבודה בכל המישורים האלה חשובה יותר מפעילות גופנית וגם תגרום בוודאות לירידה עצומה במשקל גם ללא שום פעילות גופנית.
בואו לא נשכח שמרבית האנשים עם עודף משקל מרגישים כבדים ועייפים ואולי גם חלשים באופן כרוני. אז ברגע שיש ירידה משמעותית במשקל בחודש הראשון, ואני מדבר אפילו על 10-15 ק"ג בחודש, מה שקורה בקרב כמעט כל המטופלים זה שחלה עליה דרמטית בקלילות ובאנרגיה.
התחושה הזאת לכשעצמה מובילה את המטופל לרצות להזיז את עצמו יותר ויותר ולהשתלב בפעילות גופנית, גם אם קודם הוא לא זז מהכורסא שלו בסלון. זה מצב אידיאלי שבו המטופל עצמו יוזם את הפעילות והוא לא בתחושה שמישהו אחר כופה עליו לעשות פעילות גופנית. במצב הזה לא רק שההתנגדות לפעילות נעלמת אלא שהאדם פתאום גם נהנה מההליכה בחוץ ואפילו מתחיל להתאהב בה.
בנקודה זאת חייבים לתת למטופל את הייעוץ המדויק שמתאים לכושר הגופני הספציפי שלו ולהיסטוריה שלו. זאת לא יכולה להיות תכנית שבלונית שבה כולם עושים את אותו המאמץ משום שזה יהיה לא מדויק ואפילו שגוי משום שזה עלול להוביל לתסכול של המטופל ולהפסקת הפעילות שלו. הרבה יותר גרוע זה התכניות הקבוצתיות שהכוונה שלהן היא לגרום למשתתפים להיכנס למצב של תחרות סמויה או גלויה. תכנית כזאת מסכנת את המשתתף עוד יותר מתכנית אישית משום שהוא מתחיל למתוח את עצמו מעבר לגבולות היכולת שלו ואז הסיכוי לנזקים עולה באופן משמעותי.
פרט לכך, תחרויות כאלה ישיגו במקרה הטוב מטרות בטווח הקצר והסיכוי שלהן לכישלון בטווח הבינוני גדול מאוד. זה משום שהמניע לשינוי ולדיאטה בא מגורם חיצוני, מתחרות, מתודעת האגו, ולא מחיבור פנימה וחקירה של הצרכים העמוקים והרגשות שקשורים לאכילה בקרב אדם עם עודף משקל.
לכן ההתאמה צריכה להיות אישית וללא מניע של תחרות. פשוט מתאימים למטופלת את סוג הפעילות ומידת העצימות שלה וגם עוקבים אחרי התוצאות כדי לראות מה ההשפעה הפיזית והנפשית של הפעילות על המטופלת.
בינתיים ממשיכים בתוכנית התזונתית וממשיכים לראות ירידה במשקל וגם שיפור הולך וגדל ברמת האנרגיה, בקלילות ובחיוניות.
יותר מזה, תזונה טבעית ובעיקר "תזונה כירורגית" גורמת להחלפה של תאים ורקמות חלשים וחולים ברקמות בריאות וחזקות יותר. לכן גדלה היכולת להפעיל עומס פיזי על הרקמות ללא גרימת נזק בשעת מאמץ.
כשזה קורה הרבה פעמים צריך לבלום את המטופל שלא יגדיל את מידת המאמץ בפעילות מהר מידי משום שהאנרגיה עולה הרבה יותר מהר מאשר החוזק של הרקמות.
אתם צריכים להבין שאחרי שנים של התנוונות הרקמות צריכות את הזמן שלהן כדי להתחלף ולהתחזק. לכן אסור להאיץ ולהגדיל את העומס מהר מידי כדי למנוע נזקים כמו קריעת מניסקוס, קריעת סיבי שריר או גיד או קרע ברצועות. נזק כזה עלול לכפות שיקום ממושך והשבתה מפעילות וזה יהיה חבל מאוד.
אז כעיקרון ככל שהמשקל יורד העומס על הרקמות יורד ולכן אפשר להגדיל את האינטנסיביות והעצימות של הפעילות וגם להתחיל לגוון אותה.
חשוב שתדעו שאי אפשר לפתח כושר גופני רק על ידי פעילות מסוג אחד – הליכה, ריצה או הרמת משקולות. ישנם מרכיבים רבים לכושר הגופני וכדי להשיג איזון בין כל הצרכים הפיזיים של הגוף צריך להתייחס לכל מרכיבי הכושר הגופני כמו למשל – כושר אירובי או סיבולת לב ריאה, חוזק שרירי, גמישות ועוד מרכיבים.
אני מדגיש, אין צורך וזה לא מקצועי ולא נכון להשתמש בפעילות הגופנית כמכשיר לירידה במשקל משום שאין באמת צורך בזה כשהתזונה היא כירורגית ומאוד מדויקת ותמיד מלווה גם בעבודה רגשית. תזונה מדויקת ועבודה רגשית יתנו פי 7 תוצאות בירידה במשקל אפילו בהשוואה לריצה של 5 ק"מ בכל יום. אז למה ומדוע לענות את האדם המסכן עם תת כושר באימונים מפרכים שהגוף שלו בכלל לא בנוי להם בשלב הראשון?
חברים, בואו לא נשכח שאנחנו רוצים שלמטופל תיווצר חוויה חיובית ואפילו הנאה מהתהליך שהוא עובר. אני לא רואה איך דיאטה מטורפת פלוס אימוני כושר מפרכים יצרו אצלו חוויה חיובית. הרבה יותר סביר שאנחנו נשבור את רוחו והוא יפסיק את התוכנית כי היא תהיה לו קשה מידי.
אז אם אתם רוצים לטפל בעצמם באופן מקצועי, לרדת במשקל, להעלות את הכושר הגופני בכיף ולא לגרום לעצמכם נזקים, אתם מוזמים להשתלב בתוכנית שלי ולראות תוצאות מדהימות תוך זמן קצר מבלי להתענות בתכניות דיאטה מטורפות ואימוני גולני בלתי הגיוניים ובלתי נחוצים.
השאירו את הפרטים ששלכם בתיבה כאן למטה ואנחנו נחזור אליכם בהקדם עם מידע על התוכניות החדשות שלי.

אז אתם מוזמנים לעקוב אחרי המאמרים הבאים בסדרה הזאת,
אני בטוח שאתם תפיקו מהם תועלת לחיים שלכם

 

בריאות והצלחה לכולכם

הערה: אם המאמר תרם לכם קחו בחשבון שהוא יכול לתרום גם לכל מכריכם וחבריכם ולהציל אותם מאסון בריאותי. עשו להם טובה ושלחו להם את הקישור למאמר הזה.

התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך הירידה שלכם במשקל ושיפור הבריאות באופן מקצועי וללא נזקים ואימוני גולני.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם