Hunza Health Education Center

צום על מים – האם הוא  מזיק, מסוכן או מועיל ומבריא??

מאמר מס' 3

הערה: נא קראו את המאמר השני לפני קריאת מאמר זה.
ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה). 
מומחה לתזונה כירורגית המובילה לריפוי ממחלות טל –  03-3724200 
למרבית האנשים ובמיוחד לרופאים ואנשי רפואה נדמה שלצום יש אך ורק השפעות שליליות ואין לו שום יתרונות. לכן הם מייעצים בבורותם הרבה לכל אדם ובמיוחד לחולים להתרחק מהצום כמו מאש. סביר להניח שרופאים אלה לא קראו מעולם מאמר מקצועי על צום, שהרי כל חומרי הלימוד מסופקים להם על ידי תעשיית התרופות והחיסונים שלהן הם משועבדים, וגם לא עקבו מעולם אחרי אדם חולה שביצע צום על מים על פי כל הכללים המקצועיים. אם כך על מה בדיוק מתבססת הדעה שלהם, שנראית לציבור התמים כ- "דעה מקצועית" של רופא?
על לא כלום!!
לשמחתנו עומדות לרשותנו מעל 220 שנים של ניסיון קליני מדהים של מאות נטורולוגים וחוקרים שצפו בבעלי חיים ובבני אדם שצמו צומות ממושכים על מים בלבד וגילו את ההשפעות הנפלאות של הצום על מדדי הבריאות של המטופלים שלהם.
ניסיון זה מגלה שלא רק שלצום על מים אין השפעות שליליות על הגוף, אלא השפעותיו המועילות הן מעבר לכל שיעור ודמיון. 

אז מה ההשפעות של הצום על הגוף?

הצום משפיע על הגוף בכמה מישורים:

א. הוא מוביל לחיסכון באנרגיה עצבית רבה שמוצאת על תהליכי העיכול, הספיגה, ההטמעה והניקוי של הפסולת של חילוף החומרים. אנרגיה זו מופנית בזמן הצום בכל עוצמתה לכיוון ניקוי ושיקום הגוף ובניית תאים חדשים צעירים ובריאים. כאשר תהליכי החיים הרגילים מושעים ולגוף מסופקת מנוחה עמוקה מתפנה הגוף למשימה החשובה ביותר מבחינתו שהיא ניקוי וטיהור נוזלי התאים, הלימפה והדם באמצעות פעילות נמרצת יותר של הכבד, הכליות, הריאות, הקרומים הריריים ואיברים אחרים. המטרה של הגוף ברורה – לטהר את עצמו מהפסולת שהצטברה בו במהלך שנים רבות.
התצפיות באנשים חולים שצמו לפרקי זמן שונים מגלות לנו שניקוי זה מוביל להחלמה מ: מחלת עור, מחלת לב וכלי דם, סוכרת מבוגרים, מחלת דרכי הנשימה, לח"ד גבוה, מיגרנה, מחלת דרכי העיכול, דלקות פרקים, אין אונות, מחלות אוטואימוניות, בעיות פוריות אצל נשים ועוד בעיות בריאות רבות.

ב. בזמן הצום הגוף יורד במשקל משום שהוא עושה שימוש במאגריו הפנימיים לצורך סיפוק אנרגיה לתאים.
כיוון שתאי השומן משמשים כמחסני הפסולת הכימית הגרועה והמסוכנת ביותר לגוף הרי שבזמן הצום האנרגיה של תאי השומן מנוצלת והפסולת שלהם מסולקת החוצה. כך אנחנו משיגים רמת ניקיון פנימי גבוהה ביותר של נוזלי הדם והתאים. התוצאה היא עלייה דרמטית ברמת האנרגיה שלנו ותחושה עילאית של בריאות ושמחה.

ג. חידוש הנעורים – כיוון שכל תא לא בריא ולא מתפקד כראוי בגוף מתפרק בזמן הצום ונבנה לאחר הצום מתזונה מעולה הרי שניתן לומר שהצום מאפשר התחדשות עמוקה של רקמות ואברי הגוף לרמה של גוף חדש ממש. לכן אנחנו צופים בשיפור דרסטי של מדדי הבריאות המשקפים את רמת התפקוד החדשה של אברי הגוף השונים. שום כלי אחר בעולם לא יכול לחולל התחדשות עמוקה מעין זאת כמו הצום על מים.

ד. בניסויים התגלה שצומות תקופתיים שגורמים לניקוי עמוק של נוזלי הגוף והאיברים הפנימיים מאריכים את תוחלת החיים של בעלי חיים. בבעלי חיים ירודים הצומות גרמו להארכת תוחלת החיים ב – פי שלוש !! כלומר סביר להניח שככל שרמת הניקיון הפנימי של הגוף גבוהה יותר כך החיים יהיו ארוכים יותר וסביר להניח שבאופן ישיר גם בריאים יותר, כי מה יכול להאריך את החיים אם לא בריאות טובה יותר?
אלה הן רק חלק מהשפעותיו המטיבות של הצום על מים.

מה קורה בגוף בזמן הצום?

כאמור במהלך הצום נכנס הגוף לתהליך מואץ של ניקוי והפרשת פסולת רעילה באמצעות השתן, העור והקרומים הרירים בכל הגוף. לעיתים יחווה הצם בחילות ואולי גם הקאות. בקרב המורעלים ביותר יופיעו כאבי ראש, סחרחורות, כאבים שונים בגוף, התעוררות של דלקות ישנות וגם עוררות רגשית. כל אלה הינם חלק מתהליכי הניקוי והריפוי של הגוף. אצל מרבית הצמים תפחת האנרגיה במהלך הצום וככלל יש תחושה של חוסר אונים או תלות בסביבה. לכן, דרושה לצם סביבה תומכת ואוהדת שאיננה מתנגדת לצום ומכירה בתועלת שלו לצם. המצב של הימנעות זמנית מאכילה גורם לרבים לתחושת דיכאון קל מצד אחד ולאחרים תחושה של התעלות רוחנית שנובעת מהידיעה שחיינו אינם תלויים למעשה באכילה מידית ותכופה.
הקשר היומיומי עם מלווה מקצועי יכול למנוע מהצם להפסיק את הצום במקרים כאלה ולאבד את היתרונות הרבים שיכול היה להפיק ממנו או לחילופין לעצור את הצום במקרה שהוא הופך למסוכן עבור הצם.

מי זקוק לצום?
1. כל אדם שחי בעולם המערבי וניזון מהמזון שמגודל באופן תעשייתי. לכולנו יש מספיק מאגרי פסולת בגוף שעלולים לגרום למחלות אקוטיות ( ליחה, שפעות, קורונה – covid 19, נזלת, לשון לבנה או צהובה, ריח וטעם לא נעימים בפה) בטווח הקצר ולמחלות כרוניות בטווח הארוך.
2. אנשים שחשים רע, כאב ראש, חולשה, סחרחורות, בחילות ועוד אחרי אי אכילה של מספר שעות. אלה מורעלים מאוד ונמצאים בסיכון גבוה למחלה כרונית או פגיעה באיבר כל שהוא.
3. אנשים במצב בריאות לא תקין מכל הסוגים. 

האם תזונה בריאה וטבעית היא תחליף לצום?

רבים יאמרו – מדוע אני צריך לענות את עצמי בצום? פשוט אוכל בריא וזהו.
אז דעו לכם שאין שום תזונה בריאה שלא תיצור כמויות גדולות של פסולת בגוף עד כדי יצירת מחלה. אל תשכחו שאנחנו חיים בעולם מערבי שבו התוצרת החקלאית מרוססת, התעשייה מזהמת את המים והאוויר וכמות החומרים שאליהם אנחנו נחשפים דרך האוויר, המים והמזון עצומה. שום תזונה בריאה לבדה לא תוכל למנוע מחלות לחלוטין, מה גם שכל אחד מפרש מה היא תזונה בריאה לפי ידיעותיו ונוחותו.
לכן כדאי מאוד שהצום יהיה חלק מארגז הכלים המוביל לאורח חיים בריא ומונע מחלות בחייו של כל אדם.
הצום הוא הכלי המוכח והמדעי ביותר להארכת החיים ושיפור איכות החיים.

האם הצום יכול למנוע מחלות מלכתחילה?
התשובה לשאלה זאת היא חיובית. באמצעות הצום והתזונה הטבעית ניתן למנוע ברמת וודאות גבוהה מלכתחילה את מרבית המחלות ושלל הניתוחים המוצעים לרוב כפתרון היחיד לבעיות שונות ולהימנע מלקיחת "תרופות לכל החיים" שנרשמות על ידי רופאים בקלות בלתי נסבלת וללא הצגת כל אלטרנטיבה אחרת.
ניסיוני מראה שלאחר תקופה של שינוי אורח חיים לבריא יותר, הצום על מים, אם הוא נעשה בליווי מקצועי, יחד עם סיגול אורח חיים בריא לאחריו, יכולים להוביל את האדם לשיקום הבריאות, לוויתור על ניתוחים והפחתה של תרופות עד להורדתם לחלוטין. חוויתי זאת על גופי ועל גופם של מטופלים רבים שליוויתי.
המסקנה היא פשוטה מאוד – אם הצום מסייע לגוף להחלים ממחלות כשהן כבר קיימות הרי ברור שהוא היה מונע אותן מלכתחילה אם היינו עושים בו שימוש סדיר.
לצערנו למרות שהצום ככלי טיפולי רב עוצמה זמין לכל אדם חולה בוחרת הרפואה להתעלם ממנו ולעשות שימוש בטיפולים רעילים ובעלי עלות גבוהה ביותר למשלם המיסים ולמדינה. כך כורעת מערכת הבריאות תחת העומס שהיא עצמה יוצרת עקב ההתעלמות שלה מקיומם של כלים טבעיים ופשוטים כמו תזונה טבעית וצום על מים. יש מספיק הוכחות קליניות, מחקריות, מדעיות שמהן ניתן להסיק שאם הצום היה הכלי הראשון יחד עם תזונה טבעית שכל מערכת בריאות הייתה עושה שימוש בהם כמות החולי, התרופות הרעילות הנצרכות והניתוחים הייתה צונחת במעל 95%. למעשה היקף הפעילות של המחלקות בבתי החולים הייתה מצטמצמת עד כדי הפיכתן לבלתי נחוצות. יתכן מאוד שבמצב כזה היה נחוץ מרכז רפואי אחד לכל עיר גדולה או אזור רחב יותר. או אז המיליארדים שנגזלים כרגע מקופת המדינה לטובת אחזקת מערכת רפואית, בזבזנית, מזיקה, קטלנית, עושקת ומיותרת היו מופנים למטרות חשובות באמת.

סיכום ומסקנות:

בניגוד לשיטה הקונבנציונאלית הבלתי הגיונית שדוגלת בדחיקת סימפטומים, הרעלה קשה על ידי תרופות וחיסונים מדומים, ניתוח שבו לרוב מתבצעת כריתה של איבר מסוים או חלק ממנו, לאחר שהרופא נכשל בניסיונות ה"ריפוי" המדומים שלו, והשאיר את המטופל עם נכות לכל החיים, הצום הינו פעולה שפויה, מדעית ומוכחת שמוביל אך ורק לשיפור, שיקום והתחדשות של התאים, הרקמות והאברים הפגועים והחולים.
כל חשש לגבי נזקים של הצום איננו מבוסס על עובדות, אלא על שטיפות מוח של רופאים, על ניסיון קצר מועד בצום של יום אחד בלבד ועל חרדות שווא ומוביל למסקנות שגויות. בדרך כלל הסימפטומים במהלך הצום אינם מעידים על כך שמשהו לא תקין או על מסוכנות כל שהיא של הצום, כפי שרבים מסיקים, אלא על תהליך של התנקות עמוקה מרעלים. המסקנה של אדם שחווה סימפטומים לא נעימים במהלך צום של יום אחד אפילו שהסיבה לתופעות הלא נעימות הינה מחסור במזון שגויה מיסודה. העובדה היא שבהמשך הצום תופעות אלה נעלמות כלא היו.
לנוכח שפע השיטות, הגלולות והתרכיזים המוצעים כיום לריפוי ולניקוי הגוף ולכל בעיה מציעים הנטורולוגים לחשוב בדרך שונה שעיקרה סיגול אורח חיים בריא (שמעט מאוד אנשים לצערי יודעים באמת מה הוא) תוך כדי שילוב של הטכניקה של הימנעות זמנית מאכילה והעצמת כוחות הניקוי והריפוי של הגוף עצמו כאמצעי להתחדשות וריפוי מוחלט מכל מצב של מחלה כמעט.
מצער מאוד שהרפואה שוללת את היכולת של הצום והתזונה הטבעית לצמצם את הכמות האדירה של החולי שגורמת מידי שנה להוספת מאות מיטות בבתי החולים והוצאה מיותרת של מיליארדי שקלים על פעולות דיכוי של סימפטומים. אין ספק שהרפואה נאחזת בשיטת הטיפול שלה כדי להמשיך את השליטה בבריאותם של ההמונים ולנתב לכיסה תקציבי ענק שמרוששים את קופת המדינה ומטילים מס כבד על כל אזרח. שימוש בתזונה טבעית ובצום היה הופך את מרבית הרופאים לבלתי נחוצים ולכך הרפואה לא מוכנה להסכים. בכך היא פועלת נגד טובת הציבור והמדינה וגורמת נזקים קשים למיליארדי אנשים בעולם.
הצום מוכיח מעל לכל ספק שריפוי הוא במהותו ובעיקרו תהליך של התנקות יסודית, עמוקה ומתמשכת של הגוף מהרעלים המצטברים בו ולא הרעלת הגוף על ידי תרופות לצורך "ריפויו" כפי שטוענת הרפואה. הצום מוכיח שהרעלה עצמית היא הסיבה המרכזית לכל המחלות ותרופות שיש להן תופעות רעילות קשות, המכונות בעזות מצח "תופעות לוואי" הן גורמי הרעלה מובהקים.
הצום על מים מאפשר לנקות את הגוף ביסודיות שאין כמותה ולחולל מהפך בבריאות של בריאים וחולים כאחד ויחבר אותם לכוח הבריאה והטבע ולהבנה שריפוי אמיתי ולא מדומה לא נמצא בשום דבר מלבד בתוך גופנו ובכוחות הריפוי הטבועים בו מטבע בריאתו.
לצערנו כרגע מרבית הציבור איננו מחפש פתרונות אמיתיים, יסודיים ועמוקים ודוחה את הצום ככלי טיפולי. הוא מתפתה ללכת שבי אחרי הקסם הקטלני של תרופות פלא וחיסוני שווא בעלי טווח השפעה קצר ולו בלבד שיתנו לו להמשיך את אורח חייו גורם המחלות שאיליו התמכר. ברמת המודעות הזאת כל אדם ממיט על עצמו ועל החברה כולה חורבן אישי, חברתי וכלכלי. פרשת הקורונה מוכיחה את האמור יותר מכל. שיעבוד מוחלט מרצון לרפואה שקרית ותעשייה אינטרסנטית וקטלנית שהרווח האישי וקצר המועד שלהן עומד לנגד עיניהן יותר מכל שיקול אחר.
שימוש בצום תחת חסותה של מדינת ישראל היה עושה סוף למחול השדים הזה ומוביל לחיסכון של מאות מיליארדי דולרים למדינת ישראל ולציבור כולו. מיליארדים אלה מושקעים כל שנה ברפואה סימפטומטית, אינטרסנטית, יהירה, אטומה, בזבזנית וקטלנית. המיליארדים הנחסכים היו עוברים לחינוך, לרווחה, לדיור לכל ולצמצום נטל המס הכבד על אזרחי ישראל. חזון זה הוא אפשרי, אבל רק אם תרצו בכך מאוד.
רוצים להמשיך ללמוד על הצום ועל השפעותיו על גוף האדם?
המשיכו לקרוא את המאמר הבא בסדרה.
אם אינכם נמצאים ברשימת התפוצה שלנו ואינכם מקבלים מאתנו מיילים, אתם מוזמנים לרשום את עצמכם דרך תיבת צור קשר מתחת למאמר זה ולבקש -צרפו אותי לרשימת התפוצה שלכם.

הערה:
אתם חושבים שהמאמר נתן לכם ערך?
אנא שלחו את הקישור למאמר לכל מכריכם, אני מאמין שסיכוי גדול שתצילו מישהו מאירוע מוחי, או לבבי ואפילו מוות מוקדם.

מקורות:
1. אשחר .ע (מחקר לתואר דוקטור בנטורולוגיה): השפעת "התזונה הכירורגית" והצום על הפחתת ערכי לחץ-דם בקרב חולי יתר לחץ דם בשנים 2001-2004 בישראל. המרכז לנטורולוגיה מדעי הבריאות והתזונה, 2005.

2. Goldhamer A, Lisle D: “Telling the Truth about High Blood Pressure”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, July 2000, p. 10. 

3. Goldhamer A, Lisle D, Parpia B, Anderson SV, Campbell T.C: “Medically Supervised Water-only Fasting in the Treatment of Hypertension”, Journal of Manipulative ad Physiological Therapeutics, Vol’ 24, Num’ 5, June 2001.

 

4. Goldhamer A: “High Blood Pressure – Learning to Live Without It”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, fall 2002,

 

5. Furman. J: Fasting and Eating For Health- A Medical Doctor Program for, Conquering Disease, St. Martin’s press’ New York, 1995. 

 

6. Shelton. H: Fasting Can Save Your Life, American Natural Hygiene Society, Tampa, Flo, 1996.

 

7. Shelton. H, Oswald. J: Fasting for the Health Of it, Library of Congress, 1989.

 

8.  Shelton. H: Fasting For Renewal of Life, American Natural Hygiene Society, Tampa, Flo, Library of Congress, 1995.

 

9. Shelton. H: The Science and Fine Art of Natural Hygiene, the hygiene system: volume 1, American Natural Hygiene Society, Library of
        Congress, Tampa,
Flo, fir 1934, sec 1953, thi edi 1994.

 

10. Shelton. H: Health for the Millions, American Natural Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir 1968, sec 1969, thi edi 1996.

 

11. Shelton. H: The Science and Fine Art of Fasting, the hygiene system: volume 3, American Natural Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir edi 1934, sec 1942, thi 1950, fou 1963, fif 1978, six 1993.

 

12. Shelton. H: The Science and Fine Art of Food and Nutrition, the hygiene system: volume 2, American Natural Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir 1935, sec 1947, thi 1951, fou 1956, six 1984, sev 1996.

 

13. Shelton. H: Natural Hygiene-The Pristine Way of Life, American Natural Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir edi 1968, sec 1994.

14. Sidhwa.K.R: Medical drugs on Trial ? Verdict “Guilty!”, an expose of the
present day practice of medicine, the drug industry, and food technology, American Natural Hygiene Society, Tampa, Flo, Natural Hygiene Press, 1976.

 

15. Sorbris R, Aly KO, et al: “Vegetarian fasting of obese: A clinical and biochemical evaluation”, Scandinavian Jour’ Gastroenterology, 1982,  17: 417-424. 

התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך ההבראה שלכם מכל מחלה שהיא.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם