Hunza Health Education Center

צום על מים – האם הוא מועיל, מבריא, מזיק או מסוכן??
מאמר מס' 2

הערה: נא קראו את המאמר הראשון לפני קריאת מאמר זה.
ד"ר ערן אשחר N.D  נטורולוג, M.P.H – מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה). 
מומחה לתזונה כירורגית המובילה לריפוי ממחלות טל –  03-3724200 
במה יכול הצום להועיל?

שוב, אינני טוען שרק הצום יכול לגרום לשיפור הבריאות שלכם ושכל אחד מכם חייב לצום. רק מי שגופו כשיר לצום ועשה הכנה מתאימה ומדדי הכליות והכבד שלו ומדדים אחרים תקינים יוכל לצום אם ירצה בכך.
יחד עם זאת, אפשר להצהיר בוודאות שלצום יש את היכולת להוציא את החולה ממעגל החולי הנצחי ומציפורני הניתוחים והתרופות יותר מאשר כל כלי פיזי אחר העומד לרשות המין האנושי. הצום ותזונה טבעית ואורח חיים בריא, כולל עבודה על הנפש, הינם כלי הניקוי והריפוי החזקים ביותר שיש לנו.
במהלך 25 שנות עבודתי עם יותר מ- 11,000 חולים ו 35 שנות ניסיוני בצום באופן אישי ראיתי אלפי מטופלים שהחלימו ממגוון רחב של בעיות בריאות ומחלות כמו: מחלות כלי דם ולב באמצעות פתיחה של עורקים סתומים ומניעת צנתור וניתוח מעקפים, סוכרת, לחץ דם גבוה, דלקת פרקים, מחלות עור, מחלות דרכי הנשימה או העיכול, מחלות אוטואימוניות, מיגרנות וגם עודף משקל ועוד בעיות רבות. אני עצמי הבראתי ממחלה כרונית שבה חליתי בגיל 9 באמצעות גישה זו.
על מרבית הניתוחים ניתן לוותר אם נאמץ במקומם את הגישה של צום על מים. בגיל 26 הציעו לי בבי"ח הדסה בהר הצופים ניתוח שכביכול יגאל אותי ממחלתי הכרונית. מאז עברו 35 שנה ולניתוח לא הגעתי וגם לא לשום רופא מאז (אבל יותר מ 150 רופאים היגיעו אלי לטיפול במחלות שלהם אחרי שראו את תוצאות בדיקות הדם של המטופלים שלהם שהיו בטיפול שלי). הצום והתזונה הטבעית הפכו אותי לאדם בריא מאז ועד היום.
הצום מהווה גם הטיפול המהיר, היעיל והבטוח ביותר בעודף משקל. יחד עם זאת, ברור שהשיטה של שימוש בצום ולאחריו חזרה לתזונה הקודמת הלקויה ולאורח החיים הלא בריא לא יהוו תחליף לחיים על פי חוקי הטבע ולא יעניקו לאדם איכות חיים גבוה ומתמשכת. חזרה לאותו אורח חיים לקוי והרגלי תזונה גרועים הינם מעשה לא חכם משום שתוצאות הצום ילכו לאיבוד במהלך הזמן וכל המאמץ שלכם ירד לטמיון.

מה קורה בתוך הגוף במהלך הצום?

למעשה הצום מאפשר לכל תא של הגוף להתנקות, להתרוקן, להתפרק ולהבנות מחדש באמצעות חומרי תזונה חדשים ובריאים יותר. זאת ההתחדשות האמיתית והעמוקה ביותר שיכולה להתרחש בתוך גוף חי.
למעשה, אך ורק במהלך תקופה של הימנעות מכל מזון, כולל מיצים, מסוגל הגוף לחפור פנימה אל תוך מעמקיו, לפרק ולסלק גידולים ותאים חולים וכל פסולת הצבורה בתאים. הפסקת אכילה יזומה ושתיית מים בלבד לתקופה שהמטופלת בוחרת ושתאושר על ידי מומחה לצום ולבריאות טבעית יכולה להוביל להחלמה מדהימה ממגוון חולאים. במקרים רבים הצום לא יכול להימשך מעל כמה ימים בודדים כי המדדים לא תקינים, גם אם התחושה כמעט רגילה או שהמטופלת חושבת שהתהליכים שהיא עוברת לא מדאיגים.
החשיבות הגדולה של ההכנה לצום באמצעות "תזונה כירורגית"
מטופלים רבים חשים מצוקה ותופעות לא פשוטות במהלך הצום. מרבית התופעות האלה מתרחשות בגלל חוסר המקצועיות של המטפל/ת ואי הכנה מתאימה של המטופלת לצום. אין לשכוח שמרבית האנשים שנזקקים לצום הינם אנשים המוגדרים כחולים ונוטלים תרופות. לאלה קשה לדמיין מצב שהם ללא תרופות כיוון שהם עברו שטיפת מוח קשה על ידי הרופא שהחדיר למוחם שחייהם תלויים בתרופות.
עובדות אלה מחייבות את המפקח על תהליך ההבראה והצום לנקוט במספר צעדים מקדימים ותקופת הכנה לצום שאורכה תלוי בחומרת מצבו של החולה. אין לצום בשעה שנוטלים תרופות ולכן מטרת ההכנה הינה להפחית ולהעלים את הצורך בתרופות עוד לפני הצום. זה נעשה על ידי כדבר שבשגרה באמצעות גישה שלה קראתי "תזונה כירורגית". בתזונה זו אני מתווה יחסים מסוימים ומשתנים של חלבונים, שומנים ופחמימות שמובילים לשינוי במצב הבריאות ולהפחתה מתמשכת של כמות התרופות. בסיום התהליך תהיה החולה כשירה לצום. על כן, לבד ממקרים מסוימים, המומחה לצום ולבריאות ישתמש אם כן בצום בסוף תהליך ההחלמה ולא בתחילתו. במובן זה, גישתו של ד"ר שלטון הינה שונה במקצת ונראה כי הצום היווה מבחינתו בהרבה מקרים הכלי הראשון שיש להשתמש בו. מניסיוני, אחרי שנים של סבל, אכזבות וחוסר אמון בריפוי דרושה לחולה הדרגתיות ובניית אמון מחודש בכוחות הריפוי של הגוף וגם במטפל.
"התזונה הכירורגית" מאפשרת לחולה לראות תוצאות מהירות ולזכות באמון מחודש ואז גדלה הנכונות של החולה גם לעבור לשלב מתקדם יותר של הטיפול, לצום.

האם דרוש פיקוח מקצועי על תהליך של צום?

מספרו של ד"ר שלטון ניתן אולי לקבל את הרושם שהצום הוא הליך פשוט וקל לביצוע. לצערי רבים רואים בצום תהליך טבעי ופשוט שאיננו מחייב כל השגחה ופיקוח של אדם בעל ניסיון והכשרה מתאימים. זו טעות קשה.
ראשית כל מי שמתכוון לצום חייב לבדוק מדדים שונים: תפקודי כבד וכליות אלקטרוליטים ומדדים נוספים ולקבל אישור כשירות לצום אפילו של יום אחד. יש לי מטופלים רבים שלהוטים לצום ואני מונע מהם לצום אפילו את הצומות הדתיים בני יום אחד. אכן צום הוא תהליך טבעי שמתרחש גם בקרב בעלי חיים, אבל בגלל נתוני הפתיחה של אדם החי בעולם המערבי כולנו זקוקים למעקב מקצועי על הצום. במהלך הצום יש לעקוב אחרי מדדים של סוכר, לחץ דם, דופק ומשקל וחלק מבדיקות הדם. יתר על כן, צריך ידע ומומחיות בפרשנות של התוצאות. אם אתם חושבים שהבדיקה תקינה רק משום שהיא נמצאת בתוך הטווח של הרפואה הקונבנציונאלית אז אתם טועים. היו מאות מקרים שבהם עצרתי את הצום אחרי 2 ימי צום או יותר בגלל בדיקות לא תקינות של המטופל, גם אם הוא הרגיש מצוין. רופא לא היה מתייחס לבדיקה כלא תקינה משום שההליך הזה בכלל לא מוכר לו.
במהלך הצום צפוי הצם לחוות גם תופעות שונות ומשונות ולעיתים מפחידות. שיחה עם המומחה לצום יכולה לחולל שינוי משמעותי ולהוות הבדל בין הצלחה לכישלון מוחלט בריפוי.
משך הצום יקבע בתיאום מוקדם בין המטפל והמטופלת, אבל אף פעם אין לדעת מראש האם הצום באמת ימשך לאורך כל התקופה המתוכננת בגלל הפתעות בלתי צפויות במדדים או סיבות נוספות. במקרים אחרים יומלץ על סדרה של צומות קצרים ולא על צום ארוך אחד.

מה הן הציפיות מהצום?

בדרך כלל לא ניתן לצפות שצום אחד בודד ירפא מחלה כל שהיא באופן מוחלט במיוחד עם הצום לא הוביל את הצם למשקל שאותו אני מכנה "משקל תחתית החבית". "תחתית החבית" היא אותה הנקודה שבה הצם ניקה את כל המסה השומנית שלו מהרעלים שאגורים בה. נקודה זו הינה הרבה מתחת למשקל האופטימלי ויש להגיע אליה לפחות פעם אחת בחיים אם חפצים בניקוי עמוק ומוחלט מהרעלים האגורים בתאי הגוף והחלמה ממחלות קשות. למעשה, רק הגעה לניקוי עמוק כזה יכול להבטיח סיכוי נמוך מאוד להתפתחותה של מחלה כל שהיא מאותן מחלות כרוניות ש"קופצות" על המתבגרים בעולם המערבי. אחרי ההגעה לנקודת "תחתית החבית" יחזור הגוף באופן טבעי למשקלו האופטימלי באמצעות אכילה טבעית ומדויקת.
על כן כל צום הוא צעד גדול נוסף בדרך לבריאות מצוינת.
לאחרונה יצא רופא ידוע במייל בו סיפר על החלמה של מטופל מסוכרת והדגיש שהוא איזן את רמת הסוכר שלו – ללא צורך בצום…למה קרא אותו רופא סוכר מאוזן? 130 בבדיקת בוקר. מסתבר שאותו רופא בעל קהל עוקבים רחב לא ראה החלמה אמיתית מסוכרת משום שאם היה רואה היה מבין שכאשר מתרחש ריפוי אמיתי מסוכרת הסוכר יורד באופן טבעי ומגיע ל- 60-70 ולא ל- 130, שזה כמעט 100% מעל רמת הסוכר התקינה בדם. הרופא מטעה את הקהל שלו כאשר הוא קורא לרמת סוכר 130 בדם החלמה מסוכרת. אבל כאשר הציבור תופס אותך כבר סמכא אתה יכול להאכיל אותו בכל לוקש. אפשר לספר לציבור מה שרוצים כי הציבור בולע כל צפרדע. האמת היא שלא פשוט להחלים מסוכרת לחלוטין, ולא רק להוריד את הסוכר לרמה של פי 2 מהתקין באמת, ללא סדרה של צומות.

האם תוספי תזונה הינם תחליף לצום?

רבים יגידו – מדוע אני צריך להתיש את גופי ונפשי ולחרוג מהרגלי, אני אקח תוסף תזונה שיעשה עבורי את העבודה? כך עושים על גבכם מוכרי התוספים כסף קל.
אז אני רוצה להדגיש שכל מי שמסתמך על תוספי תזונה כפתרון לבעיית הסוכרת או כל מחלה אחרת מרמה את עצמו או אולי מרומה על ידי המטפל שמציע לו זאת. תוספים הם תחליף לתרופות ותרופות הם תחליף לטיפול יסודי ולאורח חיים בריא. המסר הוא – תמשיך לחיות את חייך או תעשה תהליך שינוי שטחי וקח תוסף שיוריד לך באופן זמני לכמה שעות את הסוכר בדם. חברות וחברים – זה לא ריפוי אמיתי, זאת הונאה עצמית! תוסף איננו מחליף את התאים החולים בגוף לתאים בריאים, איננו מוריד את רמת השומנים בדם שחוסמת את קליטת הסוכר בתאים, תוסף לא ינקה לכם את טרשת העורקים ותוסף לא גורם לניקוי הגוף. תוסף לא עושה עוד הרבה דברים ויכול להיות שהוא אפילו כופה על הגוף תהליך לא טבעי שאולי מזיק לו. אחרי ככלות הכל הרבה תרופות רעילות הגיעו אלינו מעולם הצומח.
לעומת זאת הצום עושה את כל הדברים שהתוסף לא מסוגל לעשות ועוד הרבה מעבר לזה.
אז אל תתפתו ללכת על תהליכים קצרים ושטחיים שמוכרים לכם רוכלי תוספים גם הם בעלי תואר של רופאים. האנשים האלה לא בנויים לתת לכם טיפול אישי, עמוק ויסודי וליווי אישי מקצועי ולכן הם מציעים לכם תחליפי טיפול.


רוצים להמשיך ללמוד על הצום ועל השפעותיו על גוף האדם?
המשיכו לקרוא את המאמר השלישי בסדרה.
אם אינכם נמצאים ברשימת התפוצה שלנו ואינכם מקבלים מאתנו מיילים, אתם מוזמנים לרשום את עצמכם דרך תיבת צור קשר מתחת למאמר זה ולבקש -צרפו אותי לרשימת התפוצה שלכם.

הערה:
אתם חושבים שהמאמר נתן לכם ערך?
אנא שלחו את הקישור למאמר לכל מכריכם, אני מאמין שסיכוי גדול שתצילו מישהו מאירוע מוחי, או לבבי ואפילו מוות מוקדם.

מקורות:
1. אשחר .ע (מחקר לתואר דוקטור בנטורולוגיה): השפעת "התזונה הכירורגית" והצום על הפחתת ערכי לחץ-דם בקרב חולי יתר לחץ דם בשנים 2001-2004 בישראל. המרכז לנטורולוגיה מדעי הבריאות והתזונה, 2005.
2. Goldhamer A, Lisle D: “Telling the Truth about High Blood Pressure”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, July 2000, p. 10.

3. Goldhamer A, Lisle D, Parpia B, Anderson SV, Campbell T.C: “Medically Supervised Water-only Fasting in the Treatment of Hypertension”, Journal of Manipulative ad Physiological Therapeutics, Vol’ 24, Num’ 5, June 2001.

4. Goldhamer A: “High Blood Pressure – Learning to Live Without It”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, fall 2002,

5. Furman. J: Fasting and Eating For Health- A Medical Doctor Program for, Conquering Disease, St. Martin’s press’ New York, 1995.

6. Shelton. H: Fasting Can Save Your Life, American Natural Hygiene Society, Tampa, Flo, 1996.

7. Shelton. H, Oswald. J: Fasting for the Health Of it, Library of Congress, 1989.

8.  Shelton. H: Fasting For Renewal of Life, American Natural Hygiene Society, Tampa, Flo, Library of Congress, 1995.

9. Shelton. H: The Science and Fine Art of Natural Hygiene, the hygiene system: volume 1, American Natural Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir 1934, sec 1953, thi edi 1994.

10. Shelton. H: Health for the Millions, American Natural Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir 1968, sec 1969, thi edi 1996.

11. Shelton. H: The Science and Fine Art of Fasting, the hygiene system: volume 3, American Natural Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir edi 1934, sec 1942, thi 1950, fou 1963, fif 1978, six 1993.

12. Shelton. H: The Science and Fine Art of Food and Nutrition, the hygiene system: volume 2, American Natural Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir 1935, sec 1947, thi 1951, fou 1956, six 1984, sev 1996.

13. Shelton. H: Natural Hygiene-The Pristine Way of Life, American Natural Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir edi 1968, sec  1994. 
14. Sidhwa.K.R: Medical drugs on Trial ? Verdict “Guilty!”, an expose of the present day practice of medicine, the drug industry, and food technology, American Natural Hygiene Society, Tampa, Flo, Natural Hygiene Press, 1976.

15. Sorbris R, Aly KO, et al: “Vegetarian fasting of obese: A clinical and biochemical evaluation”, Scandinavian Jour’ Gastroenterology, 1982,  17: 417-424. 

התקשרו עכשיו לטל: 03-3724200 והתחילו מיד בתהליך ההבראה שלכם מכל מחלה שהיא.

או מלאו את פרטיכם בתיבת צור קשר פה למטה ואנחנו נחזור אליכם ככל שיותר מוקדם