Hunza Health Education Center

מתי כדי להימנע מפעילות גופנית?
מאמר 3 בסדרה

ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, 
(מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה).   טל –  03-3724200 

בשני המאמרים הקודמים הראיתי מדוע במצבי בריאות מסוימים לא נחוץ ואפילו אסור לכם לבצע פעילות גופנית משום שאתם עלולים לסכן את הבריאות ואת החיים שלכם.
אז בואו נסכם כאן בכמה משפטים. לא נכון ולא נחוץ לשלב מיידית תכנית של פעילות גופנית יחד עם תכנית דיאטה משום ש:
א. סביר להניח שהגוף של אדם שנמצא בעודף משקל משמעותי לא כשיר עדיין לפעילות נמרצת מבחינת חוזק המפרקים והשרירים וכושר סיבולת לב ריאות. פעילות פיזית מאומצת תפעיל לחץ גדול יותר על רקמות חלשות מידי ועלולה לגרום לקרעים, סדקים ונזקים.
ב. פעילות גופנית לא תורמת משמעותית לירידה במשקל.
ג. פעילות גופנית מאומצת במצב גופני לא טוב ולא כשיר לפעילות עלולה לשבור את רוחו של התלמיד או המטופל ולגרום לו לפרישה מהתוכנית.

במאמר השלישי בסדרה זאת אני רוצה לדבר על סיבה נוספת מדוע לא לעשות פעילות גופנית מאומצת מיד עם הכניסה לתכנית לירידה במשקל ושיפור הבריאות והיא – בדיקות דם לא תקינות, או לא אופטימליות.
אז בסרטון אחר שלי הזכרתי את העובדה שתזונה רגילה מובילה בהכרח לערכים לא אופטימליים ואפילו מסוכנים של פרמטרים שונים בדם. הוספתי והצהרתי שהטווחים שנקבעו על יד הרפואה כתקינים אינם תקינים למעשה ומשקפים מצב של אנשים חולים בדרגה זאת או אחרת, אבל כיוון שהם בתוך הטווח שהרפואה קבעה אז אתם חיים באשליה שמצבכם טוב. כך גם מתייחס הרופא לבדיקות שלכם.
אבל לא יתכן שהבדיקות שלכם יהיו תקינות אם אתם אוכלים הכל ולא מודעים בכלל להבדל בין מזון בריא למזון גורם למחלות. אתם רק לא תדעו שאתם חולים סמויים עד שהמחלה תבוא לידי ביטוי חיצוני.
ועכשיו שימו לב, בדיקת כשירות של רופאים לפעילות גופנית לא מתייחסת בכלל למצב בדיקות הדם שלכם. לכן גם אם הבדיקות שלכם למעשה לא תקינות במונחים של בריאות מוחלטת אתם תקבלו אישור כשירות לפעילות גופנית.
אז אתם אולי תשאלו – מה זה משנה לי כל זמן שאני מרגיש בריא? אם אני מרגיש שיש לי אנרגיה לעשות פעילות מסוימת אז זה סימן שהכל בסדר, לא? אז אני לא בטוח בכך.
קודם כל, אם רמות השומנים בדם שלכם לא תקינות פעילות גופנית לעולם לא תתקן את זה. פעילות גופנית לא מסוגלת לנרמל את רמת השומנים בדם שלכם. אני הבנתי את זה באופן סופי כשנתקלתי במהלך השנים בשלושה רצי מרתון שהגיעו אלי עם מצב קשה של טרשת עורקים והתוויה לניתוח מעקפים. במקרה שלהם לא רק שרמת השומנים בדם לא הושפעה משמעותית על ידי הפעילות האינטנסיבית שלהם, אלא שהיא גם פגעה בכלי הדם שלהם ותהליך היצירות העורקים שלהם נמשך עד למצב של סכנת חיים.
במקרה שלהם התייחסות מקצועית לבדיקות הדם שלהם ולרמת השומנים בדם שלהם באופן ספציפי על ידי נטורולוג היו צריכות להדליק נורות אדומות. במצב כזה ההנחיה הייתה צריכה להיות לבצע שינויים דרסטיים בתזונה ומעבר ל "תזונה כירורגית" למשך מספר חודשים כדי לאזן את רמות השומנים בדם, להפסיק את תהליך שקיעת השומנים על דפנות כלי הדם של המטופלים ולסלק את השומנים שכבר שקעו ונדבקו לדפנות של כלי הדם.
ועכשיו תבינו שאם רצי מרתון לא הצליחו לאזן את בדיקות הדם שלהם אז מה צפוי להיות הרכב הדם של אנשים רגילים בעלי עודף משקל שרמת הפעילות הגופנית שהם עשו קרובה לאפס?
התשובה היא שהסיכוי שהרכב הדם שלהם יהיה תקין שואף לאפס. זה מצב שניתן לקרוא לו חולי, גם אם עדיין אין לו ביטוי חיצוני.
ועכשיו צריך להבין שבשעת פעילות גופנית הדרישות ממרכיבי הדם הולכות וגדלות. הדם צריך לספק לשרירים וללב יותר חמצן ויותר אנרגיה. דם סמיך ורווי שומנים יתקשה לעמוד במשימה הזאת. בנוסף, בגלל כושר גופני ירוד, כמות כדוריות הדם האדומות וההמוגלובין שנושא חמצן יהיו נמוכות מידי ולא יוכלו לספק את הדרישות למאמץ גופני מוגבר.
בואו לא נשכח שמרבית האנשים מרגישים לא בשיא האנרגיה שלהם במיוחד עם הם עם עודף משקל. בדיקות הדם הגרועות ולמעשה החולי הביוכימי שלהם אחראים לתחושת החולשה וחוסר האנרגיה הזאת. רבים האנשים שמכריחים את עצמם בכח הרצון לעשות בכל זאת פעילות גופנית כל שהיא כדי לא להתנוון לחלוטין. אבל חשיבה זאת מוטעית מיסודה. במצב של חולשה גופנית שנובעת מחולי ביוכימי הניצול של מאגרי הגוף יחליש את הגוף עוד יותר ויוביל אותו אפילו לתשישות קיצונית. פעילות גופנית במצב כזה היא לא הפתרון.
כמובן שבמצב כזה יחוש המתאמן קושי גדול להגיע למאמץ גופני כל שהוא או מאמץ משמעותי. מהר מאוד הוא עלול להיכנס למעגל של תשישות, תסכול והפסקת פעילות שתוביל אותו לחוויה של כישלון.
לכן הרכב הדם צריך להשתנות לפני שמתחילים בפעילות גופנית משמעותית ומאומצת. שינוי הרכב הדם יתבצע בשלב הראשון על ידי שינוי דרסטי בתזונה ולא על ידי פעילות גופנית.
כשעומס המשקל ירד מעל כל רקמות הגוף והביוכימיה של הדם תשתפר באופן משמעותי יוכל הרכב הדם החדש והמשופר לתמוך בקלות רבה יותר בדרישות הגבוהות יותר של שרירי הגוף כולל שריר הלב במהלך של פעילות גופנית מאומצת. זה לכשעצמו יעניק למטופל חוויה חיובית של הצלחה מהפעילות וידרבן אותו להמשיך בפעילות וכך לשפר עוד יותר את הכושר הגופני שלו.
כשמתנהלים כך אז אין ספק שחוויה של הצלחה תתרום בוודאות לעליה בסיכוי לעמידה בתוכנית התזונתית ולשיפור נוסף בהרכב הדם.
לכן, התחילו את התוכנית שלכם לשיפור הבריאות משיפור הרכב הדם שלכם באמצעות "תזונה כירורגית" והתוצאות כבר ידחפו אתכם קדימה לעבר השגת כל היעדים שלכם.

 שפע של בריאות לכולכם

הערה: אם המאמר תרם לכם קחו בחשבון שהוא יכול לתרום גם לכל מכריכם וחבריכם ולהציל אותם מאסון בריאותי. עשו להם טובה ושלחו להם את הקישור למאמר הזה.
התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך הירידה המקצועית שלכם במשקל
ובתהליך הההבראה היסודי שלכם מכל בעיית בריאות שממנה אתם סובלים.
כי הבריאות נמצאת רק בידיים שלכם!
מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם