Hunza Health Education Center

צום על מים – האם הוא מועיל, מבריא, מזיק או מסוכן??
מאמר מס' 1

ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה). 
מומחה לתזונה כירורגית המובילה לריפוי ממחלות טל –  03-3724200 
האם כל אדם חייב לצום כדי לשפר את בריאותו

ספרו של ד"ר שלטון "הצום יכול להציל את חייך" מעורר ההשראה נכתב על ידי אחד מברי הסמכה הגדולים בכל הזמנים בבריאות טבעית ובפרקטיקה של צום. נטורולוג שפיקח וניהל עשרות אלפי צומות בימי חייו וקידם את בריאותם של עשרות אלפי חולים באמצעות תזונה מבריאה וצום על מים. גם אם אינני מסכים עם כל מילה או עמדה שהוצגו בספרו ועם כל הליך שהוא מציע או שולל, עדיין ניתן ללמוד ממנו רבות.
הספר נכתב לפני עשרות שנים והרופאים הנטורולוגים בארה"ב ובעולם למדו מאז רבות על הפיזיולוגיה והביוכימיה של הצום באמצעות מאות מחקרים חדשים בתחום, אך עדיין המידע והניסיון שמוענקים לקורא באמצעות ספר זה לא יסולאו בפז. רק הזהרו – אין זה ספר של "עשה זאת בעצמך", למרות שניתן לקבל ממנו את הרושם הזה בקלות. עשיית צום מחייבת בדיקות מוקדמות לאישור הכשירות לצום ופיקוח והשגחה על הצום ועל המדדים שלו. הפסקתי מאות צומות עוד בתחילתם משום שהמדדים הצביעו על כשל תפקודי של הצם.
הספר השני ששווה לקרוא בנושא הצום הוא של ד"ר ג'ואל פורמן, ("צום ואכילה לבריאות טובה") רופא ונטורולוג שסיכם את מרבית המחקרים הקיימים בעולם בנושא הצום. ד"ר פורמן העלה את הדיון בצום לרמה המדעית הגבוהה ביותר שאפשר. כרופא שחצה את הקווים לצד השני של הרפואה הטבעית לאחר שהוא עצמו נרפא ממצב קשה באמצעות הצום הוא שולל את כל הטיפול באמצעות הרעלה על ידי תרופות וניתוחים ומציג את הצום והתזונה הטבעית כמכשירי הריפוי הטובים ביותר שיש לאדם.
אינני ממליץ לכל אחד לצום ולא כל אחד בכל מצב בריאות יכול להתחיל לצום, בוודאי לא לפני שבדק את כשירותו לצום ועשה הכנה ממושכת לצום באמצעות מה שאני קורא "תזונה כירורגית". גם אינני חושב שרק באמצעות הצום ניתן לשפר מאוד את מצב הבריאות. לשמחתי "התזונה הכירורגית" מאפשרת להגיע לרמות גבוהות מאוד של בריאות גם אם לא תצומו.
יחד עם זאת, אין כלי ריפוי פיזי בעולם ובגופו של האדם שיפיק את אותן התוצאות כמו צום על מים.
לצערה של האנושות כולה, הצום ככלי טיפולי מרכזי במחלות אקוטיות וכרוניות הוא עדיין הליך לא רווח בקרב הציבור הרחב ובמיוחד לא בקרב הממסד הרפואי שדוגל בטיפול במחלות באמצעות תרופות וניתוחים.

הצום – כלי הניתוח החכם והעוצמתי ביותר

לגופו של עניין, אין ספק שהניסיון הקליני מלמד שהצום הינו הכלי הטיפולי העוצמתי ביותר שגוף חי יכול להשתמש בו כדי לאפשר לגופו לבצע מיליארדי ניתוחים בעצמו, ללא שום עזרה מבחוץ. במהלך הצום באים כוחות הריפוי של הגוף לידי ביטוי במלוא הדרם ועוצמתם ומגלים לנו את החוכמה המופלאה והאין סופית הטבועה בגוף האדם. הצום למעשה מאפשר צמצום דרסטי של פעילות יומיומית שגוזלת מהגוף משאבים רבים הנחוצים לתיקון רקמות פגועות, ניקוי מרעלים שהצטברו בתאי הגוף ולריפוי סופי ואמיתי של המחלות. הצום מאפשר לאינטליגנציה האלוהית הטבועה בגוף האנושי לעשות את מלאכתה כאשר לא מפריעים לה באמצעות הרגלי בריאות ותזונה שגויים. זה כלי טיפולי שרק אלה שעשו בו שימוש על עצמם ועל מטופליהם יכולים להעיד על עוצמתו הרבה בפתרון של כל כך הרבה תחלואים קלים וחמורים שגורמים סבל מתמשך ועמוק לכל כך הרבה אנשים.
עד היום פיקחתי על מעל 12,000 צומות ואני יכול להעיד יותר מכל אחד אחד בישראל על כך שיש לצום השפעה חיובית דרמטית על אין ספור מדדי בריאות. ההשפעה של הצום היא מתמשכת, איננה זמנית, ולא יכולה להיות שלילית, כפי שרבים חוששים ללא כל ביסוס מדעי.

אז מדוע רופאים מתנגדים לצום?

המדהים הוא שהכלי הפשוט והזול הזה, שלזכותו ניתן לזקוף מיליוני החלמות ממחלות קשות ברחבי העולם איננו נמצא בשימוש מקצועי ברפואה המודרנית ואיננו נכלל בארגז הכלים שלה. לעומת זאת תרופות רעילות שהורגות, על פי דיווח של הרופאים עצמם בעיתון הרפואי JAMA, מיליוני אנשים בעולם מידי שנה משמשות ככלי העיקרי של הרופאים. יותר מכך, מניסיוני, מטופל שיביע את רצונו לעשות שימוש בכלי זה בפני הרופא שלו יזכה מיד למקלחת צוננת ולגינוי על חוסר האחריות שלו כלפי בריאותו. מציאות זו הינה אבסורדית משום שהאנשים שמגלים את האחריות הגדולה ביותר כלפי בריאותם הם אלה שמכירים בערכו של הצום הבריאותי ומשתמשים בו לשיפור בריאותם. העמדה השלילית הזאת של רופאים כלפי הצום ודרך אגב גם כנגד שינויי תזונה משמעותי מרעיל את תפיסת העולם של הציבור ומעביר למיליוני אנשים את המסר השגוי ששינוי תזונה "קיצוני" וצום הם פעולות שעלולות להזיק לאדם באופן קשה. כנטורולוג שפועל על פי חוקי הטבע והגוף כבר 35 שנה עבור עצמי ועבור אלפי אנשים שליוויתי אני יכול לומר שמה שמזיק באופן קשה עד כדי מותם של מיליוני אנשים לחינם הוא בורותם של הרופאים והאינטרסים של הרופאים בקידום תעשיית התרופות. רופאים הם האחרונים שכדאי להתייעץ איתם בנושאי בריאות. יש כאן תעשייה שלמה של טיפולי סרק שמזיקים באופן קשה לציבור החולים והעלמת מידע מכוון ומדעי מהציבור כדי למנוע בריחה המונית מהרפואה. אין גישה יותר מבוססת מדעית מאשר "צום הבריאות". מי שילך אחרי פחדיו ואחרי דברי ההבל של הרופאים ישאר תקוע כל חייו באמונות כזב שאין להן קשר למציאות ויפסיד איכות חיים ובריאות גבוהים.
ובכן ד"ר שלטון מגלה לנו בספרו שההתנגדות לצום ולכל פעולה כמעט של מטופלים בכיוון של בריאות טבעית, סיגול תזונה בריאה ושלילת התרופות והניתוחים כאפשרות היחידה, הטובה ביותר והיחידה הקיימת, זכו לתגובה קשה ואף אלימה מצד הממסד הרפואי והרופאים כבר לפני 80 שנה ויותר.
ההתנגדות הזו נובעת לדעתי מכמה סיבות.
א. בורות. נושאים כמו, בריאות טבעית וצום ככלי טיפולי במחלות לא נלמדים במסגרת לימודי הרפואה. הרופא אולי מאמין שמה שלא נלמד בפקולטה לרפואה הוא בדרך כלל רפואת אלילים שאיננה מבוססת על מחקר מדעי. כך התבטאו מאות פעמים רופאים בפני מטופלים שלי שהביעו את רצונם לצום.
ב. אינטרסים כלכליים. תעשיית התרופות שמעורבת בבניית תכניות הלימודים בבתי הספר לרפואה ולמעשה מכתיבה את הפרקטיקה של שימוש בתרופות ככלי מרכזי בארגז הכלים של הרופא ולה יש אינטרסים כלכליים ברורים שנוגדים ברובם את טובת הציבור. ברור שלתעשיית התרופות אין עניין לקדם כלי שיכול למעשה למוטט את קיומה אם הוא יכנס לארגז הכלים של הרופאים כדבר שבשגרה.
ג. אגו, כח שררה, שליטה ומעמד, כפי שמציין בספרו פרופ' קמפבל החוקר הענק בכל הזמנים. רופאים בדרך כלל יגיבו בתוקפנות ובדחייה לכל רעיון "מוזר" של המטופל שבא להציע לרופא כיצד לטפל במחלתו. יש כאן מבחינת הרופא ערעור על מעמדו הרם וזלזול בכבודו. "הכיצד אתה שאין לך כל הבנה בבריאות רוצה ללמד אותי איך מטפלים במחלות, אני הוא הרופא בעל הידע ולא אתה", כך אומר או חושב לו הרופא. באופן זה נכנס הרופא למאבקי אגו וכח עם המטופל שלו ופועל באופן עקבי כנגד טובתו של החולה.
ד. פחד של רופאים. הרופא חושב לעצמו – "אם למטופל או למישהו אחר שהוא מתייעץ איתו יש כלים טובים משלי לעזרה במצבי חולי אז מה איתי? מה אני שווה, במה אני אעסוק? הרי אני אהפוך למיותר ואולי למובטל?" אז התגובה האוטומטית של רופאים היא לבטל את מה שהם שומעים ויותר מזה, להשמיץ, להכפיף, לגנות ולהזהיר את המטופל מפני סכנה דמיונית לבריאותו מפני גישה מטורפת ואדם שמתחזה לרופא.

רפואת העתיד – תזונה טבעית, צום ועבודה רוחנית על הנפש

תמיכה והכרה בצום ככלי טיפולי ראשון במעלה יחד עם שמירה על אורח חיים בריא באמת כתחליף למאות טיפולים קשים, בזבזניים, אנטי מדעיים וקטלניים יתקבלו רק כאשר מאות אלפי אנשים יתאחדו תחת קורת גג אחת ויתבעו להפסיק את ההתעלמות הבוטה מכלים מדעיים המבוססים על אלפי מחקרים ולהפסיק את התמיכה בתעשייה שכל מטרתה היא לשמר את מעמדה ולעשות הון על גב החולים הסובלים.
אינני מאמין שכאן יש לנהוג באופן שכל אחד יציל את עצמו. בעניין הבריאות יש ליישם את הכלל "כל ישראל ערבים זה לזה" ולשאוף להתאגדות שתשנה את חוק הבריאות במדינת ישראל הפועל לשמר את האינטרסים של תעשיית המחלות הניתוחים והתרופות.
בבואנו להציע את הצום כאחד הכלים הטיפוליים הטובים ביותר שעומדים לרשותנו נזכה לתגובות כמו:
"מדוע לצום כשאפשר לאכול טוב ובריא?"
"הגוף הרי חייב לקבל מזון כל יום, אז מאין הוא יקבל את צרכיו?"
"זה לא נשמע הגיוני למנוע מהגוף צורך טבעי שלו זה עלול לגרום לנזק".
רובנו סבורים שכדי לשמור על בריאות טובה מספיק לאכול "טוב" וכל הזמן, דהיינו בתדירות גבוהה (3-6 פעמים ביום) והרבה כדי לקבל כמות נכבדה של רכיבים תזונתיים, יש אומרים בעיקר חלבון.
מעטים מבינים שההיפך הוא הנכון, כלומר שהימנעות ממזון לפרקי זמן שונים המשולבים במהלך חיינו לא רק שיכולה למנוע מחלות אלא אף לרפא אותן ולהאריך את תוחלת חיינו. הדבר מוכח הן על בעלי חיים והן על בני אדם. רובנו לא מודעים לכך שהרעלה עצמית, היא מצב הגורם לכל המחלות הפנימיות. לכן תרופות וחיסונים שהינם רעלים במהותם על פי הגדרת הרופאים עצמם גורמים לתופעות של הרעלה "תופעות לוואי" ואינם מוסיפים בריאות לאדם, אלא מזיקים לו.
הרעלה פירושה מצב של הצטברות של פסולת כימית אורגנית ואנאורגאנית בנוזלי הגוף והתאים ברמה קריטית עד לכדי הפרת המאזן העדין של כניסה והפרשה של פסולת מטאבולית על ידי הגוף. התוצאה היא הפרת האיזון הביוכימי, ההורמונאלי, הפיסיולוגי ואפילו המכאני בחלקים שונים בגוף. המחלה האקוטית היא תהליך ניקוי יזום על ידי הגוף, אמצעי חירום להצלת הגוף ממצב קשה ואפילו מוות.
תרופות מדכאות את אמצעי ההצלה הזה ואת כל כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף ומדחיקות את ההרעלה לאיברים פנימיים יותר ובכך מובילות למחלות חמורות וכרוניות. תופעה זו איננה גלויה לעין ולכן מיליוני חולים מוכנים להיצמד לתרופות לכל החיים ובלבד שהם ישכחו את הכאבים והמצוקות שלהם באופן זמני.
אל לנו לשכוח שהאדם הוא יצור העשוי מחומר ואנרגיה. רגשות ומחשבות הם אנרגיה טהורה ובנקודה מסוימת הן מותמרות לחומר ולאירועים פיזיים. מעט מאוד אנשים מבינים את זה, אבל רגשות יכולות ליצור "זיהום אנרגטי" שתורם להיווצרות מחלות כולל סרטן. לכן כדאי לטפל גם בצד הרגשי באמצעות ניקוי של רגשות שליליים. התמקדות רק בניקוי פיזי עלולה להוביל אותנו עד לנקודה מסוימת ולא יותר מזה.

רוצים לשמוע עוד על צום, ניקוי גוף, החלמה ממחלות ללא תרופות וחיסונים, ניקוי מהחיסון של פייזר?
חכו לפרסום המאמר הבא בסדרה.

הערה:
אתם חושבים שהמאמר נתן לכם ערך?
אנא שלחו את הקישור למאמר לכל מכריכם, אני מאמין שסיכוי גדול שתצילו מישהו מאירוע מוחי, או לבבי ואפילו מוות מוקדם.

מקורות:
1. אשחר .ע (מחקר לתואר דוקטור בנטורולוגיה): השפעת "התזונה הכירורגית" והצום על הפחתת ערכי לחץ-דם בקרב חולי יתר לחץ דם בשנים 2001-2004 בישראל. המרכז לנטורולוגיה מדעי הבריאות והתזונה, 2005.
2. Goldhamer A, Lisle D: “Telling the Truth about High Blood Pressure”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, July 2000, p. 10.

3. Goldhamer A, Lisle D, Parpia B, Anderson SV, Campbell T.C: “Medically Supervised Water-only Fasting in the Treatment of Hypertension”, Journal of Manipulative ad Physiological Therapeutics, Vol’ 24, Num’ 5, June 2001.

4. Goldhamer A: “High Blood Pressure – Learning to Live Without It”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, fall 2002,

5. Furman. J: Fasting and Eating For Health- A Medical Doctor Program for, Conquering Disease, St. Martin’s press’ New York, 1995.

6. Shelton. H: Fasting Can Save Your Life, American Natural Hygiene Society, Tampa, Flo, 1996.

7. Shelton. H, Oswald. J: Fasting for the Health Of it, Library of Congress, 1989.

8.  Shelton. H: Fasting For Renewal of Life, American Natural Hygiene Society, Tampa, Flo, Library of Congress, 1995.

9. Shelton. H: The Science and Fine Art of Natural Hygiene, the hygiene system: volume 1, American Natural Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir 1934, sec 1953, thi edi 1994.

10. Shelton. H: Health for the Millions, American Natural Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir 1968, sec 1969, thi edi 1996.

11. Shelton. H: The Science and Fine Art of Fasting, the hygiene system: volume 3, American Natural Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir edi 1934, sec 1942, thi 1950, fou 1963, fif 1978, six 1993.

12. Shelton. H: The Science and Fine Art of Food and Nutrition, the hygiene system: volume 2, American Natural Hygiene Society, Library of
      Congress,
Tampa, Flo, fir 1935, sec 1947, thi 1951, fou 1956, six 1984, sev 1996.

13. Shelton. H: Natural Hygiene-The Pristine Way of Life, American Natural Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir edi 1968, sec  1994. 
14. Sidhwa.K.R: Medical drugs on Trial ? Verdict “Guilty!”, an expose of the present day practice of medicine, the drug industry, and food technology, American Natural Hygiene Society, Tampa, Flo, Natural Hygiene Press, 1976.

15. Sorbris R, Aly KO, et al: “Vegetarian fasting of obese: A clinical and biochemical evaluation”, Scandinavian Jour’ Gastroenterology, 1982,  17: 417-424. 

התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך ההבראה שלכם מכל מחלה שהיא.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם